Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hejtman Hašek hledá svou imaginární mluvčí, za nalezení nabídl víno

  • 228
Jihomoravský hejtman Michal Hašek vypsal odměnu za nalezení Lucie Proutníkové, která byla více než pět let uváděna jako jeho tisková mluvčí. Nadále tak odmítá uznat zjištění MF DNES, že Proutníková neexistuje a že se za tímto jménem skrývá lobbistka Jana Mrencová.

Hašek za nalezení fiktivní Proutníkové vypsal odměnu - bednu jihomoravského vína a oběd s redaktorem MF DNES, který se pokusí domluvit.

„K dotazům na tiskovou mluvčí reagujeme selfíčkem - hejtman Michal Hašek a krajská tisková mluvčí Eliška Windová,“ připsal na svém facebookovém profilu Hašek ke společné fotografii s oficiální mluvčí hejtmanství. Ta přitom předtím sama na dotaz MF DNES odpověděla, že s Mrencovou v záležitostech tisku v minulosti spolupracovala.

Jak velkého rozsahu spolupráce s lobbistkou, letos nepravomocně odsouzenou za nabídky korumpovat novináře (více jsme psali zde), není pořád jasné.

Kraj ani v úterý neposkytl smlouvy s firmou Producentské centrum Profil, kterou Mrencová vlastní, ani s Marketingovým centrem Profil, ve kterém zase figuruje její druh Miloš Skácel. Je pouze jasné, že hejtmanství před krajskými volbami za čtvrt roku zaplatilo druhovi Mrencové zhruba 400 tisíc korun za propagaci.

Za Haška léta komunikuje neexistující mluvčí, skrývá se za ní lobbistka

Mrencová nicméně podle několika zdrojů MF DNES sama dlouhodobě telefonicky úkolovala zaměstnance hejtmanství. Haškova prohlášení pak posílala novinářům z e-mailové schránky zřízené na portálu Seznam na jméno Lucie Proutníková.

Mrencová se jako lobbistka živí dlouhé roky. Na přelomu tisíciletí spolupracovala s chotí tehdejšího premiéra Ivanou Zemanovou, na soutěži pořádané Mrencovou s názvem Missis se v průběhu let objevila i Šárka Grossová či předseda Věcí veřejných Radek John. A cenu vítězce předával porotce Michal Hašek.

I e-maily, které přišly redaktorovi iDNES.cz Josefu Kopeckému, dokládají, že údajná Lucie Proutníková za jihomoravského hejtmana dlouhodobě vystupovala:

19.července 2016 v 11:00, příspěvek archivován: 20.července 2016 v 13:34

"Netuším, nic mi to neříká," řekl Hašek o Lucie Proutníková, která jeho jménem rozesílala maily. Ještě jich pár mám. pic.twitter.com/69eGd3W6Px

Úzce spolupracovala také se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem, který kontakt přiznává a zároveň bagatelizuje. „Spolupráce už neprobíhá. Zkušenosti jsme měli jako s jakoukoliv jinou profesionální agenturou. Zabezpečovali roznos volebních materiálů nebo focení,“ uvedl Filip a připustil, že i on se občas s Mrencovou viděl. „Samozřejmě jsem se s ní pozdravil, když jsem ji potkal,“ dodal Filip.

Znát se k ní nechce ani mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Zastupoval jsem pravidelně deník Právo v porotě soutěže Missis. To není žádné velké tajemství a není to nic dramatického,“ uvedl Ovčáček s tím, že jako šéf tiskového odboru Miloše Zemana s žádnými PR agenturami nespolupracuje.

Lobbistka se dříve vydávala i za Lucii Snášelovou

Jana Mrencová u chebského okresního soudu.

O praktikách Mrencové MF DNES psala už v roce 1998. Tehdy její agentura radila ministrovi financí a místopředsedovi ČSSD Ivu Svobodovi, který později skončil na pět let ve vězení za tunelování. Po vytočení čísla mobilního telefonu Jany Mrencové se tehdy ozýval hlas, který se představoval jako Lucie Snášelová. Několik firem si poté stěžovalo, že Mrencová naslibovala propagaci za stovky tisíc, kterou však nedodala.

Ve zlém se s lobbistkou rozešel i někdejší sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek, který ji vinil z vynášení citlivých informací. Nakonec Mrencovou předloni zatkla policie na základě telefonických odposlechů. Na těch lobbistka slibovala, že za úplatek 25 tisíc vyřeší údajný negativní článek, který měla připravovat regionální MF DNES o někdejším místostarostovi Mariánských Lázní Petrovi Horkém (ČSSD).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue