Trezor ukrýval vkladní knížku, šekové knížky, účty či milostnou korespondenci...

Trezor ukrýval vkladní knížku, šekové knížky, účty či milostnou korespondenci majitele doma Franze Schlattnera se svou ženou či rodinné fotografie. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Našla se další část sudetského pokladu, zeď školky skrývala trezor

  • 21
Historici se dostali k dalšímu cennému nálezu v budově mateřské školy v Libouchci na Ústecku, kde se loni v létě odhalila skrýš s řadou osobních věcí původních majitelů. Tentokrát místní při malování zdi objevili trezor, který obsahoval několik osobních dokumentů.

Dům do roku 1945 patřil dobře situované rodině Schlattnerových, které se po roce 1945 týkal odsun Němců. Než museli své sídlo opustit, osobní věci ukryli pod střechu.

Na skrýš loni v červenci upozornil potomek majitelů Rudi Schlattner, zahrnovala stovky předmětů jako knihy, sešity, šaty, šperky či další předměty denní potřeby.

Minulý čtvrtek vyrazili pracovníci Muzea města Ústí nad Labem do Libouchce znovu, zavolal je starosta Jiří Bolík. Dělníci totiž při malování stěn ve školce narazili na trezor zabudovaný ve zdi, který se ukrýval za několika vrstvami sádry a přemalbami.

Trezor vypadal prázdný, ale jeho podrobné prozkoumání odhalilo tajný prostor, kde byly uloženy dokumenty.

„Trezor byl očividně po válce vypáčen. Pokud byly tehdy v trezoru nějaké dokumenty nebo cennosti, byly nejspíš odcizeny. Tajný prostor pod dnem sejfu zůstal však neodhalen,“ říká o nálezu historik ústeckého muzea Tomáš Okurka.

Trezor ukrýval šeky, účty či milostnou korespondenci

Historici tak mají díky trezoru v ruce například vkladní knížku, šekové knížky, účty či milostnou korespondenci majitele domu Franze Schlattnera se svou manželkou či rodinné fotografie. Nálezy podrobně prozkoumají v následujících dnech.

„Již podle zběžného nahlédnutí do těchto dokumentů je ale zřejmé, že nám opět více přiblíží příběh rodiny Schlattnerových a osobnosti jejích členů,“ vyzdvihuje hodnotu nálezu ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek.

Nález ocenil i starosta Jiří Bolík, který zažil už loňské odhalení skrýše.

„Je to pro mě velké překvapení. Upřímně jsem nečekal, že po skrýši pod střechou je tu ještě něco schovaného. Samotné obce se to ale příliš netýká, význam to bude mít především pro příbuzné rodiny,“ uvedl starosta.

Pamětník na skrýš upozornil po 70 letech

Nálezy ze zmíněné skrýše představili historici loni v srpnu, kdy je před kamerami odhalovali několik dní. Jejich ukrytí se v roce 1945 účastnil tehdy dvanáctiletý syn majitelů Rudi Schlattner, který na ukrytý majetek své rodiny upozornil po sedmdesáti letech.

„Já jsem nevěděl přesně, co to bylo. Bylo mi tenkrát dvanáct a jenom jsem se díval. Jenom jsem se staral, aby například byly ukryty i moje školní sešity nebo maličkosti, nad nimiž se dnes člověk pousměje, ale které byly tehdy důležité,“ uvedl loni v létě Schlattner. Krátce poté zemřel (jeho vyprávění najdete zde).

Reprezentativní část sudetského pokladu zahrnula mimořádně zdařilá výstava Tenkrát na severozápadě, jež přibližovala, co rok 1945 znamenal pro Ústí nad Labem a okolí. Rozsáhlá expozice se zabývala obdobím nacistické vlády, bombardováním města v dubnu 1945 či důsledky poválečného odsunu Němců. Muzeum za to získalo oborovou cenu Gloria musaealis za nejlepší muzejní výstavu roku 2015 v České republice.

4. srpna 2015