Kulhavého stroj pro „hvězdné války“ má vlastní mozek a o kolečko víc

  • 5
Až se v bouřící Vysočina Areně naplno opře do pedálů, bude se spoléhat nejen na své síly a techniku, ale i na nablýskanou zbraň, která umí sama přemýšlet a nemá na sobě ani gram navíc. Nejlepší český biker Jaroslav Kulhavý vyrazí do nedělního souboje o titul mistra světa v cross country s bicyklem jako dělaným pro „hvězdné války“.

„Kdybych ho měl srovnat s obyčejnými koly, největší rozdíl je samozřejmě v materiálu, vybavení, a­ tím pádem i v ceně. Zatímco běžná koupíte za dvacet třicet tisíc, tady se cena blíží ke 300 tisícům,“ přibližuje olympijský vítěz svůj karbonový celoodpružený stroj Specialized S-Works s koly o průměru 29­ palců – podobný, jaký používal už v ­předchozích letech.

Jeden zásadní rozdíl ovšem najdete rychle: přibyl další převod, protože vzadu se nově vyjímá dvanáctikolečko. „Kazeta je teď opravdu obrovská. Přidali do ní jedno kolečko, které má už 50 zubů. To je o ­dost víc, než mám vpředu,“ kývne Kulhavý k jednoduchému „talíři“, jenž se používá místo trojpřevodníků běžných v­ minulosti.

Při porovnání s konkurenčními koly má navíc další výhodu. „Tlumič má speciální věc, které se říká brain (anglicky mozek – pozn. redakce). Ta určuje, kdy kolo bude pružit, a­ kdy ne. Když člověk jede například po asfaltu, chová se jako pevné. Ale jakmile systém ucítí ránu zespodu, okamžitě se aktivuje. A stejně funguje také odpružení v­ přední vidlici,“ doplňuje.

Zatímco „obyčejné“ celoodpružené bicykly na cross country váží kolem dvanácti kilogramů, Kulhavého stroj se neblíží ani k deseti. „Je tak lehký, protože karbon je všude. To my závodníci oceníme, jelikož na trati je cítit každý gram. Pevnost se přitom pohybuje v úplně jiných dimenzích než u běžných kol,“ pochvaluje si odolnost materiálu.

Hlavně při trénincích mu výrazně pomáhá i drobnost na řidítkách – cyklopočítač. „Informace, které už dnes můžete při jízdě mít, jsou neskutečné. Od GPS, nadmořské výšky nebo tepů až po sílu, kterou vyvíjíte na pedály,“ vyjmenovává Kulhavý, co lze vyčíst z displeje.

Na závodní dny chystají mechanici pro mistra světa v cross country (2011) i maratonu (2014) dvě shodná kola. „Jenže já je beru spíš jako holé rámy, ostatní věci se totiž průběžně mění. Ložiska, vidlice, pláště, řetězy... Něco vydrží dva tři závody, něco se dává nové pokaždé, aby vše bylo stoprocentní,“ říká jeden z ­favoritů nedělní bitvy o duhový trikot.

,