Zoufalé kotě z obchodu se zvířaty přelézá ke štěněti. Nechce být samo

  • 64
Nákup mláďat savců v petshopech není ta nejšťastnější forma, jak si pořídit kotě nebo štěně. Dokládá to i rádoby roztomilý záznam z tchajwanského obchodu se zvířaty. Mňoukající kotě umístěné v boxu z plexiskla, aby na něj bylo vidět pěkně ze všech stran, přeleze ke štěněti umístěnému vedle.

„Tihle dva musí v těch teráriích ohromně citově i fyzicky strádat, bez mámy, bez sourozenců, bez klidného zázemí, laskavého pohlazení, bez možnosti proběhnutí a poznávání světa. Navíc se určitě nenarodili u zodpovědných chovatelů, takže kdo ví, v jakých podmínkách žili dosud,“ konstatuje po shlédnutí videa, které putuje po sociálních sítích, zkušená etoložka Hana Žertová.

A jakou mají budoucnost? „Buďto si je koupí někdo, komu jich bude líto, a tím podpoří tento krutý byznys, nebo si je bez velkého přemýšlení odnese ten, komu se budou zdát roztomilí, a druhý den či o něco později je odloží, protože roztomilí být přestanou,“ popisuje Žertová jejich pravděpodobnou budoucnost.

Psi a kočky, kteří nemají v raném mládí dobré podmínky a citlivé zacházení, totiž podle jejích praktických zkušeností často bývají celoživotně postiženi bázlivostí, hyperaktivitou a neschopností přizpůsobit se nějakému řádu nebo jakýmkoli změnám. Často se pak s nimi setkávají například trenéři psů jako s problematickými zvířaty, případně končí v útulku (jak je u štěňat důležitá raná socializace, čtěte například zde).

„Jediné pozitivum, které by mohla přinést ta krkolomná kočičí cesta do vedlejšího terária, je pevné mezidruhové přátelství na celý život. A to jen jestli je někdo koupí oba,“ smutně konstatuje etoložka nad videem z tchajwanského petshopu JoLin Pet House , které koluje po sociálních sítích, protože spoustě lidí přijde roztomilé.