Sestřelil se ruský vrtulník v Sýrii vlastní raketou?

  • 263
V pátek 8. července se v Sýrii zřítil ruský bojový vrtulník Mi-35M. Ke zničení vrtulníku se přihlásil Islámský stát. Nicméně pozorné shlédnutí videozáznamu zkázy ruského Mi-35M naznačuje, že ruský vrtulník zničila vlastní vadná raketa S-8.

Na konci minulého týdne objevily zprávy o sestřelu vrtulníku vládních sil v Sýrii, které brzy následovalo i video zveřejněném Islámským státem. Podle prvních informací mělo jít o syrský Mi-25 (exportní označení Mi-24), jak se ukázalo, skutečnost byla jiná. Na videu lze rozpoznat vytažený podvozek a při natočení vrtulníku kratší pomocná křídla. Vrtulníky Mi-24 mají zatahovací podvozek a delší křídla; pevný podvozek (z důvodů jednoduší konstrukce) a kratší pomocná křídla najdeme právě u Mi-35M, které v Sýrii provozuje pouze Rusko. To ztrátu stroje o víkendu také potvrdilo.

V kokpitu zahynuli podle zpráv dva členové posádky. Jedním z nich byl zkušený plukovník Rjafagat Chabibulin. Jednapadesátiletý velitel letecké základny v Korenovsku nedaleko Krasnodaru měl za sebou mise ve válce v Čečensku, Dagestánu a Jižní Osetii. Druhým padlým členem posádky je Jevgenij Dolgin. „Oficiální reakce Kremlu a ministerstva obrany (na sestřel vrtulníku - pozn. red.) ještě nezazněla, ale vysoce postavené zdroje tvrdí, že incident nezůstane bez následků, jak tomu bylo po předchozích ztrátách v boji,“ napsal v reakci na sestřelení ruský deník Kommersant.

Za viníka sestřelu se v současné době považuje kanón S-60 ráže 57 mm, nebo přenosná protiletadlová střela kategorie MANPADS (MAN-Portable Air-Defense System), případně dokonce americká protitanková střela TOW. Nicméně na ruských fórech začíná sílit názor, že sestřel Mi-35M způsobila vlastní vadná raketa vrtulníku, přesněji řečeno neřízená raketa S-8 ráže 80 mm. Jde o relativně jednoduchou neřízenou střelu s maximálním doletem 4,5 km a bojovou hlavicí o hmotnosti cca 3,5 až 4,5 kg podle verze.

Na videozáznamu sestřelu lze vidět odpal tří neřízených raket S-8 při zteči Mi-35M na pozice povstalců. První dva odpaly proběhly v pořádku, třetí odpal ale probíhal jinak - startovací zášleh raketového motoru třetí rakety byl velmi slabý. Bližší pohled na video rovněž odhalí abnormální tlumený záblesk v odpalovacím bloku bezprostředně po odpalu třetí rakety. Následně dojde k explozi v ocasní části vrtulníku a k utržení vyrovnávacího rotoru.

Třetí raketě S-8 tak mohl při odpalu selhat startovací motor. Raketa nenabrala dostatečnou rychlost, po určité době se odjistila a následně zasáhla vyrovnávací rotor. Jak si navíc všímá Jeremy Binnie ze známého magazínu o vojenství IHS Janes, exploze a kouř směřují pryč od vrtulníku.Ať vrtulník zasáhlo cokoliv, přiletělo to z přední polosféry stroje. Padá tak i možnost, že nešťastný Mi-35M sestřelil druhý ruský vrtulník, jak například referovala moskevská nezávislá investigativní skupina CIT (Conflict Intelligence Team).

Nesedí ani zásah protitankovou střelou TOW. Střela je nejen určená na pomalé pozemní cíle (je naváděná “po drátě”), ale raketový motor relativně pomalé (250 - 300 m/s) masivní střely TOW by byl jasně patrný. Mohla za sestřel Mi-35M raketa země-vzduch typu MANPADS? Většina „manpadů“ má hlavici s infračerveným senzorem, který střelu navádí na teplo motoru. Při použití této střely by tak došlo k explozi u horkého motoru, nikoliv u vyrovnávacího zadního rotoru. Z případné nepřátelské činnosti se tak jeví jako nejpravděpodobnější šťastný zásah dělostřeleckým granátem ráže 57 mm protileteckého kanónu S-60 z přední polosféry.

Rusové v Sýrii prozatím ztratili tři vrtulníky. V listopadu povstalci ze Svobodné syrské armády zasáhli stroj Mi-8 na zemi, když přiletěl zachránit zraněné. Bitevní stroj Mi-28N se zřítil kvůli technické závadě. Celkově Rusko v Sýrii oficiálně přiznává 13 padlých vojáků.

Článek vznikl pro web Armádní noviny, a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.