V České republice má záliba ve střelbě dlouhou historii. (9. 6. 2016)

V České republice má záliba ve střelbě dlouhou historii. (9. 6. 2016) | foto: Reuters

EU držení zbraní zatím nezpřísní. Ohrozilo by lov i sport, namítají Češi

  • 237
Evropský parlament začal ve středu jednat o diskutované směrnici, která má omezit legální držení zbraní. O návrhu hlasoval výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, na jehož popud Evropský parlament v řadě bodů původní návrh odmítl a přijetí směrnice se tak prozatím odkládá. I Čeští europoslanci navrženou regulaci spíše odmítají.

Nová pravidla zpřísňující možnosti pořizování a držení zbraní navrhla Evropská komise loni v prosinci v reakci na teroristické útoky v Paříži.

Evropský parlament ve středu původní návrh Evropské komise v řadě bodů odmítl. Nesouhlasil například se spornými body, podle kterých by o sbírky zbraní mohly přijít muzea nebo být omezeni myslivci a sportovní střelci.

Podle české europoslankyně za ANO Dity Charanzové, která je rovněž stínovou zpravodajkou směrnice a autorkou zhruba sedmdesáti pozměňovacích návrhů, se legislativní proces prozatím pozastavuje. A to až do závazku Komise, že předloží technickou analýzu se všemi dopady a efektivitou navrhovaných opatření.

„Nechci se kolegů dotknout, ale nemyslím si, že jsme natolik erudovaní odborníci na zbraně, abychom do této oblasti mohli zasáhnout tak razantním způsobem bez hlubší znalosti věci,“ uvedla Charanzová pro iDNES.cz s tím, že Evropská komise požadavek akceptovala.

Zároveň by ale podle ní nebylo šťastné směrnici zamítnout úplně. „Souhlasím, že je potřeba odstranit celou řadu nesmyslů (...). Na druhou stranu potřebujeme opatření, která budou skutečným přínosem pro posílení bezpečnosti v EU a v boji proti černému trhu se zbraněmi, to jsou kritéria, která mohou být naplněna,“ dodala Charanzová.

Pospíšil či Zahradil směrnici odmítají

Podle europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila Komise jednala unáhleně a místo toho, aby se snažila potírat nelegální trh se zbraněmi, zaměřila se na legální držitele zbraní.

„Místo boje proti terorismu Komise zašla zbytečně daleko a nepřípustným způsobem zasáhla do práv legálních držitelů zbraní, kteří si je opatřili za účelem ochrany života, zdraví a majetku nebo je užívají ke svým zálibám, jako je myslivost či sportovní střelba,“ uvedl ve středu v prohlášení člen výboru Pospíšil, který avizoval své negativní stanovisku proti návrhu jako celku.

Odmítavý postoj zastává i další člen výboru, europoslanec za KSČM Jiří Maštálka. „Uvidím, co projde a neprojde z pozměňovacích návrhů a podle toho se zachovám. Na 80 procent jsem ale rozhodnutý, že budu hlasovat proti,“ uvedl Maštálka pro iDNES.cz.

Zlé střelce zastaví jen hodní střelci, vyčetli kritici nové směrnici EU

„Poslal jsem eurokomisařce Elżbiete Bieńkowské dotaz, zda se směrnice bude vztahovat jmenovitě na myslivce a sportovní střelce a mám od ní písemnou odpověď, že se na ně vztahovat bude. Tohle je jeden z hlavních důvodů, proč jsem proti směrnici,“ upřesnil Maštálka.

Podle Jana Zahradila z ODS je směrnice absurdní. „Teroristé a zločinci zásadně neútočí legálně drženými zbraněmi nebo muzejními exponáty. Výsledkem snahy o odzbrojení obyvatel bude pravý opak: posílení nelegálního obchodu a mnohem bezpečnější prostředí pro teroristy,“ uvedl v prohlášení předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů.

„Setkali jsme se s tím, že řada evropských států na svém území střelné zbraně vlastně nevidí ráda. Je to jejich volba a my ji respektujeme. Nelze ale souhlasit s tím, aby k podobným restrikcím byla nucena Česká republika, jejíž přísná a funkční zbraňová legislativa by naopak mohla být vzorem dobré regulace pro celou Evropu,“ podotkl Zahradil.

Návrh je připravený dobře, míní europoslanec za ČSSD

Naopak pro přijetí směrnice je europoslanec za ČSSD Pavel Poc, který sám zbrojní průkaz vlastní. Zpravodajové podle něj připravili pro hlasování ve výboru dobrý návrh.

„Jsem optimista a předpokládám, že návrh jak projde výborem, bude v pořádku a nebude představovat žádný problém pro držitele zbraní pro sebeobranu, lov nebo sport v České republice. Po hlasování ve výboru ale bude stejně nutné pečlivě schválený text projít a zkontrolovat, zda byl pozměněn podle předpokladů. Pokud ano, jsem připraven ho podpořit,“ řekl iDNES.cz.

Zbraně jsou pro Čechy tradice, říkají k bruselské regulaci střelci

Jestliže bude návrh ve středu schválen, půjde do prvního čtení v Evropském parlamentu. „Pokud plénum návrh schválí, bude návrh předložen Evropské radě. Pokud jej schválí i Rada, bude platný. Pokud jej Rada neschválí, a to je v tomto případě téměř jisté, nastane vyjednávání s Evropskou komisí a Evropskou radou v takzvaných trialozích. Zda bude v trialozích nalezena shoda a jaký bude další osud návrhu, pokud shoda nalezena nebude, to je nyní těžké odhadnout,“ popsal dlouhou legislativní štreku Poc.

Česká vláda směrnici v červnu odmítla. „Zákazy legálních zbraní nejsou správnou cestou boje proti terorismu. Nesmyslně trestáme slušné držitele zbraní, myslivce i sběratele,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (více o postoji české vlády čtěte zde). Ostatní členské státy EU ale Česko přehlasovaly (více čtěte zde).

Směrnice některé zbraně přesouvá do kategorie A, tedy mezi zbraně zakázané. Konkrétně to jsou „automatické střelné zbraně, které byly upraveny na poloautomatické střelné zbraně“ a „civilní poloautomatické střelné zbraně, které mají vzhled zbraní s automatickým mechanismem“, stojí v českém překladu směrnice.

Podle statistik ministerstva vnitra vlastní držitelé zbrojních průkazů v České republice přibližně 736 tisíc ručních zbraní. Držitelů zbrojních průkazů je kolem 290 tisíc.

9. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video