Trump složil poklonu Husajnovi za zabíjení teroristů, republikáni trnou

  • 668
Americké republikány znepokojují obdivná slova Donalda Trumpa na adresu diktátorů a autoritářských vůdců. Tento týden měl slova chvály pro Saddáma Husajna, který si podle něj dovedl znamenitě poradit s teroristy. Kandidát na prezidenta už v minulosti pochválil například Kim Čong-una.

Své republikánské kolegy vyvedl Trump znovu z míry tento týden, kdy měl slova uznání pro bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna. „Byl to skutečně špatný muž. Ale víte, co mu šlo dobře? Zabíjel teroristy. A dělal to dobře. Nečetli jim jejich práva, nemluvili, byli to teroristi, tím to pro ně končilo. Dnes je Irák Harvardem terorismu. Chcete být terorista, jedete do Iráku. Je to pro ně jako Harvard. Chápete? Tak smutné,“ cituje Trumpovo prohlášení ze Severní Karolíny web The Washington Post.

Saddám Husajn byl přitom roky jedním z úhlavních nepřátel USA a znásilňování, mučení a popravy používal jako politické nástroje.

To, že si ho Trump v boji s teroristy bere za vzor, mnohé jeho spolustraníky děsí. „Pokud má kandidát na prezidenta neustále komplimenty pro brutální, nedemokratické diktátory a obdivuje jejich metody, myslím, že je na místě se bát, že to jsou právě ty metody, které by jednou mohl chtít použít, pokud to bude nutné,“ uvedl stratég Tim Miller, který spolupracoval na kampani neúspěšného republikánského kandidáta Jeba Bushe.

Někteří republikáni se snaží Trumpovo prohlášení omlouvat. „Jeho komentář byl jen faktickou poznámkou, že Saddám Husajn neměl problém s teroristy. Až politické vakuum po jeho sesazení a to, že Barack Obama neměl žádný plán, co dělat potom, to byl počátek Islámského státu,“ řekl kongresman Chris Collins, jeden z jeden z největších Trumpových sympatizantů.

Americké volby

U vedení republikánů však Trump pochopení nenašel. Ani předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan se výroky o Husajnových úspěších nesnažil obhajovat. „Byl to jeden z nejhorších lidí 20. století. Spáchal masovou genocidu vůči vlastním lidem za použití chemických zbraní,“ vyjádřil se Ryan pro Fox News.

Trump už minulosti uvedl, že by se Irák měl lépe, pokud by Saddám Husajn zůstal u moci. Fakt, že Husajn nechal nasadit chemické zbraně, Trump nedávno otevřeně bagatelizoval. „Saddám Husajn vypustí trochu plynu a všichni jsou najednou šílení. On používá plyn!“ řekl Trump.

Husajn nasadil chemické zbraně v osmdesátých letech během války s Íránem. Kromě Íránců je neváhal použít i na vlastním území proti Kurdům, které podezříval ze spolupráce s nepřítelem. Po chemickém útoku v iráckém Kurdistánu v roce 1988 zahynulo až 5000 civilistů.

Spojené státy se rozhodly k invazi do Iráku v březnu 2003. Saddám Husajn za své zločiny skončil v roce 2006 na popravišti. Vpád do Iráku se dostal znovu na přetřes tento týden, kdy Britové zveřejnili zprávu, podle které nemělo jejich zapojení do invaze právní základ a Západ neměl uspokojivé důkazy o tom, že Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. (více zde).

Mezi Trumpovy oblíbence patří všichni „silní vůdci“ včetně ruského prezidenta Vladimira Putina nebo severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ten je sice podle Trumpa maniak, ale zaslouží si uznání. „Přišel tam, převzal to a je šéf. To je neuvěřitelné. Zbavil se strýce. Zbavil se tady toho a tamhle toho,“ komentoval v lednu Trump severokorejské čistky (více zde).

Severokorejský státní deník DPRK na oplátku v červnu uvedl, že Trump je moudrý politik, který by podle něj dokázal zajistit, aby američtí vojáci konečně opustili Korejský poloostrov. Až se tak stane, uskuteční se prý sjednocení obou Korejí (více zde).

8. prosince 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue