VIDEO: Nejdůležitější na ovládání klimatizace je umět ji včas vypnout

  • 70
S klimatizací je třeba minimálně jednou ročně do servisu. Pokud klimatizace funguje, ale line se z ní nepříjemný zápach, je třeba ji vydezinfikovat. V nouzi to zvládnete sami. Hlavně se ji naučte vypínat před koncem cesty.

Základní dezinfekci zvládne každý. Podle Pavla Pleskota, servisního technika pražského dealerství NH Car, by se měla provádět minimálně jednou ročně, ale klidně i dvakrát za sezonu.

Klimatizace kromě chlazení také odebírá ze vzduchu vlhkost. Ta zůstává na takzvaném výparníku (většinou je pod palubní deskou auta) a v ní se zachytávají částečky nečistot zvenčí. V takovém koktejlu se výborně daří roztočům, bakteriím, virům i houbám.

Pokud se systém pravidelně nečistí, cirkulují všechny tyto potvůrky spolu s ochlazovaným vzduchem v interiéru a míří přímo do vašich plic.

Když tedy klimatizace funguje, ale nepříjemně zapáchá zatuchlinou, stačí v autopotřebách nebo na internetu koupit speciální sprej, který vyčistí a vydezinfikuje rozvody v kabině auta. Stojí od 100 korun.

Sprej stříkáme hadičkou přes vzduchové sání v motorovém prostoru, ale komfortnější je balení, které postavíte do kabiny doprostřed auta mezi sedačky, auto zavřete a necháte působit. Sprej se nasává do výdechů klimatizace a dezinfikuje vnitřní prostor od mikrobů a plísní. Vyprchá za několik minut. Tuto operaci zvládne každý, stačí dodržet návod.

Existuje ještě trik, který účinně zabrání tvorbě tohoto koktejlu: před koncem cesty vypněte s předstihem klimatizaci a nechte čistý vzduch, který zvenčí proudí přes ventilaci, osušit vnitřnosti. Kdo to tak nedělá, tvoří v rozvodech klimatizace ve vlhkém prostředí ideální prostor pro množení bakterií.

Údržba je nezbytná i proto, aby systém vůbec správně fungoval. Správně fungující klimatizace má zhruba do půl minuty po zapnutí foukat dostatečně chladný vzduch. Když se zdá, že nefunguje správně, je třeba velký servis. V servisech mají speciální zařízení, které celou klimatizaci zkontroluje. Napojí se na rozvody, v nichž obíhá chladicí kapalina, chladivo vysaje, přefiltruje a případně doplní. Jeho roční úbytek může být podle Pavla Pleskota až deset procent. Zařízení umí také zjistit úniky. V servisu se také mění pylový filtr, ve škodovkách je lehce dostupný pod přístrojovou deskou.