Francie se bojí o pověst i peníze. Turistickou velmoc drtí útok za útokem

  • 245
Francie je nejnavštěvovanější zemí světa, ročně sem přijede 84 milionů turistů. Opakované teroristické útoky ji však mohou ekonomicky poškodit. Analytici také varují, že v zemi ubude investic.

Thomas Benillouz ve francouzském městě Nice prodává potravinové speciality a lahůdky. Jeho obchod Aperitiv stojí asi 450 metrů od přístavu plného jachet. Jachtařům dosud zdarma doručoval například víno, destiláty a šampaňské. Letošní léto ale bude co do byznysu slabší. Kvůli čtvrtečním útokům, které zabily nejméně 84 lidí.

„Určitě to bude mít dopad,“ cituje Benillouze agentura Bloomberg. „Myslím, že lidí buď svůj pobyt zkrátí, nebo vůbec nepřijedou. Vzhledem k tomu, co se stalo, je to logické,“ doplnil.

Philippe Bitoun, který v Nice prodává plážové vybavení a suvenýry, sdílí Benillouzovy obavy. „Turisté, kteří tu jsou teď, možná zůstanou. Ale jak to bude s novými, nevím. Teď se ale nehodí mluvit o byznysu, v prvé řadě myslím na všechny, kdo nepřežili,“ říká.

Hoteliéři hlásí masové rušení dovolených

Analytici, kteří zkoumali ekonomický dopad největších teroristických útoků od pádu newyorských dvojčat v září 2001 až po vraždu novinářů z pařížského magazínu Charlie Hebdo na začátku loňského roku, nedávají obchodníkům příliš za pravdu. Ekonomický dopad terorismu je totiž podle nich sotva znatelný. Na druhou stranu, ve Francii jde již o třetí velký útok za méně než dva roky.

A cestovní kanceláře a hotely už varují, že útok v Nice na Azurovém pobřeží, které láká každoročně statisíce turistů, se na francouzském cestovním ruchu bezpochyby negativně projeví. Hoteliéři už nyní hlásí masové rušení dovolených (psali jsme zde). Tamní turistický byznys se přitom ještě vzpamatovává z pařížských teroristických útoků loni v listopadu.

„Opakování útoků může mít dopady, které jsme v minulosti nezažili,“ míní Philippe Waechter, hlavní ekonom pařížské společnosti Natixis Asset Management. „Půjde hlavně o vliv na pověst Francie,“ doplnil.

Francii jde o hodně. S 84 miliony turistů ročně je nejnavštěvovanější zemí na světě. Návštěvníci zde ročně generují okolo sedmi procent celkové ekonomické aktivity. Benillouz si stěžuje, že letošní letní sezóna u Středozemního moře byla už tak postižená teroristickými útoky v Paříži a Bruselu, stejně jako květnovou a červnovou stávkou v dopravě.

Jeho domněnky potvrzují i oficiální data. Podle francouzského statistického úřadu Insee klesl počet zahraničních hostů ve Francii v posledním loňském čtvrtletí, kdy teroristé zabili v Paříži 130 lidí, meziročně o 8,7 procenta. V prvních třech měsících roku 2016 tu bylo o 2,7 procenta turistů méně než v předcházejícím období minulého roku.

Riziková země

„Cizinci mohou začít Francii vnímat jako rizikovou zemi,“ podotýká Philippe Waechter. „To může mít dopad i na investice.“

To vše přichází v době, kdy se Francie vrací k prvnímu reálnému růstu od doby, kdy v letech 2011 a 2012 eurozónu zasáhla dluhová krize. Ministerstvo financí očekává, že hrubý domácí produkt letos a příští rok poroste o 1,5 procenta. Ekonomové ale teď budou zkoumat, zda opět nepřijde zpomalení.

18. července 2016