Metalový festival v areálu likérky je nepřekonatelný, shodují se cizinci

  • 5
Masters of Rock, to už není jen lokální akce pro tvrdé rockery. Letos do Vizovic na Zlínsku dorazí návštěvníci z 36 zemí. Shodují se, že Masters of Rock je ve srovnání se zahraničními festivaly dobře zorganizovaný, přitom tak, že si zachovává volnost.

Gabriel González a Carlos Vivas z Venezuely se na Masters of Rock vydali poprvé v roce 2012. Ve Zlíně tehdy nasedli na vlak a po příjezdu do Vizovic s úžasem zjistili, že železniční stanice se nachází hned vedle vstupu do areálu.

„Byl to šok. Ale hrozně pozitivní a příjemný,“ vybavuje si González.

„Nemuseli jsme čekat na žádné zvláštní spoje, které by nás odvezly někam do pole nebo na letiště, kde se festivaly většinou konají. Kdežto tady jste dvě minuty po vystoupení z vlaku v areálu. Paráda! Hned se nám ve Vizovicích zalíbilo. Každý den jsme v noci zůstávali pařit v pivních stanech u baru, poslouchali jsme české písničky a místní fanoušci nás učili česky.“

Masters of Rock

Ve vizovické likérce Rudolf Jelínek ve čtvrtek začal největší tuzemský festival tvrdé hudby Masters of Rock. Přijelo na něj kolem 25 tisíc návštěvníků.

Zájem o vstupenky byl obrovský, letos je tak poprvé v historii předem vyprodáno. Tahákem prvního dne byla kapely Apocalyptica.

V pátek večer vystoupí dvě hlavní hvězdy festivalu, Slayer a Avantasia, v sobotu přijde řada na Amon Amarth, The 69 Eyes nebo Eluveitie a festival v neděli zakončí Airbourne, Tarja a Megadeth.

V čem vůbec tkví kouzlo, které tolik zahraničních metalistů přiměje vydat se na dalekou cestu do malého městečka nedaleko Zlína?

„Přijde mi, že celý festival se nese v hodně pohodovém duchu,“ přemýšlí rakouský novinář Max Wollersberger.

„Masters of Rock je jeden z nejlépe organizovaných festivalů v celé Evropě. Všechno funguje, jak má, kapely vystupují přesně podle časového harmonogramu. Ale přitom všude panuje přátelská atmosféra. Pokaždé si tu připadám jako doma,“ přidává německý žurnalista Hartl Grill z časopisu Rock It!.

Jeho kolega Ben Klein z německého magazínu Metal Hammer zase připomíná historku, jak před dvěma lety pršelo a příchod od pódia k backstage byl zcela zaplavený.

„Kdyby se to stalo v Německu, všichni by začali panikařit a asi by přivolali hasičský sbor. Tady lidi z organizačního týmu jednoduše dali na velkou kaluž dřevěné palety, po nichž se dalo chodit. A problém byl vyřešen,“ vzpomíná Klein.

Evropská kvalita za českou cenu

Největším tahákem pro zahraniční fandy je samozřejmě rozmanitý program, do Vizovic se pravidelně sjíždějí velká jména z oblasti (nejen) melodického metalu. Zároveň ovšem pomáhá i další fakt: výrazně levnější cena.

„Čtyři dny s kapelami jako Avantasia, Megadeth nebo Slayer s lístkem za 50 euro, to je velké lákadlo. Německý Bang Your Head má skoro stejný program, koná se jen tři dny - a vyjde na více než dvojnásobek,“ ocenil Wollersberger.

„Masters nabízí kvalitu velkého festivalu za rozumnou cenu,“ souhlasí González, který organizuje výpravy na evropské festivaly pro jihoamerické fandy.

Jeho „cestovka“ je pojmenovaná prozaicky - I Was There, v překladu Byl jsem tam. „V Jižní Americe metalové festivaly neexistují, proto jezdíme do Evropy,“ vysvětluje.

Pokud vynecháme Slováky, největší zastoupení mají ve Vizovicích bezesporu Poláci. Dvaapadesátiletý Mirek Gruszeczka z Varšavy dorazil už podvanácté.

„Je tady spousta mých krajanů, máme to kousek a Masters je nejlepší festival, na jaké jsem kdy byl,“ říká hodně přesvědčivým hlasem. „Všude je to blízko, od kempu přes stánky s jídlem až po pódium. A ta vůně švestek, která se line po areálu!“

Ochutnávky v likérce firmy Rudolf Jelínek jsou vyhlášenou a pro cizince exotickou atrakcí.

„Za ty roky, co jezdím na festival, jsem zažil dost vtipných situací. Problém je v tom, že spoustu z nich si moc nepamatuju. A může za to hlavně slivovice,“ směje se Wollersberger.

„Když jsem byl na Masters poprvé, fascinovaly mě dvě věci: dřevěné budky po areálu, kde se prodávala slivovice, a schopnost lidí na Moravě vypít tolik panáků za třicetistupňového horka. „A pobavil mě rituál fanoušků, kteří si napíchnou malé vlaječky z panáků do klobouku, jejich okolí pak vidí, kolik toho vypili,“ líčí Markus Wiesmüller z německého Legacy Magazine.

Vizovický genius loci

Lokalita vizovické likérky je opravdu výjimečná a Masters má díky ní zcela specifickou atmosféru. Nedivte se, vždyť velké zahraniční přehlídky se obvykle konají „na zelené louce“ s podkladem v podobě hlíny nebo trávy.

A třeba německý Wacken Open Air, což je největší evropský metalový festival, na nějž jezdí kolem 75 tisíc lidí, je závislý na příznivém počasí.

Máme nejsilnější soupisku v historii, říká šéf festivalu Masters of Rock

„Když máte čtyři dny stát po kotníky v bahně, moc velká zábava to není. Wacken se snad každý rok mění na bahenní lázně. V tomhle má likérka obrovskou výhodu. I když prší, můžete být pod pódiem na betonové ploše. A když je zase horko, dá se schovat do stínu,“ popisuje Steve Scott, čtyřicátník z Nového Zélandu, který v současnosti žije v Česku.

Ačkoli to může znít jako drobnost, velké plus činí nabídka jídel v zadní části areálu. Podobně pestrý gastronomický výběr nebývá na festivalech zvykem.

„Většinou se prodává pizza nebo těstoviny. Tady si můžete dát, co si zamanete,“ podotkl Grill.

„Navštívil jsem spoustu akcí po celé Evropě, ale lepší nabídku jídel jsem nikde nezažil. Pouhá procházka kolem něj je pokušením. Pokaždé, když tam jdu, dostanu hlad, a to jsem třeba jedl deset minut předtím,“ usmívá se González.

Když už je řeč o areálu - i metalisté ze zahraničí si všimli, že kapacitně přestává stačit.

„Je to na maximu, rozhodně už bych počet lidí nezvyšoval. Když dohraje velká kapela, u východů bývají obrovské fronty,“ poznamenal Gruszeczka.

Pořád však platí, že pohyb po likérce je snazší, než tomu bývá zvykem jinde.

„Zajít si na jídlo, pivo nebo na záchod a vrátit se k pódiu nezabere moc času. Navíc moc hezké je celé prostředí s okolními kopci,“ říká Scott, který oceňuje i možnost „orazit si“ v samotných Vizovicích.

„Byl jsem na Wackenu nebo Bloodstocku ve Velké Británii, kde je to všude daleko a hluk je všudypřítomný. Tady si rád zajdu do města nebo do zámecké zahrady, kde si uši mohou odpočinout,“ dodává.

Jak udržet kouzlo přehlídky

Jednu věc je však třeba zdůraznit: fanoušci ze zahraničí tvoří na Masters of Rock výraznou menšinu. Například na Brutal Assault, festival extrémního metalu ve vojenské pevnosti v Josefově u Jaroměře, jezdí kolem 18 tisíc lidí a odhadem až 70 procent z nich jsou cizinci. V areálu je tak dorozumívacím jazykem hlavně angličtina.

Ve Vizovicích jde naopak jen o několik stovek účastníků.

„Spousta lidí v zahraničí o Masters pořád moc neví, což je škoda. Na Wackenu, Graspopu, Hellfestu nebo Sweden Rocku (velké evropské festivaly – pozn. red.) potkávám velké množství lidí z celého světa, na Masters of Rock je nás cizinců daleko méně,“ popisuje González.

„Přesto by bylo fajn, kdyby moderátoři na pódiu mluvili i anglicky. Aspoň v případech, kdy jde o nějaké důležité novinky nebo změny,“ dodal Wollersberger.

Stížnosti a tipů na vylepšení je však celkově pramálo.

„Mluvíme o skoro dokonalém festivalu, na kterém se mi nejvíc líbí, že není přeorganizovaný a přeplánovaný. Největší chybou by bylo snažit se prodat ještě víc lístků, zvát mainstreamovější kapely, přidat další stage a podobně. Zničilo by to unikátní kouzlo Masters of Rock,“ je přesvědčený Wiesmüller.

Loni se kamera iDNES.cz ptala metalových fanoušků, co je do Vizovic láká:

9. července 2015