Hladoví Venezuelci se tlačili do Kolumbie, vláda dočasně otevřela hranice

  • 181
Davy Venezuelců se hrnuly přes hranice do Kolumbie, aby si nakoupily jídlo a léky. Vláda téměř po roce otevřela hranice, ale jen na několik hodin. Možnosti tak využily tisíce lidí. Venezuela se dlouhodobě potýká s hospodářskou krizí, která vyvolala rozsáhlé protesty.

Prezident Nicolás Maduro nechal loni v srpnu hranici s Kolumbií z bezpečnostních důvodů uzavřít. Přes hranice se však zboží měsíce pašovalo. Někteří lidé přeplavávali řeku Río Guarumito protékající státní hranicí, jiní podpláceli policisty hlídkující na mostě spojujícím oba státy (více zde). To však v neděli nemuseli. Maduro uzavření na dvanáct hodin zrušil a lidé tak mohli do sousedního státu legálně.

Přes most Simóna Bolívara spojující venezuelské město San Antonio del Tachira s kolumbijskou Cúcutou přešlo během otevření hranic okolo 35 tisíc lidí, jak uvedl ředitel pohraniční stráže Victor Bautista webu al-Džazíra.

Venezuelci postávali u hranic už od brzkého rána v dlouhých frontách a čekali, až se brány otevřou.

V obchodech pak rychle nakupovali rýži, olej, mouku nebo cukr, produkty, jejichž cena se ve Venezuele vyšplhala tak vysoko, že si je běžní občané nemohou dovolit. „Měli tam všechno,“ sršela štěstím Gloria Archilaová po nákupu v kolumbijském obchodě. Podobné nadšení s ní sdíleli i ostatní. „Jsme ze San Antonia a pravda je taková, že nemáme jídlo ani pro děti,“ svěřila se jiná žena zpravodajskému webu BBC.

Venezuelská krize

Mnozí si stěžovali na oslabený bolívar, kvůli němuž si nemohou nakoupit vše, co potřebují. Další si stěžovali, že v obchodech našli zboží vyvezené z Venezuely. Zpět se lidé vraceli v autobusech s plnými nákupními taškami.

„Ve Venezuele nejsou ani léky pro děti. Nemáme ani mýdlo, abychom si vyprali oblečení,“ svěřila se agentuře AFP zoufalá Túlia Somazová.

Venezuelané potřebují k cestám do Kolumbie za normálních okolností zvláštní povolení. Se zhoršující se situací ale přibývá lidí, kteří se pokoušejí hranici přejít nelegálně. Minulý týden prolomilo hraniční kontrolu 500 žen odhodlaných obstarat si jídlo.

Venezuelská ekonomika stojí na vývozu ropy, jejíž nízké ceny vládu připravily o velkou část příjmů.

Většina potravin a základního zboží se do země dováží. Socialistická vláda zavedla už v roce 2003 kontrolu cen základního zboží, aby je zpřístupnila i chudým. Kolem 40 procent tohoto subvencovaného zboží se však podle BBC pašuje do Kolumbie a tam je se ziskem prodáváno.

Opozice nedostatek připisuje špatné politice vlády, která situaci vysvětluje jako protivládní spiknutí, v němž se spojila opozice se Západem. Nedostatkem základních potravin a léků trpí 80 procent obyvatel Venezuely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue