Erdogan přiletěl do Istanbulu, vítaly ho davy. Povstalci ztrácejí pozice

  • 506
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přistál v Istanbulu. Přiletěl z jihu země poté, co proti němu povstala část vojenských jednotek. Erdogana na letišti vítaly davy lidí, zprávy z Turecka - třebaže neověřené - nasvědčují tomu, že vládě loajální síly povstání potlačují. Při pokusu o převrat zemřelo nejméně 60 lidí.

Bezprostředně po přistání Erdogan mezi davy svých příznivců prohlásil, že povstání bylo „aktem zrady“ a jeho strůjci si ho těžce odpykají.

Češi v Turecku

Generální konzulát ČR v Istanbulu doporučuje českým občanům nevycházet do ulic, vyhýbat se všem shromážděním a sledovat vývoj v dostupných médiích.

V případě nouze mohou volat na telefonní číslo 0090 533 257 3880.

Prezident, vnímaný ve světě jako muž islamizující donedávna sekulární Turecko - vojáci proti němu povstali se stejným argumentem - také uvedl, že povstání bude důvodem k „pročištění“ armády, přičemž bezpečnostní složky už začaly se zatýkáním důstojníků.

Někteří vojáci podle Erdogana konali v souladu s rozkazy v Pennsylvánii žijícího klerika, aktivisty a kazatele Fetulláha Gülena, kterého Erdogan pokládá za vážného protivníka. „Vláda v Ankaře pracuje. Nedáme zemi okupantům, miliony lidí v ulicích proti převratu protestují,“ uvedl Erdogan, který zároveň emotivně přislíbil zůstat v Turecku a nikam neodejít.

Nejmenovaný představitel prezidentské kanceláře uvedl, že při pokusu o převrat bylo zabito nejméně 60 lidí, zatčených je 336. Turecká agentura Anadolu sdělila, že jen v Ankaře přišlo o život nejméně 42 lidí. Mezi mrtvými je 17 policistů, většina jsou civilisté. Podle tureckých zdrojů zřejmě poroste i počet obětí v Istanbulu, odkud je zatím hlášeno šest obětí.

Erdoganova cesta do bašty hroutícího se povstání

Prezident zamířil do Istanbulu poté, co večer v tomto městě a v metropoli Ankaře vypuklo povstání proti jeho vládě. To zahájila část jednotek turecké armády. S postupem času se nicméně ukázalo, že - byť jsou zprávy z Turecka často nepotvrzené - povstání není tak silné, aby Erdoganův režim ohrozilo.

Část armády povstala

Původní text o povstání v Turecku a jeho vývoji v prvních hodinách

Distancovali se od něj například dva důležití velitelé - šéf speciálních jednotek a velitel turecké 1. armády, zodpovědné za severozápad země včetně Istanbulu, evropské části Turecka a úžin Bospor a Dardanely. Právě k 1. armádě vzbouření vojáci zřejmě patří.

Ke kurióznímu střetu došlo ve vzduchu. Povstalci používají helikoptéry, s nimiž ostřelují mocenská centra režimu, například sídlo civilní tajné služby nebo parlament. Podle jedné ze zpráv byl jeden vrtulník sestřelen stíhačkou provládních sil.

Agentura Reuters zveřejnila snímek civilistů, oslavujících „obsazení“ tanku na Atatürkově letišti v Istanbulu. Další nepotvrzené zprávy referují o tom, že se vojáci stáhli z letiště, budovy televize TRT i z jednoho z mostů mezi evropskou a asijskou částí Istanbulu, který večer ovládli. Desítky vzbouřených vojáků se podle jednoho ze svědků vzdaly policistům na istanbulském náměstí Taksim.

Přes náznaky, že povstání ztratilo iniciativu, nicméně Ankarou i Istanbulem duní hlasité exploze. Povstalecké tanky ostřelovaly budovu parlamentu. Povstalci v noci obsadili několik mediálních koncernů. Ráno síly loajální Erdoganovi obsadily istanbulské letiště.

Reakce ze světa nasvědčují tomu, že politici nedávají převratu šanci na úspěch. Podporu Erdoganově vládě vyjádřily USA a Katar, o něco opatrněji také Německo. Velmoci však především vyzvaly své občany v Turecku, aby nevycházeli a zůstali v ústraní.

Záběry z převratu v Turecku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video