POSTUP. Tomáš Berdych po vyhraném wimbledonském utkání nad Alexanderem Zverevem. | foto: Reuters

Berdych je v osmifinále Wimbledonu a čeká ho Veselý, Strýcová vypadla

• 191
Teprve počtvrté v historii se ve Wimbledonu hrálo i první turnajovou neděli a na kurtu se v boji o osmifinále představili i tři čeští tenisté. Tomáš Berdych zdolal Němce Zvereva 3:1 na sety a ve 4. kole bude jeho soupeřem krajan Jiří Veselý, který hladce 3:0 přehrál Portugalce Sousu. Neuspěla jen Barbora Strýcová, která prohrála s Ruskou Makarovovou 4:6, 2:6.

Kvůli dešti byl v letošním 130. ročníku turnaje narušen program skoro každého z dosavadních šesti hracích dnů. Proto organizátoři zrušili tradiční volný den na zregenerování trávy.

Pavouky turnaje

Wimbledon je jediným z grandslamů, na kterém se na konci prvního týdne nehraje v neděli. V minulosti se stalo jen třikrát, že se kvůli špatnému počasí v tento den hrálo - poprvé to bylo před 25 lety, pak roce 1997 a naposledy před dvanácti lety v roce 2004.

Berdych je už v osmifinále Wimbledonu

Tomáš Berdych bojoval o postup do osmifinále na centrálním kurtu. A zápas s Němcem Alexanderem Zverevem začal brzkým brejkem na 3:1 a i díky tomu získal nakonec první sadu 6:3.

Ve druhém setu vzdoroval mladý Němec o něco déle, koncentrovaný Berdych si ale počkal na klíčový brejk v koncovce a čistou hrou pak i druhou sadu doservíroval k vítězství 6:4.

Komplikace přišly ve třetím setu. Berdych nejprve poprvé ztratil servis a za stavu 1:4 čelil dvěma dalším brejkbolům.Situaci ještě ustál a srovnal na 4:4, v koncovce ale při svém dalším servisu dokázal odvrátit jen dva ze tří setbolů a Zverev výhrou 6:4 snížil na 1:2.

Berdycha ale ztráta setu z koncentrace nevyvedla. Po návratu na kurt opět převzal herní iniciativu a čím dál více dával svému mladému soupeři najevo, že na zvrat nemá cenu ani pomýšlet. Poslední set tak získal hladce 6:1 a mohl vyhlížet osmifinálového soupeře.

Veselý zajistil čtvrtfinále s českou účastí

Jiří Veselý zahájil souboj 3. kola s Portugalcem Sousou ve velkém stylu. Sebevědomá hra a především skvělé podání podpořené i sedmi esy, znamenaly rychlé vedení 6:2, 6:2 za necelou hodinu hry.

Pondělní program

Centrální dvorec (začátek 14:00): Federer (3-Švýc.) - Johnson (USA), S. Williamsová (1-USA) - Kuzněcovová (13-Rus.), Kyrgios (15-Austr.) - Murray (2-Brit.).

Kurt č. 1 (začátek 14:00): Halepová (5-Rum.) - Keysová (9-USA), V. Williamsová (8-USA) - Suárezová (12-Šp.), Gasquet (7-Fr.) - Tsonga (12-Fr.).

Kurt č. 3 (začátek 12:30), 3. zápas: Berdych (10-ČR) - Veselý (ČR).

Kurt č. 12 (začátek 12:30), 2. zápas: Šafářová (28-ČR) - Švedovová (Kaz.).

Sousa se sice ve třetím setu držel nejdéle v zápase, za stavu 5:5 však Veselého tlaku opět neodolal a český dlouhán už poté zápas dotáhl do vítězného konce 6:2, 6:2, 7:5.

Díky tomu tak má česká tenis jistého čtvrtfinalistu, neboť v osmifinále se Veselý utká v českém derby s Berdychem.

Ani Strýcová nestačila na Rusku Makarovovou

Barbora Strýcová byla s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou nasazena na dvorec číslo tři a v prvním setu tam hrstka diváků sledovala dlouho marný boj o získání vlastního servisu. Obě aktérky prohrály shodně své úvodní tři servírovací hry a tak poprvé uhrála svůj servis až sobotní přemožitelka Petry Kvitové.

A vedení 4:3 nakonec Makarovová navýšila až na konečných 6:4 v úvodním setu. Strýcová se sice snažila, díky razanci a přesnosti ruských úderů však byla většinou v defenzivě a i přes tradiční bojovnost to v téhle sadě na úspěch nestačilo.

NEDAŘÍ SE. Barbora Strýcová ve 3. kole Wimbledonu nestačila na Jekatěrinu Makarovovou.

Druhý set už pak měl jednoznačnou vládkyni. Makarovová stupňovala svůj tlak, naopak narůstající marnost boje se čím dál více podepisovala na psychice Strýcové, která si stále častěji neodpouštěla tradiční hlasitou sebekritiku a když si pak nepovedený den vybrala i závěrečným uklouznutím při mečbolu Rusky, byla z toho prohra 4:6, 2:6 a letošní wimbledonský konec ve dvouhře.

Tsonga v maratonské dohrávce udolal Isnera

Dva dny a přes čtyři hodiny čistého času trvala nakonec velká bitva mezi Francouzem Tsongou a Isnerem z USA. Američan vyhrál v sobotu úvodní dva sety. Než zápas ukončila tma, stihl Tsonga snížit na 1:2. V nedělní dohrávce nejprve Francouz výhrou 6:2 stav setů srovnal a oba borci následně divákům předvedli dlouhý maraton, který pro sebe nakonec po výhře 19:17 urval Tsonga.

Dohrál už naopak Argentinec Del Potro. Překvapivého přemožitele Wawrinky zastavil ve třetím kole Francouz Pouille. Osmifinále si zahraje rovněž Australan Kyrgios po výhře nad Španělem Lópezem, poslední nedělní dohrávku zvládl i sedmý nasazený Francouz Gasquet.

Čtyřhra - 1. kolo:
Gavrilovová (Aust.)/Kasatkinová (Rus.) - Matteková-Sandsová (7-USA)/Šafářová (7-ČR) 6:2, 0:6, 7:5

2. kolo:
Hlaváčková (6-ČR)/Hradecká (6-ČR) - Cornetová (Fr.)/Knollová (Švýc.) 6:3, 6:7 (2:7), 7:5
Görgesová (8-Něm.)/Ka. Plíšková (8-ČR) - Putincevová (Kaz.)/ Rybáriková (SR) 6:1, 6:4
Grönefeldová (Něm.)/Peschkeová (ČR) - Bertensová (16-Niz.)/ Larssonová (16-Švéd.) 6:4, 6:1