Jsem připravena posvětit jaderný útok, potvrdila nová britská premiérka

  • 854
Nová britská premiérka Theresa Mayová by bez váhání dala povel k nasazení jaderných zbraní i s vědomím, že by mohly způsobit smrt sto tisíc lidí. Prohlásila to na pondělním jednání parlamentu, který s velkou převahou schválil obnovu flotily ponorek s jadernými střelami Trident.

Nejkontroverznější bod jednání parlamentu přišel ve chvíli, kdy se za mikrofon dostal člen Skotské národní strany George Kerevan a položil na adresu Mayové řečnickou otázku: „Opravdu je připravena posvětit jaderný útok, který by mohl zabít sto tisíc nevinných mužů, žen a dětí?“

Mayová reagovala překvapivě otevřeně, píše server The Guardian. „Ano. A musím vám říct, že naši nepřátele by měli vědět, že jsme připraveni tuto sílu použít. Narozdíl od přístupu předních labouristů,“ sdělila Mayová.

Theresa Mayová

Tichá síla, která má respekt ostatních

Lídrem odpůrců obnovení flotily ponorek se totiž stal předseda labouristů Jeremy Corbyn. Při proslovu v parlamentu připomněl, že hrozba jadernými zbraněmi v minulosti nikdy ničemu nepomohla. „Jaké hrozbě čelíme? (...). Jaderné zbraně v minulosti nezastavily Islámský stát, Saddáma Husajna, válečné zločiny na Balkáně ani genocidu ve Rwandě,“ uvedl Corbyn.

„Chtěl bych vás ujistit, že nepodpořím žádné rozhodnutí, které může zabít miliony nevinných lidí. Nevěřím, že hrozba masovou vraždou je legitimní cestou, jak přistupovat k problematice mezinárodních vztahů,“ prohlásil lídr labouristů, který se v posledních týdnech ocitl pod velkým tlakem svých spolustraníků kvůli výsledku referenda o vystoupení Británie z EU

Schválení jaderné flotily

Jeho slova však na výsledek hlasování příliš velký vliv neměla. Pro obnovu jaderného systému nakonec zvedlo ruku 472 zákonodárců, proti jich bylo 117. K vládním konzervativcům, kteří hlasovali pro obnovení arzenálu, se přidali i někteří labouristé a poslanci Skotské národní strany.

Pondělní hlasování navázalo na rozhodnutí parlamentu z března 2007, kdy poslanci schválili záměr tehdejší vlády Tonyho Blaira jaderné ponorky modernizovat.

Británie má v současné době čtyři ponorky třídy Vanguard, které byly do služby zařazeny v 90. letech. Nyní se jejich životnost chýlí ke konci. Původně měly být vyřazeny do šesti let, nově se předpokládá, že to bude do roku 2028 (více zde). Nahradit je mají nová podmořská plavidla vyvíjená v rámci programu Successor. Modernizace by měla vyjít na 31 miliard liber (zhruba bilion korun).

13. července 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue