VIDEO: Oranžovou Tatru nově vyrábí v Liberci. Hvězdu pískovišť tu zmenšili

  • 114
Tatra nezná bratra, říkalo se kdysi s odkazem na odolnost vlajkové lodi československého národního podniku Tatra, chrlícího do východního bloku nesmrtelné oranžové náklaďáky. Ještě větší slávy hlavně u dětí dosáhly plastové tatrovky s čumákem. Na slavnou historii teď navazuje firma Dino Toys, která ve spolupráci s libereckým Novoplastem uvádí na trh zmenšenou kopii této oblíbené hračky.

Třiceticentimetrový model už je k dostání v hračkářstvích, podobu hračky schválil i „otec“ původní sedmdesáticentimetrové tatrovky Miloš Hába. Prozatím bylo vyrobeno sedm tisíc kusů, firma plánuje ročně chrlit desetinásobek Tater.

„Dnes je doba přející retru. Trochu kalkulujeme s tím, že naše hračka se bude líbit hlavně tátům a sběratelům. Vlastně je to ideální dárek pro otce i pro syna,“ podotkl majitel Novoplastu Jiří Vošoust s poukazem na to, že plastová Tatra nechyběla v 70. a 80. letech minulého století v žádné rodině, kde měli chlapce.

Hitem i 34 let od konce výroby

Skutečné Tatry 148 – navzdory faktu, že poslední sjela z montážní linky v roce 1982 – pořád brázdí české silnice. I to je podle Vošousta důkazem, že má tento model u lidí doslova kultovní postavení. „Oranžové Tatry nám tu staví silnici na Jablonec, hned vedle našeho závodu. Zrovna dnes jsem na jednu koukal,“ zasnil se majitel.

Cílem je navázat na úspěch původní plastové Tatry o délce 70 centimetrů, která se dnes vyrábí v Polsku. Třiceticentimetrové Tatry jsou skladnější a spíš osloví rodiny, které žijí v paneláku a velkou tatrovku by neměly kam uskladnit. S Novoplastem se proto spojil český prodejce hraček Dino Toys, který dodává na trh například legendární Dostihy a sázky.

„V Česku jsme nedokázali najít vhodného dodavatele plastových Tater. Všichni se totiž soustřeďují na automobilový průmysl. Novoplast byl v podstatě jediný, který nám byl schopen vyhovět,“ zdůraznil jednatel Dino Toys Jan Šlemín.

Tatry lisují z vloček

Hračka vzniká z granulovaného polyethylenu, který se vyrábí v litvínovském Unipetrolu. Plastové vločky nasává stroj, které je spolu s barevným pigmentem roztaví na teplotu 190 stupňů Celsia a pak vstříkne do formy, kde směs ztuhne. Jeden výlisek je tak hotový za 45 vteřin. Zvlášť se lisuje korba, šasi s podvozkem, kabina i kolečka.

Montážní dělnice pak hračku zkompletují. Momentálně je v nabídce klasická Tatra se sklápěčkou, betonový mix a plachťák. Časem k nim přibude i vojenská Tatra nebo hasiči. Nejúspěšnější je ale pochopitelně oranžový model s nákladní korbou.

„Každý rád staví a hraje si. Děti, stejně jako jejich tátové a dědové. Na Tatru se dá nakládat písek nebo vojáčci a převážet třeba na druhou stranu pískoviště,“ komentoval vedoucí montáže nových hraček Milan Pöschl.

Měli jste / máte doma legendární oranžový model plastové tatrovky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 26. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 5574
Ne
Ne 421

Z Polska by mohli do Liberce stáhnout i výrobu „velké“ Tatry

Výroba nové zmenšené Tatry v sobě přinesla i naději, že se bude i její velká „sestřička“ vyrábět také v Liberci.

„S Dino Toys, kteří si velkou Tatru nechávají dělat v Polsku teď jednáme o tom, že by výrobu příští rok přesunuli k nám a z Polska ji stáhli. Máme kapacity, stroje i prostory, abychom začali s výrobou okamžitě. Dodávky pro vánoční trh ale vznikají již teď a proto se to letos už nestihne,“ dodal Jiří Vošoust.

Novoplast zaměstnává ve svém kunratickém závodě v Liberci 120 lidí, výroba plastových hraček je tu zatím jen okrajová, dělají se tu plastové řiditelné boby a Tatry. Většinu portfolia firmy tvoří obaly pro potravinářský průmysl, zejména pro kečupy a hořčice.

Na test velké Tatry, zatím vyráběné v Polsku, se můžete podívat zde:

13. srpna 2014