Armádní výcvik - ilustrační snímek | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Máme už 400 zájemců o cvičení pro armádní zálohy, řekl elitní voják

  • 80
O účast na prvním cvičení armádních záloh, které se uskuteční v říjnu, projevilo zájem už čtyři sta lidí. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to uvedl armádní poradce a bývalý elitní voják Ludvík Cimburek. Každý uchazeč by měl být v dobré fyzické kondici a mít odhodlání výcvik dokončit. Šest týdnů je minimum, o kratším cvičení armáda neuvažuje.

V novodobé historii armády bude díky novým branným zákonům říjnové první dobrovolné cvičení takovou malou revolucí. Ti, kteří už nezažili povinnou vojnu, dostanou včetně žen možnost absolvovat šestitýdenní vojenský výcvik a stát se armádním záložníkem.

„K dnešnímu dni máme už 400 zájemců o dobrovolné cvičení,“ napsal v on-line rozhovoru Cimburek. Na dotaz, zda cvičení bude nějak zohledňovat různou fyzickou připravenost účastníků nebo jejich pohlaví, vzkázal: „Dobrovolná cvičení nerozlišují fyzickou zdatnost ani pohlaví.“

On-line rozhovor s Ludvíkem Cimburkem

Armádní poradce odpovídal čtenářům.

Lidé by přesto měli upřímně zhodnotit svoje možnosti a přijít ve velmi dobré fyzické kondici. Zájemci si mohou představu o výcviku udělat pročtením deníku absolventa na webu Aktivní záloha.

Po skončení dobrovolného cvičení se absolvent stává vojákem v záloze. Na vlastní žádost pak může být nasazen například k odstraňování následků živelních pohrom. Pokud by došlo k ohrožení státu nebo válečnému stavu, pak by vojáci v záloze byli v případě mobilizace povoláváni prioritně.

Jiné to je v případě aktivních záloh, které mohou být povolány k operačnímu nasazení povolávacím rozkazem. S případným nasazením na misi v zahraničí musí voják v aktivní záloze dát prokazatelný souhlas.

Ludvík Cimburek

Několik čtenářů se ptalo, zda by bylo možné se v budoucnu zúčastnit kratší formy cvičení. „Zvažuje se možnost organizace dobrovolného cvičení rozděleného na dvakrát tři týdny,“ připustil bývalý elitní voják. Zkrátit celkovou dobu výcviku ale není možné. „Šest týdnů je zkrátka základ, aby voják mohl být zařazen na základní funkci u jednotky,“ doplnil Cimburek.

Generální štáb předpokládá, že zájem o takové cvičení, které je spolu s aktivní zálohou jedinou legální možností, jak dobrovolně přispět k obranyschopnosti státu, bude především ve věkové skupině od 18 do 25 let.

„Chce to hlavně odhodlání výcvik dokončit. Prakticky budete potřebovat jen osobní doklady a své spodní prádlo, veškerá výstroj a výzbroj bude zapůjčena,“ říká Cimburek.

Ze 440 vojáků dokončilo výcvik Rangers 170. Čtyři zemřeli

Bývalý elitní voják také v rámci odpovědí čtenářům zavzpomínal na výcvik ve Spojených státech: „U Rangers bylo fajn. Výcvik nás začalo 440, skončilo 170 a čtyři zemřeli. Bylo to trošku těžší než kurz základní přípravy pro aktivní zálohu. S některými českými absolventy kurzu Ranger jsem v kontaktu. Asi by bylo fajn se se všemi sejít. Odhaduji, že v Čechách je nás okolo čtyřiceti,“ uvedl Cimburek.

Někdejší elitní bojovník speciálních sil a hlavní armádní instruktor pro boj zblízka nyní radí ohledně záloh náčelníkovi generálního štábu. Sám je příslušníkem aktivních záloh a velí záložní jednotce 601. skupiny speciálních sil.

Varuje přitom před samozvanými domobranami, které se v Česku objevily. „Nechci spekulovat o motivech organizátorů a samozvaných vůdců domobran. Ale tyto skupiny jsou přirozeně pod dohledem českých kontrarozvědných služeb. Pokud se k nim mladí lidé přidají, vystavují se riziku, že když později budou chtít vstoupit do armády, k policii nebo i k aktivním zálohám, mohou mít problémy se získáním bezpečnostní prověrky,“ tvrdí.

9. března 2016

, natoaktual.cz

Video