Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Evropu bude hlídat společná hraniční stráž, schválili europoslanci

  • 665
Evropský parlament schválil vznik společné hraniční a pobřežní stráže. Zasáhnout má ve chvíli, kdy selžou hlídky jednotlivých zemí. Stráž bude mít nejméně 1 500 členů, na hranice je může vyslat Rada EU. Z návrhu vypadla možnost vyslat stráž do země i bez jejího souhlasu.

Podle místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse a eurokomisař pro vnitřní záležitosti Dimitrise Avramopulose bude moci stráž zasahovat ve výjimečných případech, kdy členská země EU nebude sama zvládat situaci na vnější hranici. O vyslání společné stráže pak musejí kvalifikovanou většinou rozhodnout unijní ministři.

Na jejich příkaz vyrazí do postižené země „rezervní tým rychlého nasazení“ s nejméně 1 500 členy napříč Unií. Na hranicích budou schopní zasáhnout do pěti pracovních dnů od chvíle, kdy je k tomu ministři vyzvou. K dispozici má nově být také „zásobárna“ zdrojů a odborníků, které nabídnou státy unie.

„V okamžiku, kdy členský stát EU nezvládá nepřiměřený tlak migrantů na své vnější hranici a bude ohroženo fungování schengenského prostoru, nastupuje jako posila tým pohraniční či pobřežní stráže,“ vysvětlil zamýšlený postup český europoslanec Jaromír Štětina, místopředseda podvýboru EP pro obranu a bezpečnost.

Když stát odmítne pomoc stráže, hrozí mu odchod z Schengenu

„Jde o jasný signál, že Evropská unie umí řešit problémy, které se týkají bezpečnosti a ochrany hranic. V situaci, kdy je třeba najít shodu více než dvou desítek zemí, se podařilo rychle najít efektivní řešení,“ doplnil Štětina.

Europoslanci o návrhu poprvé jednali loni v prosinci (psali jsme zde), poté se k ní vyjadřovaly jednotlivé členské státy. Po středečním rozhodnutí parlamentu je ještě třeba hlasování o určitých právních a jazykových parametrech návrhu, následovat bude definitivní potvrzení všemi státy EU.

Agentura by podle europoslanců mohla začít skutečně fungovat do konce letošního roku.

Oproti původním úvahám z návrhu vypadlo ustanovení, které by Unii umožnilo vyslat stráž i bez souhlasu dotčení země. Ostatní členové EU však budou moci v případě, že určitý stát odmítne s novou agenturou spolupracovat, rozhodnout o dočasném zavedení kontrol na jeho hranicích - tedy o vyloučení ze schengenského prostoru volného pohybu.

Dalším úkolem agentury má být spolupráce při navracení těch osob, které nemají v EU právo na azyl, zpět do třetích zemí.

Kvůli ochraně svých hranic postavilo Maďarsko plot. Ten ale ne vždy funguje na 100%:

26. srpna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue