Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Spiknutí? Posilování NATO reaguje na uraženou agresivitu Kremlu

  7:04
Víkendový summit NATO ve Varšavě potvrdil rostoucí odhodlání Aliance poskytnout pevné bezpečnostní garance spojencům, ležícím blízko ruských hranic. „Díky tomu mají naši spojenci mnohem větší jistotu, že nezůstanou v případě napadení osamoceni a že se jim dostane nejen vyjádření sympatií, ale také účinné vojenské pomoci,“ píše v komentáři pro iDNES.cz analytik Vladimír Votápek.
Přehlídka vítězství k 70. výročí konce druhé světové války na moskevském Rudém...

Přehlídka vítězství k 70. výročí konce druhé světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2015). | foto: Reuters

Hlavy států a předsedové vlád členských zemí se dohodli, že NATO umístí na nejzranitelnějším spojeneckém území (v Pobaltí a ve východním Polsku) čtyři mnohonárodnostní prapory. Ty samozřejmě nemohou případnou ruskou agresi zastavit, ale jejich přítomnost způsobí to, že případný Moskvou nařízený útok nezasáhne jenom tu kterou jednotlivou zemi, ale alianci jako celek.

Právě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy je totiž z pohledu slabších spojenců klíčová. Organizace severoatlantické smlouvy sdružuje 28 zemí, jejichž podíl na světovém HDP dosahuje více než 50 %. Má proto papírovou převahu nad každým z potenciálních protivníků, včetně Číny nebo Ruska.

Ruský útok na NATO? Sebevražda

I když se obranný rozpočet NATO mezi lety 2007 a 2014 snížil na polovinu a ruský naopak dvojnásobně vzrostl, stále si ve vztahu k Moskvě udržujeme převahu v poměru 870 miliard USD (Aliance) versus 66,5 miliardy USD (Rusko).

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

V počtu vojáků vede NATO v poměru 3 405 000 versus 1 000 000 (Rusko), výrazně silnější je i v počtech vyspělé vojenské techniky. Jedinou oblastí, ve které je postavení Ruska rovnocenné Spojeným státům (a tím i Aliance) jsou zbraně hromadného ničení, včetně jaderných zbraní.

Pokud by tedy ruská generalita opravdu předpokládala jednotnou odpověď všech spojenců, musela by považovat potenciální útok na jakéhokoli člena NATO za velmi nerozumný až sebevražedný. Moskva ale může kalkulovat se dvěma významnými faktory, které posilují její pozici. Prvním z nich je strategický pat, daný schopností Kremlu zničit celou planetu masovým nasazením jaderných zbraní, který do jisté míry znehodnocuje převahu Severoatlantické aliance v oblasti konvenčních zbraní. Druhým faktorem je potenciální nejednotnost spojenců a tedy šance, že oběť ruské agrese zůstane osamocená a nedokáže se účinně bránit.

Od hybridní války po anexi

Právě s cílem zamlžit své agresivní úmysly a rozdělit světové veřejné mínění Kreml v posledních letech úspěšně vyvinul a použil strategii tzv. hybridní války. Ta testuje připravenost obětí různými formami agrese - počínaje informační válkou, přes pokusy o destabilizaci ekonomiky (např. energetickou blokádou) a kybernetickými útoky, které mohou na kritické období ochromit schopnost komunikace a vnést chaos do řízení hospodářství a obrany.

Další fází je vysílání záškodníků, kteří se pokouší vyvolat v dané zemi interní konflikt. Přímý útok, vedoucí k anexi území, je pak už jenom závěrečnou operací, která může být maskována třeba jako vyslání mírových jednotek - jak se stalo například v Gruzii.

Tváří v tvář takové strategii se Aliance nemůže spoléhat na papírovou převahu nad svým potenciálním protivníkem a musí si svou schopnost adekvátní a včasné reakce ověřovat a budovat. Stejně tak musí pěstovat interní kulturu, která zajistí, že poskytnutí pomoci napadenému spojenci bude víceméně automatickou reakcí a nikoli předmětem zdlouhavých politických diskusí a handlů.

Summit Aliance vedle připravenosti bránit všechny spojence bez rozdílu zároveň deklaroval vůli rozvíjet dialog s Moskvou a pokusit se o zlepšení současných velmi napjatých vztahů. Nejde o protimluv. Úroveň vztahů Aliance s Moskvou totiž tradičně nezávisí ani tak na vůli členů NATO, jako spíše na politice Kremlu.

9. července 2016

Bída utlumí ruskou agresivitu

Spojenci opakovaně nabízí Rusku spolupráci a otevřený dialog – a je na vedení Ruska, zda si (třeba z vnitropolitických důvodů) vybere kurs konfrontace, nebo spolupráce. V posledních letech šel Kreml cestou konfrontace, nicméně s tím, jak rychle mu docházejí peníze na rezervních fondech (více čtěte zde), klesá životní úroveň obyvatel a prohlubuje se celá řada sociálních problémů, roste i naděje Evropy, že ruské vedení bude muset svou agresivitu omezit.

Pro další vývoj vztahů mezi zeměmi NATO a Ruskem bude klíčová vnitřní ruská reflexe daného stavu.

Z našeho pohledu dovedl Vladimír Putin svou zemi do ekonomické a sociální krize, stejně jako do hluboké mezinárodní izolace. Jeho vnitřní i zahraniční politika byla chybná a je v národním zájmu samotného Ruska, aby svou politiku změnilo a namísto vyhledávání konfrontace se Západem se věnovalo posilování konkurenceschopnosti své země.

Kreml se ovšem poslední vývoj snaží prodat svým občanům jako hrdinské vzepjetí ruského národa, který odhodil chomout Západu a vrací se k velmocenskému statutu. Byť za cenu nutných obětí svých občanů, kteří si mají utahovat opasky a věnovat část svého pohodlí a životní úrovně na oltář vlasti.

Země je nekonkurenceschopná, ruský model nepřitažlivý

Údajnou agresivitu NATO pak dokládá především postupným rozšiřování Aliance po rozpadu SSSR. N nejprve o země střední Evropy, pak i balkánské státy a Pobaltí. Jde přitom o klasické zaměňování příčin a následků. Poté, co koncem osmdesátých let 20. století všechny země střední a východní Evropy, včetně Ruska, odmítly komunistický model řízení společnosti, se celý region vydal na cestu transformace. Některé země přitom uspěly lépe, některé hůře.

Rusko, i když má obrovskou výhodu ve své velikosti a v možnosti dosahování snadných zisků díky exportu energií a dalších surovin, patří v této disciplíně k těm nejméně úspěšným. Země jako celek je nekonkurenceschopná, ruský autoritativní způsob řízení společnosti je v západním světě zcela nepřitažlivý.

To je důvod, proč se Moskvě nedaří vybudovat si tak velkou sféru vlivu, jak by si různí politici, trpící postsovětskou nostalgií, přáli. Proto od ní odchází jeden bývalý spojenec za druhým. Proto stále více zemí, včetně těch neutrálních, nechce získat bezpečností záruky od Ruska proti Západu, ale naopak od Západu proti Rusku.

Výsledkem je, že další a další země vstupují do NATO, nebo alespoň hledají cesty hlubší spolupráce s naší Aliancí. Tento vývoj není způsoben žádným spiknutím Západu, jak tvrdí prezident Putin, ale pouze a jenom neschopností Ruska a jeho uraženou agresivitou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Jen jsem se opřel, popsal muž shození družky do kolejiště metra. Dostal 11 let

19. dubna 2024  15:02

Soud poslal Tomáše Urbana na 11 let do vězení se zvýšenou ostrahou za to, že strčil svou družku do...

KOMENTÁŘ: Jak Scholz jednal v Číně. Mohli jsme se od něj něčemu přiučit

19. dubna 2024

Premium Německo se spálilo s Ruskem, teď to zkouší s Čínou. Co ukázala cesta německého kancléře v čase, kdy...

První sankce na radikální osadníky. EU je uvalila kvůli útokům na Palestince

19. dubna 2024  13:35,  aktualizováno  14:45

Evropská unie v pátek poprvé uvalila sankce na radikální izraelské osadníky kvůli jejich útokům na...

Ženě se rozjelo nezabrzděné auto. Snažila se do něj naskočit, skončila v nemocnici

19. dubna 2024  14:42

V Plané na Tachovsku se zranila žena, když se snažila naskočit do rozjeté dodávky, kterou zapomněla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...