Diváci v hale před utkáním Davis Cupu uctili minutou ticha oběti masakru v Nice.

Diváci v hale před utkáním Davis Cupu uctili minutou ticha oběti masakru v Nice. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

K vražedné jízdě v Nice se přihlásil IS. Policie zadržela čtyři muže

  • 234
Islámský stát se v sobotu přihlásil k odpovědnosti za útok ve francouzském Nice. Pachatel byl podle islamistů jejich bojovníkem. Tragédie si ve čtvrtek večer vyžádala 84 obětí. Francouzská policie zadržela čtyři muže z okruhu pachatele. Příbuzní a bývalí sousedé Mohameda Lahouaieje Bouhlela v jeho tuniském rodišti jsou v šoku.

Čtyři muži z okruhu Mohameda Lahouaieje Bouhlela byli umístěni do vazby, oznámil v sobotu soudní zdroj agentuře AFP. Tento zdroj neuvedl totožnost zadržených. Jeden byl zatčen v pátek, další tři v sobotu ráno. Ve vazbě stále zůstává Bouhlelova bývalá manželka, která byla zadržena také v pátek.

Dva dny po útoku se k vraždění přihlásil Islámský stát. Uvedla to agentura Amak napojená na islamisty. Tvrdí, že Bouhlel patřil mezi jeho bojovníky. „Autor operace... provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, která bojuje proti IS,“ cituje Amak svůj zdroj.

Útok v Nice

Bouhlel pocházel z Tunisu, ale ve Francii žil dlouho legálně. Po oslavách francouzského státního svátku zabil na promenádě v Nice nákladním vozem 84 lidí a 50 vážně zranil (více zde).

O jeho napojení na islamisty zatím nebylo nic známo. V hledáčku zpravodajských služeb nebyl, jeho trestní rejstřík zahrnoval pouze drobnou kriminalitu. Pařížský prokurátor nicméně v pátek upozornil, že způsob provedení útoku odpovídal instrukcím, které bojovníkům opakovaně dávali představitelé džihádistů.

„Byl hrozně arogantní“

V Bouhlelově rodném městě jsou v šoku, napsala agentura Reuters. Msaken, město ležící nedaleko Súsy asi 120 kilometrů jižně od Tunisu, je s Francií pevně spojené kvůli emigraci.

Žije tu více než 100 tisíc obyvatel a město se nepotýká s ekonomickými problémy do takové míry, jako řada jiných tuniských měst částečně díky penězům zasílaným z Francie. A běžně k vidění jsou tu vozy s francouzskými poznávacími značkami.

Bouhlel odtud odjel v roce 2005 a naposledy se sem vrátil na svatbu sestry před čtyřmi lety, uvádějí jeho známí. Tento 31letý muž byl francouzské policii známý kvůli výhrůžkám, násilí a krádežím. V Tunisku si ho příbuzní a sousedé pamatují jako sportovního, odměřeného mladíka, který se nezajímal o náboženství.

„Mohamed byl naprosto normální kluk,“ řekl jeho bratranec Hamádí Bouhlel. „Pravidelně sportoval, chodil do fitka a byl hrozně arogantní. Nebavil se s ostatníma klukama ze čtvrti,“ dodal.

Podle rodiny měl muž psychické problémy

Podle Bouhlelovy sestry Rabeb měl však muž dříve duševní problémy. Před tím, než se přestěhoval do Francie, navštěvoval v Tunisku několik let psychologa. „Můj bratr měl psychologické problémy. Policii jsme předali dokumenty dokazující, že po několik let navštěvoval psychologa,“ řekla Bouhlelová.

Bouhlelův otec uvedl, že rodina vyhledala lékařskou péči poté, co se jeho syn nervově zhroutil. „Měl psychické problémy, které způsobily nervové zhroucení; býval naštvaný, křičel, rozbíjel všechno kolem sebe,“ řekl francouzským televizím Mohamed Mondher Lahouaiej Bouhlel. „Museli jsme s ním k lékaři,“ uvedl také.

Volat rodině neměl podle útočníkovy sestry její bratr ve zvyku. „Ale v poslední době, během uplynulého měsíce, nám volal každý den a posílal peníze ...Volal několikrát denně,“ uvedla také.

Teroristický útok v jihofrancouzském Nice

Bývalá francouzská kolonie Tunisko se potýká s islámským extremismem od povstání v roce 2011, které svrhlo režim Zína Abidína bin Alího. Mnoho mladých Tunisanů poté odešlo bojovat do dalších zemí. Bouhlel ovšem nepatřil mezi ty, koho by francouzské nebo tuniské úřady podezíraly z radikalizace.

„Nechodil do mešity, nemodlil se“

Jeho bývalý soused, který se představil jen křestním jménem Mansúr, řekl, že Bouhlel nechodil do mešity a nemodlil se. „Je z velké, normální rodiny, nejsou to žádní extremisté, to vůbec ne. Jsou stejní jako my ostatní,“ dodal.

Útočníkův synovec Ibrahim Bouhlel novinářům řekl, že jeho strýc nikdy neměl potíže s penězi a před několika dny údajně příbuzným řekl, že plánuje zajet si do Tuniska na velkou rodinnou oslavu. Další bývalý soused, který se z Nice vrátil domů na letní dovolenou a představil se jako Karím, uvedl, že útok vnímá jako „velkou zradu“.

„Tisíce lidí z našeho města žijí v Nice a vydělávají si tam na živobytí. Je normální odvděčit se zemi, která nám dává všechno, tímhle způsobem během jejího národního svátku?“ ptá se Karím.

Msaken leží jen deset kilometrů od pobřežního města Súsa, kde 23. června 2015 zabil ozbrojenec na pláži 38 lidí, převážně britských turistů. O tři měsíce dříve zabil střelec 21 lidí v Národním muzeu Bardo v Tunisu. Tyto útoky měly drtivý dopad na tuniský turistický sektor.

Tuniská vláda vydala prohlášení, v němž odsoudila útok v Nice „nejostřejším možným způsobem“ a slíbila Francii pomoc při snaze ochránit její občany i návštěvníky.

Mezi oběťmi v Nice byli i tři Tunisané, další tři jsou pohřešovaní a několik dalších utrpělo zranění. „Pro nás všechny je to šok,“ řekl obyvatel Msakenu Munír bin Sálim, který se události v Nice sledoval v televizi v místní kavárně. „Je to hanba. Tenhle čin ještě víc zničí pověst Tuniska, které začalo být spojované s džihádisty,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video