Zámek Buchlovice. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Hrad Buchlov potrápil filmaře pohádky O statečném kováři chladem

  • 14
Královský hrad Buchlov ze 13. století i pod ním ležící barokní zámek Buchlovice na Uherskohradišťsku jsou vyhledávanými lokalitami filmařů především při natáčení pohádkových příběhů. Věhlas jim přinesly snímky jako Bathory, O statečném kováři nebo Čertova nevěsta. Natáčet se zde bude i letos.

Byl to jediný dlouhý záběr. Hrad v dálce zahalený do černého sukna, kolem pochmurné lesy a před nimi statečný kovář Mikeš s palicí ukovanou o tři generace dřív. A pak nádvoří i královské komnaty, kde poprvé uviděl obraz se zakletou princeznou.

Pohádkové kulisy hradu Buchlova se příliš nezměnily, přestože od natáčení oblíbené pohádky O statečném kováři uplynulo už 33 let.

Jeden z nejstarších českých hradů si kouzelnou atmosféru drží pořád. Na nádvoří, kde mladý kovář v podání tehdy začínajícího herce Pavla Kříže bojoval se zbrojnoši, je stejné kamenné dláždění.

Tady se natáčela scéna, při které hrdina ozbrojené muže vyhazuje do vzduchu. I ta, kdy se na konci filmu na hradě slaví návrat vysvobozených princezen a Mikeš schová do jednoho z pohárů na víno prsten pro svou vyvolenou.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

„Točili jsme s kaskadéry, kteří skákali ze zídky, a pak se záběr pouštěl pozpátku. Natáčení na Buchlově trvalo asi dva týdny, byla hrozná zima a na hradě to pochopitelně nebylo lepší,“ vzpomíná Pavel Nášel z Fryštáku, který byl asistentem režie a zároveň si se zlínským hercem Karlem Semerádem zahrál jednoho ze zbrojnošů.

Příběh O statečném kováři natáčel zlínský režisér Petr Švéda podle pohádky Boženy Němcové a dostal za něj mnoho cen v Česku i zahraničí. Možná proto, že má temnou, místy až hororovou atmosféru. Třeba když se mezi hradbami zjeví Černý král v podání Petra Čepka.

„Není to šizená pohádka. To děti poznají,“ vysvětlil Pavel Kříž, který měl tehdy za sebou první díl slavných Básníků.

„Vzpomínám na to natáčení velice rád, byla tady skvělá parta,“ doplnil.

Bathory na Buchlově, Čertova nevěsta v Buchlovicích

Monumentální hradby posloužily i Juraji Jakubiskovi, když před osmi lety točil historické drama o obávané čachtické hraběnce Alžbětě Bathoryové, údajně největší vražedkyni v dějinách lidstva.

5. července 2008

Na Buchlov přijel štáb i s hercem Karlem Rodenem. Z nádvoří a chodeb udělali turecké vězení, z kterého jako hrabě Juraj Thurza tajně utíká spolu s Alžbětiným manželem Františkem Nádasdym.

V černé hradní kuchyni, která je součástí prohlídkového okruhu, zase v dosud nejdražším slovenském filmu vaří Deana Horváthová coby Alžbětina vědma Darvulia.

Jaké filmy se natočily

HRAD BUCHLOV

  • O statečném kováři
  • Četnické humoresky (3. série)
  • Poklad rytíře Miloty
  • Bathory
  • Zlozor

ZÁMEK BUCHLOVICE

  • Čertova nevěsta
  • Sonáta pro zrzku
  • Četnické humoresky
    (2. série)
  • Žabí princ
  • Sen o krásné panně
  • Český Honza

Pohádková říše ale sahá i pod buchlovský hrad, do komnat zámku Buchlovice.

V rozlehlé zahradě plné vzácných stoletých stromů, barevných pávů a květinových záhonů ve francouzském stylu se třeba před šesti lety proháněly děti komorných a později i malá princezna Štěpánka.

Pohádku Čertova nevěsta tady točil režisér Zdeněk Troška a buchlovický zámek si v ní „zahrál“ opravdu hodně.

Filmový štáb točil například na nádvoří barokního šlechtického sídla, do kterého se v pohádce vrací z lovu král v podání Leoše Suchařípy.

V jedné z komnat zase královna Sabina Laurinová prosí svatou Kryšpínu, aby jí pomohla otěhotnět, a kapličku pro ni nechává postavit u soch svatých Cyrila a Metoděje v zámeckém parku.

A o Buchlovice je zájem i v současnosti. V příštím týdnu sem na čtyři dny dorazí slovenští filmaři, aby natočili záběry pro pohádku Zázračný nos, která pak má být o Vánocích k vidění i v České televizi.