Leopard pálí během tankového závodu v Bavorsku | foto: DVIDS

Německo hlásí rekordní prodej zbraní do ciziny, jejich výrobu dál podpoří

  • 102
Přestože německý ministr pro hospodářství a energetiku Sigmar Gabriel sliboval, že export zbraní poklesne, stal se opak. Prodej se loni zdvojnásobil a kancléřka Angela Merkelová chce tento trend navzdory diskusi o větší regulaci vývozu zbraní udržet.

O růstu německého zbrojního exportu informoval list Handelsblatt. Prodeje zbrojařů se loni vyšplhaly v přepočtu na 212,4 miliardy korun, což je největší částka od roku 1996. Nárůst ovlivnila například objednávka z Kataru na tanky Leopard za 46 miliard korun.

Německo napumpuje do armády 130 miliard eur. Chce tanky i letouny

Obchod se zbraněmi vzkvétá díky krizi na Blízkém východě, problémům v Asii a také obavám z bezpečnosti u východních hranic Evropské unie. Němečtí výrobci zbraní Kraus-Maffei Wegmann, Rheinmetall a ThyssenKrupp tlačí na vládu, aby jim vyšla vstříc.

Německo je na světě pátý největší výrobce tanků, vojenských letadel, pistolí a dalších malých zbraní. Výroba a prodej zbraní, které by mohly v zahraničí padnout do rukou teroristů, ale nenachází podporu u veřejnosti.

Ministr Gabriel tak řeší dilema. Chce sice podpořit německý průmysl, jenže je také předsedou sociálních demokratů, kteří vždy byli proti zbrojení. Ministr proto doufá, že voliče uchlácholí dobrými ekonomickými výsledky.

Pro konzervativního koaličního partnera, křesťanské demokraty v čele s Merkelovou, znamená růst zbrojního průmyslu více pracovních míst, více zaplacených daní a více peněz v sociálním systému.

Kancléřčin stranický kolega, ministr financí Wolfgang Schäuble ale volá po přísných regulacích na vývoz zbraní. Ke stejnému kroku vyzývá i další země EU. Obrací se především na Francii, která je jedním z největších vývozců zbraní a zásobuje i země Blízkého východu a severní Afriky. Některé z nich jsou přitom na německém seznamu zakázaných zemí vývozu.

13. dubna 2015