Španělsko se letos stalo jednou z nejžádanějších destinací na dovolenou.

Španělsko se letos stalo jednou z nejžádanějších destinací na dovolenou. | foto: Profimedia.cz

Teror v Turecku zalidnil španělské pláže, přijíždějí miliony turistů

  • 134
Počty návštěvníků ve Španělsku míří kvůli teroru v Turecku k dalším rekordům. Letoviska jsou přeplněná a Španělé navýšili kapacity tak, že vláda rozhodla o regulaci a poskytovatelé ubytování musí mít licenci. Přesto jsou kapacity už plné.

Na první pohled to jsou pozitivní starosti: poptávka je mnohem větší než nabídka, ceny stoupají. Roky Španělsko lákalo turisty na dovolenou, ale teď řeší opačný problém. Cizinců je moc a čím dál častěji se ozývají hlasy, že by se jejich počty měly omezit.

Důvod je jednoduchý. Španělsko se stalo letos jednou z nejžádanějších destinací na dovolenou. Kvůli obavám o bezpečnost celá Evropa výrazně omezila lety do středomořských muslimských zemí a zájem se přesunul na sever a na západ.

Extrémní sezonu potvrzují jak španělští podnikatelé v cestovním ruchu, tak cestovní kanceláře. Mimořádný zájem se týká Baleárských i Kanárských ostrovů, stejně jako pláží Pyrenejského poloostrova.

„Hotely praskají ve švech a hoteliéři jsou nervózní. Neustále chodí nové rezervace a je nutné je odmítat. Takovou obsazenost máme od února. Denně řešíme kolem padesáti hovorů s žádostmi o volné apartmány. Hodně volají Rusové, Angličané a Němci. Nadávají, že nic není volné,“ vypráví Luděk Hauner, který provozuje na andaluském pobřeží několik apartmánů.

Až do konce října

Zájezdy do Španělska patří v letošní sezoně k těm nejdražším, které jsou k dispozici. Nabídka last minute je velmi omezená, a to nejen v Česku. Poptávku ženou nahoru hlavně Němci a Britové, zájem o povalování na Costa Brava nebo Costa del Sol se rozšířil také mezi dovolenkáři z Ruska.

„Letošní sezona bude určitě delší, protože se hotely naplnily už v květnu, a totéž se dá očekávat i na jejím konci. Klienti budou na Mallorce trávit dovolenou až do konce října,“ předpokládá Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Španělé vycítili příležitost a na obrovský zájem zareagovali výrazným zvýšením kapacit. Nabídka stoupla prakticky dvojnásobně, především na serverech typu airbnb.com.

Řada lidí bydlících ve vnitrozemí totiž vlastní apartmány či domy u pobřeží, které letos ke své dovolené nevyužijí, místo toho je pronajmou cizincům.

Jenže na takovou kapacitu nejsou španělská města připravena. „Španělé sice milují turisty, ale letos jim už začínají lézt na nervy. Oni mají rádi svůj klid a pohodu a najednou jsou přecpané pláže, restaurace i supermarkety. Všude se povalují odpadky a nepořádek. Nejvíc potíží máme s Rusy a Angličany,“ říká Hauner.

Na začátku sezony se dokonce na Mallorce objevily nápisy, že turisty tam nechtějí, ale podle všeho šlo o ojedinělé případy. „Někomu možná může příval turistů vadit, ale většina místních dobrou sezonu vítá. Na turistický ruch je totiž navázaná velká spousta lidí v různých oborech a víc turistů pro ně znamená větší výdělek,“ prohlašuje Bezděk.

Vláda situaci začala řešit tím, že nedávno rozhodla o regulaci ubytování. Všichni, kdo chtějí pronajímat ubytování na déle než čtrnáct dní, musí mít licenci. Opatření míří především na pokoje nabízené na internetu, z nichž pronajímatelé většinou neplatí daně. Policie navíc neví, kdo v takových zařízeních spí. Na Mallorce zase vymysleli nové zdanění: mluví o ekologické dani za každého hosta ve výši dvou eur za noc.

Šestiletý růst

Počty návštěvníků Španělska rostou už šestým rokem za sebou, letošní sezona bude podle všeho rekordní. Vyplývá to jak z odhadů, tak některých reálných dat o chování turistů: počet objednávek pronájmů aut stoupl třeba podle listu El País jen za první čtvrtletí meziročně o téměř 40 procent. Oficiálně podle statistik stoupl počet ubytování za první čtvrtletí, tedy zcela mimo sezonu, o 13 procent.

Za růstem je jak touha po bezpečné zemi, tak nižší ceny letenek nebo ještě donedávna nízké ceny hotelů. Ty teprve loni dohnaly úroveň před krizí v roce 2008, letos však zdražují o desítky procent.

Letos Španělsko očekává přes 70 milionů návštěvníků. Ricard Santoma, děkan fakulty cestovního ruchu na barcelonské univerzitě Ramóna Llulla, upozorňuje, že vláda, radnice a podnikatelé v cestovním ruchu by si měli sednout a domluvit se, jak dál postupovat. Cestovní ruch má na tamější ekonomice čím dál větší podíl, zaměstnává 12 procent Španělů a tvoří desetinu HDP.

Španělsko láká například národním parkem Cabo de Gata:

8. září 2015