Chlapi chtěli maso, tak výrobce roku udělal „marmeládu“ ze slaniny

  • 35
Ač vaří marmelády a džemy na dvouplotýnkovém vařiči, podařilo se Janu Kakosovi s manželkou uspět v soutěži o titul Výrobek roku Libereckého kraje. Jejich Extra jahodový džem se dokonce stal absolutním vítězem.

Kakos přitom není vetchým staříkem, který k dokonalému snoubení chuti, vůně, ale i vzhledu svých marmelád došel celoživotním honem po dokonalosti tohoto pamlsku. K výrobě marmelád a džemů se dostal před dvěma lety.

„S manželkou máme dost mlsné jazýčky a hledali jsme nějaký produkt, kterým bychom zahnali naše chutě. Nic takového jsme nenašli, proto jsme se rozhodli vařit si marmelády sami,“ vysvětluje třicetiletý muž, který vystudoval elektrotechnickou školu.

První várku zkusmo poslali v roce 2014 do soutěže o nejlepší marmeládu Českého ráje. A vyhráli, což jim dodalo motivaci do dalšího vaření. To se v základech opírá o Kakosovy zkušenosti, kdy jako chlapec pomáhal s přípravou ovocné dobroty babičce.

„Přestože vycházíme z tradičních receptů, nebojíme se s chutěmi experimentovat a hledat nové a ještě neobjevené,“ říká.

Kromě tradičních jahod se tak nebojí kombinovat i méně obvyklé chutě, jako jsou například borůvky s whisky, citron s levandulí nebo višeň s javorovým sirupem. Však už jejich první vítězná příchuť sestávala z jablek, šípku a badyánu.

Kombinace citronu s levandulí je napadla v Provence

„Inspirujeme se různě doma i po světě. Například kombinace citronu s levandulí nás napadla na cestě po Francii. V okolí Provence se levandule přímo nabízí, zároveň jsme tam byli v zimě, kdy byla sezona citrusů,“ vysvětluje Kakos.

Sladkou Francii může připomínat i jahoda se šampaňským. Největším úletem v dobrém slova smyslu pak byla marmeláda ze slaniny.

„Z podstaty věci to není pravá marmeláda, ale spíš dip k masům. Když objíždíme různé akce, chodí za námi chlapi, co jen ohrnují nos a říkají, že jsou na maso. Tak jsme jim tím chtěli obrazně zavřít pusu,“ pokračuje Kakos.

Ten by však nerad vařil co největší množství chutí. „Moje filosofie je taková, že držím základní nabídku o zhruba deseti druzích marmelád. K tomu vždy vytvořím nějakou limitovanou edici,“ popisuje.

Marmelády z Ráje, jak se Kakosův podnik jmenuje, se snaží profilovat jako regionální výrobce. Většinu ovoce získává z místních farem.

Ovoce berou z Českého ráje

„V případě citrusů to ale z pochopitelných důvodů nejde ani v rámci regionu, ani republiky. To, co ale roste u nás, jako jsou jahody, jablka, švestky, se snažíme brát z Českého ráje.“

Ten se pro Kakose a jeho ženu stal novým domovem. On je původem z Pardubic, ona z Liberce.

„Rozhodli jsme se usadit na půli cesty. Když jsme hledali, kde se usadit, zavítali jsme i na Kozákov. Učaroval nám výhled na Trosky, zdejší příroda a prostředí. Chytlo nás to tu za srdce,“ přibližuje Kakos.

Zatím je jeho podnik v srdci Turnova ne větší než útulná kavárna právě kdesi v Provence. V obrovském hrnci tu se svou ženou a příležitostnými brigádníky vaří své marmelády a džemy na dvouplotýnkovém vařiči. Už teď ale ví, že je čas porozhlédnout se po větším prostoru.

„V tuto chvíli jsme od začátku roku uvařili víc produktů než za uplynulý rok,“ zakončuje Kakos.