Uprchlíci nastupují do vlaku v Srbsku (14. února 2016)

Uprchlíci nastupují do vlaku v Srbsku (14. února 2016) | foto: AP

V maďarském táboře se porvalo 200 běženců, Srbsko posílí ostrahu hranic

  • 83
Devět zraněných si vyžádala rvačka v maďarském migračním centru, do které se zapojilo na 200 lidí. Srbská vláda se rozhodla kvůli ilegálním migrantům posílit kontrolu hranic s Bulharskem a Makedonií. Ostrahu budou provádět společné hlídky tvořené policisty a vojáky, oznámil ministr vnitra Nebojša Stefanović.

Rvačka dvou stovek lidí se strhla v neděli vpodvečer v zadržovacím přijímacím centru pro migranty ve městě Kiskunhalas na jihu Maďarska. Podle agentury MTI o tom v pondělí informoval György Bakondi, bezpečnostní poradce předsedy maďarské vlády Viktora Orbána.

Uprchlická krize

Hromadnou pranici začalo asi 20 Alžířanů, Syřanů, Pákistánců a Mongolů. Nejdříve si to podle Bakondiho rozdali pěstmi, ale posléze se v rukou zápasících objevily kusy rozbitého nábytku. Postupně se pak do potyček zapojilo na 200 lidí. Důvod vypuknutí střetu není jasný.

Obnovit pořádek přišlo do centra na 200 policistů. Bakondi uvedl, že se jim to podařilo až v pozdních nočních hodinách. Dodal, že zranění utrpělo devět lidí, z nichž osm bylo hospitalizováno.

Orbánův bezpečnostní poradce rovněž sdělil, že v uplynulých týdnech bylo v Kiskunhalasu už několik podobných incidentů. Nic bližšího k nim ale neuvedl.

Srbsko posiluje ostrahu hranic s Makedonií a Bulharskem

Kabinet srbského premiéra Aleksandara Vučiče v neděli pozdě večer rozhodl o posílení ostahy hranic s Bulharskema Makedonií. Ministr vnitra Stefanović z bezpečnostních důvodů nechtěl upřesnit, kolik příslušníků bezpečnostních sil bude na hranice navíc posláno.

I když se po uzavření takzvané balkánské trasy, vedoucí přes Řecko, Makedonii, Srbsko a Chorvatsko, letos množství lidí mířících touto cestou především z Blízkého východu a Asie do západní Evropy podstatně snížilo, tok běženců se zcela nezastavil. Migranti se nyní snaží do Srbska pronikat více přes Bulharsko.

„Nyní jde o lidi ze zemí, které nejsou ohrožené válkou. Z 80 procent jsou to Afghánci a Pákistánci a Evropa dala jasně najevo, že tito lidé azyl nedostanou. Nemají v úmyslu požádat o azyl v Srbsku. Naším úkolem je ochránit státní hranice před ilegálními vstupy do země,“ sdělil Stefanović státní televizi a rozhlasu RTS.

Dodal, že ekonomičtí migranti budou v souladu s mezinárodním právem vraceni do zemí, z nichž přišli. Podle ministrových slov se v současné době v Srbsku zdržuje 2700 migrantů.

Počátkem července v Srbsku opět přibývalo migrantů:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue