„Teď je přesně ta doba, kdy se sklářské firmy, které přežily krizi v roce 2008, dále rozvíjejí a ty naše děti tak budou lépe nacházet uplatnění,“ těší se Ilona Jindrová, ředitelka Střední a vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sklářský Lasvit dá v Novém Boru práci desítkám lidí. Rekonstruuje školu

  • 2
Ředitelství, vzorkovna i ateliérová sklárna. Novoborská firma Lasvit, která vyrábí unikátní světelné instalace i umělecká díla ze skla, chce do budoucna nabídnout v regionu i desítky nových pracovních míst. Zatím se pustila do rekonstrukce budov po novoborské sklářské škole na Palackého náměstí.

Ty od Libereckého kraje odkoupila za sedm milionů korun. „Máme už připravenou dokumentaci. Součástí těch plánů bude ředitelství společnosti Lasvit, kde budou sídlit designéři, konstruktéři a samozřejmě zaměstnanci, kteří mají na starosti účetnictví a obchod,“ přiblížil plány Aleš Stýblo, viceprezident pro obchod a marketing firmy Lasvit.

V další budově vyroste zázemí pro vzorovou ateliérovou sklárnu pro unikátní díla, kterými se Lasvit proslavil po celém světě.

„Tím, že vyrábíme unikátní věci na míru, potřebujeme často experimentovat s designéry a umělci, abychom byli ve vývoji flexibilní. K tomu by měla právě ateliérová sklárna sloužit,“ dodal viceprezident.

S rekonstrukcí budov se počítá do konce příštího roku. „V krátkodobém horizontu počítáme především s ředitelstvím a sklárnou, v tom dlouhodobějším chceme vybudovat také zázemí pro kovovýrobu a kompletaci svítidel plus do budoucna plánujeme i větší sklárnu. Ale to se bavíme o výhledu tak tří až čtyř let,“ zmínil Stýblo. Práci by tu pak mohly najít desítky lidí.

V památkově chráněných budovách sídlily dříve dílny sklářské školy v Novém Boru. „Znalecký posudek ohodnotil objekty na částku šest a půl milionů korun. Prodej proběhl formou otevřeného nabídkového řízení a společnost Lasvit, která byla jediným zájemcem, je získala za cenu sedmi milionů, “ informovala Blanka Daníčková, mluvčí kraje.

Velkou část trámů nahradí novými

Na opravě budov spolupracuje Lasvit s památkáři. Poslední rok a půl prý pracovali na projektové dokumentaci.

„Domy jsme přebírali v opuštěném stavu a vzhledem k tomu, že to jsou roubené stavby a dřevo je poškozené, budeme muset velkou část trámů kompletně nahradit,“ podotkl viceprezident firmy.

Odhady, které zahrnují investice do výstavby ředitelství, vzorkovny i ateliérové hutě, počítají se čtyřiceti až padesáti miliony korun.

Ilona Jindrová, ředitelka střední a vyšší odborné školy sklářské, je ráda, že ve městě vzniknou další pracovní místa.

„Vítáme to ze všech stran. Studenti budou mít další možnost něco v oboru vidět, prožít a vznikne pro ně další odbytiště. Teď je přesně ta doba, kdy se sklářské firmy, které přežily krizi v roce 2008, dále rozvíjejí a ty naše děti tak budou lépe nacházet uplatnění,“ prohlásila ředitelka školy.

Nejvíce je potřeba rukou

Ta spolupracuje se skláři z regionu, ale třeba i s jabloneckou Preciosou, kam začali chodit studenti na praxi. Firma si tak chce vychovat své budoucí zaměstnance. O to se snaží i Lasvit.

„Nejvíce je potřeba rukou, řemeslníci stále na trhu práce chybí. Když se bude každý hlásit na design, nebude za chvíli nikdo, kdo bude umět foukat sklo. Přitom právě foukači nám teď začínají scházet nejvíce, ti současní stárnou a mladí nejsou,“ potvrdil Aleš Stýblo.

Podle Jindrové teď bude záležet hlavně na rodičích, aby si zase uvědomili, že ve skle práce je a své děti na řemeslo poslali. A také na samotných firmách, jak budou ochotni jejich majitelé řemeslníky zaplatit.

Firmu Lasvit založil v roce 2007 Leon Jakimič, po republice má čtyři výrobní závody a patnáct obchodních poboček po celém světě. Její obrat přesahuje miliardu korun.