Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová

Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

Nečas půjde k soudu, je obžalovaný kvůli trafikám pro poslance

  • 585
Petr Nečas jako první český expremiér zamíří k soudu v pozici obžalovaného. Podle státního zástupce funkcemi podplatil někdejší poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Kvůli údajným daňovým únikům je obžalována i žena bývalého šéfa ODS Jana Nečasová, dříve Nagyová.

Dnešního dne byla podána obžaloba. Je to pro trestné činy podplácení. Tento trestný čin je kladen za vinu obviněné magistře Nečasové, doktoru Nečasovi a magistru Bočkovi. Vedle toho je kladeno magistře Nečasové za vinu i spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ řekl iDNES.cz náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár.

Podle obžaloby, o které jako první informovala Česká televize, hrozí Nečasovi, a někdejšímu náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi jeden až šest let vězení, Nečasové dva až osm let vězení. Za nezdanění luxusních dárků, jejichž hodnota byla vyčíslena na téměř deset milionů korun, je vyšší sazba.

Vyjádření bývalého premiéra redakce iDNES.cz zjišťuje. Jeho advokát Josef Lžičař ČTK řekl, že u Nečase nelze hovořit o podplácení, protože z jeho strany chybělo aktivní jednání. „Nyní si k tomu netroufnu nic říci. Až u soudu se ukáže, jestli státní zástupce unese důkazní břemeno a zda lze skutky podřadit pod poskytnutí úplatku,“ dodal Lžičař.

Obhájce Nečasové Eduard Bruna redakci iDNES.cz řekl, že zatím nepřišlo oficiální oznámení o obžalobě. „Vím o tom akorát z médií, s klientkou jsme to neprobírali,“ uvedl.

Bočkův advokát Petr Toman upozornil, že obžaloba byla odeslána více než půl roku poté, co se obvinění měli možnost seznámit se spisem. Celé trestní stíhání trvá přes tři roky. „Každý den trestního stíhání mého klienta poškozuje. Seznámení se spisem proběhlo koncem loňského roku. Obžaloba bývá obvykle podána obratem. Tady vedl vyšetřování sám státní zástupce, který celou věc znal, takže pro to zdržení nemám vůbec žádné vysvětlení,“ řekl ČTK Toman.

Obžaloba se týká jedné z částí kauzy Nagyová. Policie v červnu 2013 zatkla mimo jiné poslance Tluchoře, Fuksu a Šnajdra. Ti v listopadu 2012 složili mandáty kvůli sporům o vládní daňový balíček. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což vyšetřovatelé považovali za korupční jednání.

Obvinění přišlo po rozsáhlém policejním zátahu na Úřadu vlády a v dalších státních institucích, při kterém byla zadržena i Nagyová. Tehdejší šéfka kabinetu premiéra podle policie údajně pomohla posty pro poslance sehnat.

Stát se poslancům omluvil a uhradil jim odškodnění

Nejvyšší soud ovšem ještě v roce 2013 dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat (více čtěte zde).

Trojice se soudila o omluvu a odškodné. Nakonec se na textu omluvy i finanční satisfakci v celkové výši 1,9 milionu korun dohodla s ministerstvem spravedlnosti. (více zde).

Tluchoř v reakci na obžalobu uvedl, že k žádnému podplácení nikdy nedošlo. „Podstatné ale je, že žádná dohoda nevznikla,“ řekl ČTK Tluchoř. Podobně se podle ČTK vyjádřil vyjádřil i obžalovaný Roman Boček. „Ani Janu Nagyovou, ani českého premiéra jsem k uplácení poslanců nenaváděl, ani jsem žádnou dohodu o výměně poslaneckých mandátů za místa ve státních podnicích nevyjednával,“ uvedl.

Podle Nejvyššího soudu však mohl být za podplácení stíhán právě Nečas, jeho současná žena a Fuksův náměstek Boček. Ti proti stíhání protestovali, ale neuspěli ani u Ústavního soudu. Nyní je tak Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo. U Jany Nečasové k tomu navíc přidalo i obžalobu ohledně nezdaněných luxusních darů (více o této části případu čtěte zde).

Jana Nečasová je stíhána i za zneužití vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky Petra Nečase Radky. Soudkyně Helena Králová ji dvakrát spolu s trojicí zpravodajců osvobodila. Verdikt není pravomocný. (více o druhém rozhodnutí soudkyně Králové zde)

17. června 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue