Ukázka nasazení ADE-651 v Iráku | foto: US Army

Irák po útoku konečně přestane k hledání bomb používat virgule

  • 21
Irácký premiér Hajdar Abádí po bombovém útoku, který zabil více než 150 lidí, konečně oznámil, že zakáže tamní policii a dalším složkám používat prokazatelně nefunkční a pavědecké detektory výbušnin. Je to ovšem až šest let poté, co podvod vyšel najevo.

Když se irácký předseda vlády vydal navštívit místo nedělního bombového útoku v iráckém hlavním městě, který zabil zatím nejméně 156 lidí, dočkal se pískotu a házení bot i kamenů.

Jedním z mnoha důvodů nespokojenosti obyvatel jsou i zprávy, podle kterých se odpálená nálož na místo určení dostala přes kontrolní stanoviště vybavené bombovými detektory ADE-651, které jsou velmi názorným symbolem korupce irácké státní správy. Ukazuje to i v kampaň na Twitteru, která se po útoku rozjela a ve které právě detektor přezdívaný „kouzelná hůlka“ hrál dost významnou roli.

03.července 2016 v 01:18, příspěvek archivován: 04.července 2016 v 10:02

#كاشف_الزاهي. هاشتاك موحد لحماية ارواح الابرياء ضد الفاسدين يرجى عمل ريتويت pic.twitter.com/uvTh8ciGnW

První muž Iráku ve snaze uklidnit situaci proto při návštěvě místa výbuchu mimo jiné slíbil, že irácké ozbrojené složky už detektory používat nebudou. A také to, že vláda se pokusí získat zpět peníze, které za jejich nákup před lety utratila (v tomto ohledu jsou vyhlídky ovšem dost nejisté). Premiérovo oznámení ovšem přichází velmi pozdě, a není tedy divu, že hněv Iráčanů nezchladilo.

„Detektor“ ADE-651, o kterém jsme na Technetu podrobněji psali už před několika lety, je zcela prokazatelně podvodné zařízení, na kterém vydělali jen jeho dodavatel a Iráčané, kteří pomohli dodávku dojednat. Netvoří ho nic více, než plastový obal, několik nezapojených drátů a pohyblivá virgule. A abychom nezapomněli: ještě „programovací štítek“, na kterém je v čárovém kódu uvedeno, na které předměty má reagovat. Z „detektoru výbušnin“ lze tedy jednoduchou výměnou kartičky udělat zařízení na hledání drog nebo třeba zbraní. Škoda, že fungovat nebude ani v jednom případě.

Jezte vitamíny!

Jak pavěda a konspirační teorie zabily statisíce lidí a vydělaly obchodníkům s doplňky stravy miliony.

Povedená zařízení do Iráku dodával především jeden člověk, britský občan James McCormick. Země od něj mezi lety 2007 a 2009 zakoupila několik tisíc ADE-651, za které britský obchodník vyinkasoval zřejmě více než 40 milionů dolarů. Uvedla to britská policie před třemi lety při procesu, ve kterém byl nakonec McCormick odsouzen v Británii na deset let vězení.

Že jde o nefunkční „šunt“, bylo jasné už o několik let dříve, irácké úřady ovšem nákup velmi dlouho hájily. I přesto, že jak se pak zjistilo při britském procesu s McCormickem, v jednom případě například projela výbušná nálož přes celkem 23 stanovišť vybavených ADE-651.

Irák v boji s teroristy používá i moderní systémy:

8. dubna 2016