Nekoste trávu, ale nepřátele Alláha. K zabíjení autem nabádala už al-Káida

  • 532
Využití nákladního vozidla jako smrtící zbraně není novinkou. Už v roce 2010 al-Káida v článku nazvaném „Ultimátní kosicí stroj“ radila, jak „kosit ne trávu, ale nepřátele Alláha“. Podle bezpečnostního experta Lukáše Visingra je masakr v Nice typem útoku, kterým lze jen těžko zabránit.

„Pointa je použít náklaďáky jako žací stroje, ne na kosení trávy, ale ke kosení nepřátel Alláha,“ psala al-Káida v článku na svém webu Inspire (k nahlédnutí v angličtině zde). Islamisté v něm radí, jak se i jednotlivec může stát součástí džihádu: „Je to jednoduchý návod, pro který není třeba příliš mnoho příprav. Všechno co potřebujete, je odhodlání dát život za Alláha.“

Útok v Nice

K podobným útokům vyzýval v roce 2014 i mluvčí Islámského státu Abú Muhammad al-Adnání, jak upozornil ve své zprávě americký Institut pro studium války. Adnání v jedné ze svých řečí radil, jak mohou účinně zasáhnout za využití běžně dostupných prostředků takzvaní „osamělí vlci“.

„Jestliže nejste schopni pořídit si výbušné zařízení nebo náboje, vyberte si nevěřícího Američana, Francouze nebo jejich spojence. Rozdrťte mu hlavu kamenem, zmasakrujte ho nožem nebo ho přejeďte svým autem, nebo ho shoďte z výšky, škrťte ho či ho otravte jedem,“ instruoval Adnání osamělé džihádisty.

Měsíc nato zabil Kanaďan Martin Rouleau Couture v Québecu vojáka a dalšího zranil poté, co do nich najel vozem. Couture předtím cestoval do Turecka a neúspěšně se pokoušel připojit k IS v Sýrii (více zde).

Po loňských útocích v Paříži zase mladík Abú Salman al-Faransí, původem Francouz, líčil, jaké jsou možnosti k útokům ve Francii. „Jestliže nemůžete dorazit do Sýrie nebo Iráku, potom zasáhněte tam, kde jste - udeřte ve Francii,“ říká mladík ve videu. „Zabijte je a naplivejte jim do obličeje a přejeďte je svými auty. Zbraně a auta jsou k dispozici a cíle jsou připraveny k úderu,“ vyzýval (více zde).

14. listopadu 2015

Útok na promenádě v Nice tedy nebyl zcela novým způsobem, jak mohou džihádisté udeřit v západních zemích. Ale až do čtvrtka byla intenzita takových útoků relativně nízká, píše CNN. Už dříve teroristé používaly vozy naplněné výbušninami. Tentokrát se však smrtící zbraní stalo samotné vozidlo.

Inspirace v Izraeli?

Jak upozorňuje bezpečnostní expert Lukáš Visingr, může jít částečně o reakci na zvyšující se bezpečnostní opatření, stejně jako tomu bylo v Izraeli. „Výjimečný stav ve Francii je v Izraeli normální stav v podstatě od doby, kdy Izrael vznikl,“ řekl iDNES.cz Visingr.

„V Izraeli ještě v 90. letech byla běžná praxe, že Palestinec přišel do kavárny, kina, autobusu, vytáhl kalašnikov a začal střílet,“ říká Visingr. To podle něj skončilo, když se změnily předpisy ohledně střelných zbraní, které si následně většina Izraelců pořídila. V reakci na to přišly sebevražedné útoky, které měly vyšší úspěšnost, ale postupně se i jim dařilo zamezovat.

„Takže teroristé potom přešli na způsoby, které jsou v uvozovkách civilního charakteru - to jsou třeba auta nebo nože,“ říká expert. „Nože nebo auta zakázat nemůžete,“ dodává.

V Izraeli skutečně k podobným útokům docházelo. Například v roce 2008 muž arabského původu buldozerem úmyslně narazil do protijedoucího autobusu. Tři lidi zabil a přes třicet zranil (více zde). Předtím v roce 2001 terorista najel kradeným autobusem do lidí čekajících na zastávce a sedm z nich zabil. Časté jsou v Izraeli také zmíněné útoky nožem.

Visingr nepočítá s tím, že je to nový trend teroristických útoků. Spíše se podle něj bude kombinovat s podobným postupem, jaký atentátníci použili v Paříži. „Tohle je znásobení útoku. Kdyby měl útočník pouze samopal, tak jich zabije polovinu, jeden člověk zabil přes 80 lidí. V Paříži, kde to bylo přes stovku, jich (útočníků) na to muselo být hned několik,“ všímá si.

Útokům nelze zamezit, příště to můžou být drony, varuje expert

Podle Visingra takovým útokům nelze úplně zabránit. „Je to typický případ, čeho se tajné služby nejvíce bojí - osamělý vlk,“ říká s tím, že podobný útok, jako byl ten 11. září v New Yorku, už se pravděpodobně nebude opakovat, protože ho tajné služby snáze odhalí.

I když mohou hrát tvrdší bezpečnostní opatření roli, teroristé se podle Visingra ilegálně ke střelným zbraním a výbušninám vždy dokáží dostat. Problém je rovněž v tom, že osamělí útočníci mohou vymýšlet stále nové způsoby atentátů, které nelze předvídat. Jedním z nich by podle Visingra mohl být například útok dronem nesoucím výbušninu.

V Paříži útočil Islámský stát. Nikdy nebudete žít v míru, hrozí ve videu

Zatím není jasné, kdo stál za útoky v Nice. Expertka na terorismus Mia Bloomová z Univerzity v Georgii nevylučuje ani snahu al-Káidy dostat se zpět do popředí zájmu a její soutěžení s Islámský státem v tom, kdo provede okázalejší útok.

„Je pravda, že IS vrátil mnoho bojovníků do Francie, aby prováděli podobné útoky. Je rovněž možné, že al-Káida se cítí ignorována a mohla zosnovat operaci, aby se dostala zpět na výsluní v médiích,“ citoval expertku Business Insider.

Teroristický útok v jihofrancouzském Nice


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue