Útoky v Bagdádu mají více než 165 mrtvých, vláda vyhlásila třídenní smutek

  • 61
Při dvou teroristických útocích v Bagdádu zemřelo podle nové bilance o víkendu více než 165 lidí. Uvedla to britská BBC, agentura AFP však píše až o 213 mrtvých. K jednomu z atentátů se přihlásilo hnutí Islámský stát. Irácká vláda kvůli nedělnímu teroru vyhlásila třídenní státní smutek.

Podle AFP sebevražedný atentát, při němž v noci na neděli vybuchlo mrazírenské auto v rušné obchodní čtvrti Karráda, připravil o život nejméně 213 lidí a podle posledních informací při něm více než tři sta lidí utrpělo zranění.

Výbuch způsobil rovněž požár několikapatrového nákupního střediska, kde mnozí lidé uhořeli nebo se udusili. Dalších pět lidí zemřelo při jiném útoku v metropoli (více zde).

Počet obětí se však stále výrazně liší. Agentura Reuters s odkazem na tamní policii a zdravotníky uvádí 147 mrtvých a 35 pohřešovaných. Podle BBC irácká vláda oznámila novou bilanci se 165 oběťmi.

Všechna média však shodně upozorňují, že úřady vedou několik desítek lidí mezi pohřešovanými a že počet obětí může stoupnout i vzhledem k tomu, že řada zraněných je v kritickém stavu.

„Na vytáhnutí těl obětí potřebujeme několik dní. Je to náročný úkol. Na seznamech obětí, které jsem viděl, jsou celé rodiny. Otec se svými syny, matka se svými dcerami. Všechny smetl výbuch,“ řekl AFP jeden z členů irácké civilní obrany.

Irácký premiér Hajdar Abádí v neděli navštívil místo útoku, podle BBC ho však „přivítaly“ davy naštvaných lidí, kteří jej obviňují, že teroristické útoky vláda umožňuje malým důrazem na bezpečnost. Premiér později vyhlásil třídenní státní smutek s tím, že rozčileným reakcím Iráčanů rozumí.

Jedním z mnoha důvodů nespokojenosti obyvatel jsou i zprávy, podle kterých se odpálená nálož na místo určení dostala přes kontrolní stanoviště vybavené prokazatelně podvodnými bombovými detektory ADE-651, které jsou velmi názorným symbolem korupce irácké státní správy. Netvoří je nic více než plastový obal, několik nezapojených drátů a pohyblivá virgule.

Premiér proto slíbil, že ozbrojené složky už detektory používat nebudou. A také to, že vláda se pokusí získat zpět peníze, které za jejich nákup před lety utratila (více se dočtete zde).

Atentát v Karrádě je vzhledem k počtu mrtvých nejtragičtějším od chvíle, kdy se ze země stáhly americké jednotky, a šestým nejhorším podobným útokem na světě. V Iráku si více obětí vyžádaly jen čtyři koordinované sebevražedné útoky proti komunitě jezídů, při kterých v srpnu 2007 zahynulo téměř 800 lidí.

Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. Radikálové však stále mají pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video