Pražský Libeňský most v lednu 2016

Pražský Libeňský most v lednu 2016 | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na Libeňském mostě se budou tramvaje střídat, omezení platí i pro auta

  • 21
Na části Libeňského mostu směrem k Palmovce zakázal pražský magistrát souběžný provoz tramvají. Ten by totiž most dále poškozoval. Tramvaje se zpožďovat ale nebudou, než se vystřídají, počkají jen pár sekund. Omezení platí také pro auta těžší než šest tun.

Libeňský most se skládá z několika mostů. Zákaz se týká takzvaného inundačního mostu směrem k Palmovce.

„Dopravní podnik bude vypravovat tramvaje tak, že se nesmí na mostě potkat dvě soupravy, neboť by to vedlo k další nevratné degradaci mostu s následným celkovým zamezením provozu tramvají,“ řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Podle Dolínka nehrozí, že by tramvaje nabíraly zpoždění. „Tím, že se nebavíme o celém soumostí, bavíme se o zpoždění v řádu sekund. Zatím si myslím, že to zvládneme,“ řekl Dolínek.

DPP pro jízdu na mostu testoval všechny typy tramvají a zatím nemusel provoz žádného z nich omezit (o testování jsme psali zde). Město neuvažuje o tom, že by byl provoz na mostě jednokolejný.

Statiku mostu zkoušela i nákladní auta:

16. března 2016

Omezení také pro auta

Kromě omezení provozu tramvají město rozhodlo o omezení provozu aut těžších šesti tun. Ta budou muset jezdit pouze v pravých krajních jízdních pruzích a nesmí na tramvajový pás.

Opravy mostu nyní brzdí čekání na výrok ministerstva kultury, které rozhodne, zda most bude památkou. Pražské zastupitelstvo schválilo rekonstrukci mostu, termín zahájení není znám, závisí právě na rozhodnutí úřadu.

„Stále nemáme informace ani rozhodnutí ministerstva kultury o památkové ochraně mostu,“ řekl Dolínek s tím, že město a Technická správa komunikací (TSK) pokračují v přípravných diagnostických pracích pro opravu mostu. TSK sleduje mimo jiné zatížení konstrukcí.

„Běžná údržba je dělána, ale nečiníme nové investice, protože k mostu musíme přistupovat jako k památce,“ doplnil Dolínek.

Praha v minulosti uvažovala o tom, že by byl most z větší části zbourán a vystavěn znovu - zbyly by v podstatě pouze pilíře. Od tohoto záměru po protestech části odborníků i veřejnosti ustoupilo a zastupitelé letos v únoru souhlasili s rekonstrukcí (psali jsme zde).

Od roku 1928, kdy byl most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

29. ledna 2016

,