JSME TAM! Fotbalisté Německa běží slavit po rozhodující penaltě, kterou...

JSME TAM! Fotbalisté Německa běží slavit po rozhodující penaltě, kterou proměnil Jonas Hector. | foto: Reuters

Němci vyřadili Itálii, rozhodla až devátá série napínavého rozstřelu

• 341
Německo je třetím semifinalistou fotbalového mistrovství Evropy. O postupu úřadujících mistrů světa přes Itálii rozhodl dlouhý penaltový rozstřel, který v deváté sérii rozhodl obránce Hector. Po 120 minutách skončil zápas 1:1. Němci nyní čekají na svého příštího soupeře, kterým bude buď domácí Francie, nebo překvapení z Islandu.

Byl to nejnapínavější penaltový rozstřel letošního Eura a bude se na něj dlouho vzpomínat. Z původní pětice určených hráčů proměnili na každé straně jen dva. Kralovali brankáři, dva z nejlepších na světě Neuer s Buffonem, a také neschopnost střelců trefit bránu.

Třeba Özil podruhé na turnaji z penalty selhal, když trefil tyč. Schweinsteiger, stejně jako Ital Zaza přestřelil. Pellé, hromotluk z italského útoku, poslal míč nedůrazně a nepřesně vedle.

Rozhodující však byly zákroky brankářů, v nichž byl napřed brankář Německa. Neuer zneškodnil v deváté sérii pokus střídajícího Darmiana, zatímco Buffonovi rozdílová trefa Hectora prokouzla pod tělem.

Manuel Neuer během penaltového rozstřelu v zápase Německa s Itálií.
ROZHODUJÍCÍ PENALTA. Gianluigi Buffon nedokázal vyrazit střelu Jonase Hectora....
RADOST Z POSTUPU. Německo se raduje z postupu mezi nejlepší čtyři týmy...

Parádní rozuzlení očekávaného zápasu, mnohými označovaného za předčasné finále, dalo zapomenout na taktické šachy, které týmy předváděly zejména v prvním poločase.

Dlouho hrálo jen okolo středu hřiště. Němci se pokusili eliminovat italský tříobráncový systém stejným rozestavením, které kombinovali se svojí klasickou hrou na čtyři beky.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Jejich taktické plány ovšem brzy nabouralo zranění. Středopolař Khedira se zranil a na trávník musel zkušený záložník Schweinsteiger. Dříve nepostradatelný muž německého národního týmu nastoupil už k sedmatřicátému utkání na velkých turnajích. Rovnat se mu může pouze krajan Klose.

Na letošním Euru ale Schweinsteiger zatím příliš nehrál. Kvůli chatrnému zdraví nastupoval pokaždé jen na poslední minuty, byť dal Ukrajině gól. A další mohl přidat Itálii, kdyby si před hlavičkou nepomohl faulem na bránícího De Sciglia.

Italové se většinu první půle do útoku netlačili. Až v závěru utekl na levé straně Giaccherini a stříleným centrem do pokutového území způsobil před Neuerem chaos. Sturarův pokus však mezi tyčemi neskončil.

Odvážnější fotbal z obou stran nabídl druhý poločas. Především Němci začali aktivněji, jenže Müllerovu střelu akrobaticky zneškodnil vracející se záložník Florenzi. Italové přežili, ale jen na chvíli.

Běžela pětašedesátá minuta, když Hector pronikl do šestnáctky Itálie a se štěstím předložil balon Mesutu Özilovi. Záložník s tureckými kořeny si naběhl mezi obránce a nekompromisně skóroval.

Jenže Němci své vedení neudrželi, vlastní vinou. Obránce Boateng před vlastní bránou zvedl paže jako při volejbale, míč ho trefil do ruky a sudí Kassai nemohl jinak, než zapískat penaltu. Míč si vzal Leonardo Bonucci a s přehledem proměnil.

Zajistil tím Italům prodloužení, jenže po něm - v penaltách - už podruhé na Neuera nevyzrál. Zkušený gólman tentokrát ránu italského obránce vyrazil a udržel Němce ve hře o postup, na který v dlouhém sobotním večeru dosáhli.

Poprvé v historii navíc vyřadili Itálii v play-off velkého turnaje, povedlo se jim to na pátý pokus.