Muzeum holokaustu brojí proti Pokémonům. Pomáhají s depresí, míní hráči

  • 228
Mobilní hra Pokémon Go se během několika dní stala fenoménem. Hráči se však při lovu roztomilých kreatur stávají i terčem kritiky. Muzeum holokaustu ve Washingtonu například prosí, aby návštěvníci hru nespouštěli v prostorách expozice. Hráči však tvrdí, že na ně má lov Pokémonů blahodárné účinky. Údajně jim pomáhá s depresí a úzkostí.

Podle vedení muzea je hraní oblíbené mobilní hry v prostorách památníku obětem holokaustu krajně nevhodné. Podobné vyjádření vydal také Arlingtonský národní hřbitov, píše server BBC. Podle mluvčího muzea Stephena Smitha zatím zaměstnanci nezaznamenali žádné větší problémy s hráči Pokémon GO. Doporučením však chtějí zamezit případným konfliktům s návštěvníky.

V čem tkví tajemství úspěchu Pokémon Go? Nintendo se otevřelo světu

Hra Pokémon Go funguje na principu rozšířené reality, kdy hráči za pomoci mobilního zařízení s datovým připojením a GPS procházejí reálným světem a objevují v něm příšerky ze slavné série videoher a animovaných seriálů.

Právě oblíbená turistická místa a památky přitom ve hře slouží pro soupeření znepřátelených klanů i pro sběr cenných předmětů. Muzeum holokaustu už proto kontaktovalo vývojáře, aby jeho prostory ze hry odstranilo.

Ani zdaleka se však nejedná o první případ, kdy se dostali hráči Pokémon Go do problémů. Objevují se zprávy o drobných zraněních a lidech neoprávněně se vyskytujících na soukromých pozemcích. Skupina náctiletých chlapců pak také hru využila k okrádání lidí. Vytvářeli jejím prostřednictvím body zájmu, čímž přilákali hráče na odlehlá místa. Se zbraní v ruce tak v Missouri přepadli blíže neurčený počet lidí (více zde).

Léčba duševních problémů?

Vývojářům z týmu Niantic, kteří stojí za koncepčně podobnou mobilní aplikaci Ingress, se v Pokémon Go podařilo skloubit nostalgii po roztomilých postavičkách z videoher od Nintenda a současného fenoménu takzvané rozšířené reality.

Mnozí hráči tvrdí, že jim hra změnila život. Některým z nich pak údajně pomohla od depresí a úzkostných stavů. „Občas je pro člověka, který trpí nějakou duševní poruchou, opravdu těžké najít nějaký důvod, aby šel ven,“ vysvětluje 28letá marketérka Lola Phoenixová z Londýna.

„Na Pokémon Go se mi líbí, že mě tahle hra donutila jít ven a být aktivní. Během několika dní se mi zlepšila nálada,“ tvrdí Phoenixová, která trpí úzkostnými stavy a podle lékařů se pohybuje v takzvaném autistickém spektru.

Podobně je na tom také 24letá Jessanne Popeová z amerického Oregonu. Deprese a úzkostné stavy z ní postupem let udělaly člověka, který se bojí kontaktu s ostatními lidmi. Chytání Pokémonů v ulicích města jí však pomohlo. „Takhle plná energie jsem se necítila už hodně dlouho,“ tvrdí. Vysvětluje, že při honu na kreslená monstra se v jednom místě v některých situacích sejde až 30 lidí.

„Všichni se smějí a navazují vztahy. Staří lidé, rodiče s dětmi, páry, studenti. Lidé s různou orientací, vyznáním i barvou kůže,“ popisuje. Sociální interakce a pohyb na čerstvém vzduchu Popeové umožnilo navázat vztahy a zároveň si u toho také dobře zacvičila a naučila se nové věci, jak sama s nadšením popisuje.

Poznávání města

Victoria Renee Wafeová, 23letá učitelka z Baltimoru, prostřednictvím mobilní hry podle svých slov objevuje místa, o kterých dosud neměla ani tušení. „Poprvé za hodně dlouho dobu se také necítím nervózní, když jdu mezi lidi a mám se s nimi začít bavit. Asi je to kvůli tomu, že máme společné téma,“ myslí si.

Jak se i v Česku zúčastnit šílenství jménem Pokémon Go

Psychologové a psychiatři se na možném léčebném účinku oblíbené hry neshodnou. Stephen Buckley z neziskové organizace Mind si například myslí, že pravidelný kontakt s lidmi a pobyt na čerstvém vzduchu může pomoci zlepšit duševní stav pacientů. Nezáleží přitom podle něj na motivaci, proč člověk společnost vyhledává. „Nutno však dodat, že hraní her nesmí zcela nahradit normální vztahy,“ uvedl pro server The Independent.

Profesor psychologie z Oxfordské univerzity Daniel Freeman tvrdí, že celý fenomén by měl být podroben klinické studii a až poté se může spekulovat o možných pozitivních vlivech na duševní zdraví hráčů.

Doktorka Suzanne Gageová z univerzity v Bristolu je ještě skeptičtější. „Samozřejmě je skvělé, když si někdo myslí, že jim to pomáhá a donutí je to chodit ven. Mohou ale počítačové hry změnit duševní zdraví lidí? Podle mého názoru je příliš brzo na to, abychom něco takového tvrdili,“ myslí si.

Hrajete mobilní hru Pokémon Go?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1514
Ano
Ano 500

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue