Gavin Long alias Cosmo na jednom ze svých videí.

Gavin Long alias Cosmo na jednom ze svých videí. | foto: Youtube.com

Vrah policistů z Louisiany sloužil v Iráku. Je čas války, psal na webu

  • 67
Gavin Long, který v neděli ve městě Baton Rouge na jihovýchodě USA zabil tři policisty a další tři zranil, byl v minulosti příslušníkem americké námořní pěchoty. Po vraždách policistů v Dallasu ve svých příspěvcích na internetu schvaloval použití násilí proti úřadům. Sledoval také konspirační weby.

Long, který při zásahu policie v Baton Rouge sám zemřel, sloužil u americké námořní pěchoty jako síťový specialista od srpna 2005 do srpna 2010 a dosáhl hodnosti seržanta. V období od června 2008 do ledna 2009 působil v Iráku a získal několik medailí.

Podle policie měl od počátku v úmyslu útočit na příslušníky bezpečnostních složek. „Jeho pohyby i směr jeho palby to jednoznačně potvrzují,“ konstatoval mluvčí městské policie Mike Edmonson.

Long pocházel z Kansas City a na internetu vystupoval pod přezdívkou Cosmo Setepenra. Sám sebe označoval za výživového a životní kouče, dietologa, osobního trenéra a duchovního poradce. Pod tímto pseudonymem vydal i knihu, ve které píše o svých cestách do Afriky, kterou považoval za svoji „původní vlast.“

Podle stopy, kterou po sobě zanechal na internetu, vinil Long americké úřady z útlaku černochů. Podle Washington Post v jednom z videí na serveru YouTube srovnává situaci Afroameričanů s postavením indiánů. „Když byli vyhlazeni těmi samými lidmi, kteří vedou tuto zemi, moje otázka na vás, jen abyste se nad tím zamysleli, zní: v jakém bodě se jim měli postavit?“ ptal se Long.

Podle zveřejněných příspěvků souhlasil s násilím proti představitelům moci. Po střelbě v Dallasu tvrdil, že demonstrace „nikdy k ničemu nevedly, ani nepovedou“. O vrahovi z Dallasu, Micahu Johnsonovi, pak napsal, že byl „jedním z nás“.

Systém podle něj reaguje pouze na odpor a finanční ztráty, „Pokud chcete pouze protestovat, dělejte to. Ale pro ty, co to myslí vážně, ty opravdové, alfa typy, my víme, co bude následovat. Je to jen o boji a o penězích. To je vše, o co se starají. Tržby a krev.“

V jiném příspěvku také obdivoval organizaci Deacons for Defense, skupinu Afroameričanů, kteří vytvořili ozbrojenou sebeobranu během boje za občanská práva černochů v 60. letech. „Je čas míru, ale je čas války. A většina času, kdy chcete mír, musíte jít do války. Rozumíte, co říkám?“ burcoval Long.

Vrah sledoval protivládní konspirační weby

Americká televize CNN uvedla, že Long sledoval na webu několik konspiračních skupin, které se zabývají vládním sledováním. Long byl například členem organizace nazývající se Osvobození od tajného obtěžování a sledování, jejímž cílem je pomoci „marginalizovaným a zneužívaným... dálkovými experimenty s mozkem, dálkovým nervovým monitorováním celého lidského těla.“

Vraždy policistů v Dallasu Longa možná inspirovaly. V den, kdy k nim došlo, zveřejnil video, ve kterém oznámil, že jedná sám a není řízen žádnou skupinou. „Chci vám jen říct, nespojujte mě s ničím. Přemýšlím sám; udělal jsem vlastní rozhodnutí; jsem ten, kdo musí vyslechnout rozsudek.“

„Jen proto, že se každé ráno vzbudíte, neznamená, že žijete,“ napsal také nedlouho před činem. „A jen proto, že ztratíte své fyzické tělo, neznamená, že jste mrtví.“

Podle zdrojů CNN si Long půjčil po střelbě v Dallasu auto a vyrazil do Baton Rouge. Čtrvrtmilionová metropole Lousiany se stala jedním z center současných rasových nepokojů v USA, když zde policie na začátku července za nejasných okolností zastřelila černocha Altona Sterlinga (více o případu zde). K možným motivům útoku se úřady nadále odmítají vyjádřit.

Americké úřady v pondělí identitu Longa po jistém váhání potvrdily. Zdržení údajně způsobila potřeba analýzy otisků prstů. Long svůj čin spáchal v den svých 29. narozenin. Stopy po případných spolupachatelích policie nemá, stále však existenci kompliců nevylučuje.

17. července 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video