Farage končí v čele britských euroskeptiků. Chci zpátky svůj život, řekl

  • 1814
Nigel Farage rezignoval na funkci předsedy britské euroskeptické strany UKIP. Rozhodnutí podle něj platí okamžitě. Europoslanec a jeden z nejvýraznějších mužů kampaně za brexit podle svých slov věnoval velkou část života tomu, aby dostal Británii z EU. Když se to podařilo, chce se vrátit ke svému běžnému životu.

„Během kampaně před referendem jsem řekl, že chci svou zemi zpět. Dnes říkám, že chci zpět svůj život. A ten začíná právě teď,“ prohlásil Nigel Farage před televizními kamerami a svými stoupenci.

Kdo je Nigel Farage

  • Narodil se v roce 1964 v hrabství Kent.
  • Místo vysokoškolského studia se rozhodl stát se komoditním makléřem.
  • Je podruhé ženatý, má dvě děti.
  • V roce 1993 byl jedním ze zakládajících členů UKIP.
  • V roce 2010 veřejně urazil předsedu Evropské komise Hermana van Rompuye. Když se odmítl omluvit, udělil mu Evropský parlament pokutu ve výši tří tisíc eur.
  • Během volební kampaně v roce 2010 přežil leteckou havárii. Nehodu zřejmě způsobil volební transparent.
  • Krátce poté, co Britové v červnu rozhodli o vystoupení z EU, přiznal „chybu“ v jednom z hlavních pilířů kampaně z brexit - nepravdivé tvrzení o 350 milionech liber týdně, které prý Británie posílá do EU, přestože by celá částka mohla putovat do zdravotnického systému.

Hlasování, při němž 51,9 procent Britů rozhodlo pro odchod z EU, pro něj znamená splněný životní sen. „Mé politické ambice se naplnily. Vstoupil jsem do toho boje z obchodní sféry, neboť jsem z nás chtěl udělat svrchovaný národ. Ne proto, abych se stal kariérním politikem,“ doplnil.

Farage stál v čele Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) celkem osm let. Jejím předsedou byl poprvé od září 2006 do listopadu 2009, za další rok se do funkce vrátil a euroskeptiky nepřetržitě vedl až do pátku.

Od roku 1999 je členem Evropského parlamentu, kde vede frakci Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD). Svůj štědře placený europoslanecký mandát si nechá i po rezignaci z vedení strany - vyjednávání mezi Británií a sedmadvacítkou plánuje z Bruselu sledovat „jako jestřáb“.

Šéf Evropské komise Juncker si europoslance dobíral na zasedání Evropského parlamentu:

Farage svým spolustraníkům nedoporučil žádného nového předsedu. „Ať vyhraje ten nejlepší muž nebo žena,“ prohlásil. UKIP se podle něj stal silnou politickou stranou - „třetí silou“ vedle konzervativců a labouristů. Teď už bývalý předseda jí předpověděl velký úspěch v příštích parlamentních volbách, pokud konzervativní vláda nevyjedná s EU výhodnou dohodu o vystoupení.

Do uskutečnění brexitu se nehrne ani Johnson, zůstává Gove

Rezignace Nigela Farage přišla jen pět dní poté, co se vysokých politických ambic zřekla i další významná tvář kampaně za vystoupení z EU - Boris Johnson, někdejší starosta Londýna.

Novináři i sázkové kanceláře jej považovali za největšího favorita podzimního hlasování britských konzervativců, kteří budou vybírat nástupce končícího premiéra Davida Camerona. Johnson však ve čtvrtek překvapil. Boje o prestižní adresu v londýnské Downing Street se zřekl.

Podle některých analytiků populární politik čeká na další volby. Jednak si v mezičase může napravit pověst u stoupenců EU, které jeho kampaň zklamala, navíc by jako nejvýraznější tvář kampaně za brexit mohl jen těžko vyjednávat s Unií o podmínkách vystoupení.

Johnsonova sestra však viní ministra spravedlnosti Michaela Govea - jeho nerozlučného spojence v kampani, který však sám oznámil kandidaturu na premiérský post. Rachel Johnsonová to označila za atentát (více čtěte zde).

Umírněný a dosud nepříliš výrazný Michael Gove tak zůstává jediným z hlavních tváří kampaně za vystoupení z EU, který má ambici skutečně pracovat na naplnění vůle hlasujících.

Takhle se radoval Farage po úspěchu v referendu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video