Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš ve Sněmovně | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci schválili prokazování majetku. Míří na ty, kdo řádně neplatí daně

  • 297
Lidé, jejichž nárůst majetku nad sedm milionů korun nebude odpovídat vykazovaným příjmům, z nichž zaplatili daně, budou muset na výzvu finančních úřadů prokázat, jak k tomuto majetku přišli. Sociální demokraté si tím splnili dlouholetý sen a Sněmovna v pátek schválila vládní návrh zákona, který se bude týkat prokazování původu majetku.

Zákon se rozhodně nebude týkat všech,kdo mají vyšší majetek. Jen těch, kdo budou mít problém doložit, z čeho si ho pořídili. Zkontrolovat příjmy přitom bude možné až deset let zpětně.

V případě, že poplatník nebude schopen prokázat původ svých příjmů, bude mu daň podle předlohy vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být padesát procent doměřené daně, nebo sto procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat.

„Zákon o původu prokazování majetku je jedním z klíčových nástrojů pro boj proti daňové kriminalitě. Mám velkou radost, že se naší vládě podařilo jako vůbec první od roku 1989 tento významný zákon schválit ve Sněmovně.
Krást se nemá a to se týká i krádeži na daních. Zákon o prokazování původu majetku je velmi důležitým nástrojem prevence před tím, aby poctiví a slušní dopláceli na ty, kteří se vyhýbají placení daní či získávají majetek nekalými způsoby,“ uvedl po přijetí premiér Bohuslav Sobotka.

Pro zákon hlasovalo 130 ze 165 poslanců ze všech tří stran vládní koalice, ale také opoziční komunisté a poslanci zvolení za Úsvit. Proti zákonu se postavili poslanci z TOP 09 a z ODS (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde).

Hlasování Sněmovny o zákonu, který se týká prokazování původu majetku nad 7 milionů korun,

„Vyzývá k udávání svých sousedů,“ odsoudil nový zákon šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to jen obtěžování občanů,“ tvrdil také jeho kolega Martin Plíšek a rovněž mluvil o tom, že to podnítí některé lidi, aby udávali své sousedy, jaký mají majetek a ať je úřady zkontrolují.

„Určitě je to zákon, který jsme tu měli mít už dávno. Občané dobře vědí, že v naší zemi zbohatli zázračně někteří politici, státní úředníci a někteří lidé, kteří podnikali v rozporu se zákonem a finanční správa neměla žádné mechanismy, jak to prověřit. Pro normálního občana se nemění nic, lidé o tom ani nebudou vědět,“ řekl po schválení zákona novinářům ministr Babiš. „Lidé udávají tak jako tak, já si nemyslím, že ten zákon z nich udělá práskače,“ řekl šéf ANO.

01.července 2016 v 11:25, příspěvek archivován: 01.července 2016 v 11:38

Zákon o prokazování původu majetku je schválen. Pokoutně nabytý majetek nad 7M bude dodaněn. Proti hlasovaly ODS a TOP09, což opravdu chápu.

„Urážíte řadu poctivých občanů naší republiky,“ odmítl kritiku poslanců opoziční TOP 09 i šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD. Jeho kolega Jeroným Tejc prohlásil, že po přijetí zákona skončí doba, kdy někdo, kdo má stamilionový majetek a neplatí řádně daně, se vysmívá ostatním, kteří daně řádně platí.

To, že zákon, který byl pro ČSSD klíčový při sestavování vlády, začne platit, je prakticky jisté. V Senátu má vládní koalice jasnou většinu a velkým příznivcem normy je i prezident Miloš Zeman, který po ní také dlouho volá. Komunisté nedokázali prosadit, aby zákon dopadl už na majetek nad pět milionů korun.

Prezident Miloš Zeman byl kvůli podpoře zákona o prokazování majetku loni v červnu ve Sněmovně:

19. června 2015

Proti daňovým únikům má pomoci i centrální registr účtů

Poslanci rovněž schválili vznik centrálního registru. Všechny účty, které vedou tuzemské banky a záložny klientům, v něm budou evidovány. Má to pomoci v boji s daňovými úniky. Registr by měla vést Česká národní banka, nebude však obsahovat údaje o zůstatcích na kontech.

Policie se souhlasem státního zástupce a finanční a celní správy nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílá desítky bank, záložen a dalších institucí. To už nově nebude nutné, pokud zákon schválí i Senát a podepíše prezident.

Policie původně chtěla kvůli potírání daňové kriminality zavést registr, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. Proti tomu se ale postavila centrální banka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue