Bangladéšské ozbrojené složky se připravují na akci proti teroristům, kteří...

Bangladéšské ozbrojené složky se připravují na akci proti teroristům, kteří obsadili kavárnu ve městě Dháka. (1. 7. 2016) | foto: AP

Bangladéš začíná být nebezpečným místem, ovečky tu loví al-Káida i IS

  • 88
Pátečním útokem se naplnila jedna z nejhorších obav, která již delší dobu děsila jihoasijský Bangladéš. Země začíná být nebezpečným místem, kde o vliv soupeří zejména džihádistické sítě napojené na Islámský stát a al-Káidu. Extremisty obou táborů navíc posiluje tamní chudoba a hluboké politické rozdělení země.

Bangladéšská metropole Dháka v pátek zažila zdaleka nejbrutálnější teroristický útok, který byl dobře vypočítanou ranou domácím elitám a také cizincům, kteří v zemi žijí (více o atentátu čtěte zde).

Možná to bude znít mírně cynicky, ale první logickou reakcí řady pozorovatelů, kteří sledují radikální islám, na úder v diplomatické čtvrti bylo: dalo se to předvídat, něco podobného se muselo dříve nebo později stát.

Muslimská země se 160 miliony obyvatel, jíž se v poslední době začalo ekonomicky docela dařit, zaznamenala od roku 2015 narůstající počet násilných útoků.

Byly zaměřeny proti cizincům a také proti Bangladéšanům, kteří veřejně vystupovali vůči extrémnímu islámu - proti blogerům, otevřeným kritikům islámského fundamentalismu, příslušníkům místních náboženských menšin, jako jsou křesťané a hinduisté, a také proti policii a některým politikům. Začalo být zřejmé, že společenské klima nebývale houstne.

Vláda podcenila rostoucí násilí

Možná i proto, že až do pátku se jednalo o víceméně primitivní atentáty noži a pistolemi, převážně vůči jednotlivcům, se vláda premiérky Šajch Hasíny Vadžídové příliš nevzrušovala. Nyní už ví, že to byla chyba.

Páteční sofistikovaný úder totiž naznačil, že extremistické podhoubí v zemi je mnohem početnější, schopnější a také provázanější s mezinárodními „centrálami“ islámského teroru, než si byli místní politici ochotni připustit.

Na bangladéšském území se podle odborníků na terorismus již delší dobu odehrává boj o vliv mezi dvěma znepřátelenými nadnárodními skupinami - nově příchozím Islámským státem a al-Káidou, jež je v zemi již dlouho relativně etablovaná. Obě spatřují v lidnaté islámské zemi značný potenciál pro své nekalé cíle.

K pátečnímu masakru cizinců, který provedli místní džihádisté, se už přihlásil Islámský stát. Zda oprávněně, či ne, není koneckonců tak důležité. Stejně tak ho mohla spáchat některá z místních buněk al-Káidy na indickém subkontinentu, jež v Bangladéši skrytě působí už dvě desítky let.

Posilují i místní džihádisté

Podstatnější je, že v zemi se v poslední době radikalizují někteří muslimové, již se připojují ke stávajícím džihádistickým skupinám, jako jsou Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků) nebo Ansurulláh Bangla, případně zakládají další.

Bangladéš popírá, že by v restauraci v Dháce zabíjel Islámský stát

Islámský stát je v tomto smyslu mnohem nebezpečnější, neboť je viditelnější, a jeho ideje tak logicky více rezonují mezi mladými Bangladéšany. O to víc, jak ztrácí půdu pod nohama v Iráku a v Sýrii, se velitelé Islámského státu snaží vyvážet teror, kam jen to půjde. Nejen do Evropy, ale také do Bangladéše. Cílem je zabíjet, kohokoliv a kdekoliv. Jen tak - soudí stratégové IS - vyvoláme strach, chaos a udržíme svůj sen o chalífátu při životě.

Bangladéšská vláda nedbala varování západních tajných služeb a dlouho si odmítala byť jen připustit, že v zemi fungují sítě napojené na IS nebo al-Káidu. Spíše se snažila vytlouci ze zostřující se situace politický kapitál a vinila opozici.

V neděli premiérka Vadžídová vyzvala k „rozhodnému boji proti teroristickým útokům, které sužují Bangladéš“. Zda to znamená probuzení z letargie, to nejspíš brzy zjistíme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue