Také v minulých letech cenu Filmové nadace dostal Marek Epstein (vlevo) | foto: Dan Materna, MAFRA

Bláznivá Viktorka, ruská invaze. Film hledá hrdiny z historie

  • 0
Tři čtvrtě milionu korun rozdělila Filmová nadace mezi autory tří oceněných scénářů. Ač je soutěž otevřená komukoli a anonymní, zvítězili profesionálové. A látky, které se týkají minulosti, včetně nového pohledu na šílenou hrdinku Babičky.

Více než stovku scénářů přečetli členové poroty Filmové nadace, která už jedenáctým rokem podporuje autory slibných látek. „Čteme všichni všechno,“ shrnul Ivo Mathé jménem porotců při vyhlášení výsledků na karlovarském festivalu. Texty dostávají nepodepsané, takže sami netuší, koho odmění: „Letos přibylo amatérů, ale jak se nakonec ukázalo, vyhráli profesionálové.“

Žánrově vedla dramata, objevilo se i hodně pohádek, jen na cenu to žádná nedotáhla. „Některé z nich by s dobrým dramaturgem měly šanci, jenže jeho roli dnes často přejímá sám producent,“ míní Mathé. Věkové rozpětí autorů se pohybovalo od 19 do 84 let, více než dvě třetiny tvořili muži a tematicky texty sahaly od rodinných příběhů přes komedie, detektivky, thrillery a sci-fi až po dramata ze současnosti i z dějin. Několik námětů se věnovalo našim legiím či druhé světové válce a právě tři historické látky si odnesly cenu.

První místo s dotací 300 tisíc korun získal Marek Epstein za příběh Tatar. „Pozdní léto roku 1968, jeden zapomenutý regulovčík na jedné zapomenuté křižovatce u jednoho zapomenutého městečka,“ shrnul základ své neobvyklé romance lékařky a vojáka scenárista podepsaný pod snímky Osmy, Václav, Ve stínu či Anděl Páně 2. Přesto se za profesionála nepovažuje. „Všichni jsme amatéři. Ani já sám totiž nikdy nevím, jak to napíšu příště,“ prohlašuje Epstein.

Druhé místo spojené s odměnou 250 tisíc korun obsadila Kristina Dufková s Dobrou hodinou. Jde o projekt volně odvozený od Babičky Boženy Němcové, z níž si bere příběh bláznivé Viktorky pohledem její sestry. „Chci postihnout napětí mezi romantickou představou a drsnou realitou,“ popsala Dufková. „Mladší sestra sleduje skandál před Viktorčinou svatbou dětskýma očima, po jejím útěku musí však sama náhle dospět v náhradní nevěstu,“ líčí porotci, že námět spoluautorky komedie Martin a Venuše přiblíží klasiku mladým.

Třetí příčka a 200 tisíc korun patří Kristiánu Sudovi, dlouholetému televiznímu a filmovému dramaturgovi, jenž do soutěže poslal text s názvem Kryštof. „Fascinují mě reportáže projektu Post Bellum - Paměť národa a jejich každodenní neznámí hrdinové, kterým se jinak nevěnuje pozornost. Náleží k nim i můj Kryštof, chlapec z pohraničí na přelomu 40. a 50. let,“ vysvětlil Suda. Kryštof najde azyl mezi mnichy na Šumavě, kde pomáhá uprchlíkům přes hranici. Když je posléze komunita rozprášena, sám se ocitne na útěku.

Nadace už podporou scénářů přispěla ke vzniku osmi filmů. Patří k nim také loňské snímky Domácí péče a Kobry a užovky. Z podpořených děl se letos do kin chystá Instalatér z Tuchlovic v režii Tomáše Vorla, příští rok Monstrum od Viktora Polesného a natáčí se rovněž Dezertér z trilogie Zahradnictví, za níž stojí scenárista Petr Jarchovský s režisérem Janem Hřebejkem.