Na účtenkách po zavedení elektronické evidence tržeb přibudou některé ověřovací údaje. | foto: Dotykačka.cz

PŘEHLEDNĚ: Záludnosti EET aneb Na co by si zákazník měl dát pozor

  • 140
Půjde i nadále tajit tržby, když se zavede elektronická evidence tržeb? A budou si muset zákazníci brát účtenky? Přinášíme 2. díl seriálu otázek a odpovědí kolem EET.

1 Bude Babiš vědět, co si kupuji nebo co obchodník prodal?

Ne, nebude – co se týká vašeho nákupu, finanční správa dostane jen informaci o ceně celkového nákupu a výši DPH. Systém na evidenci účtenek nebude přizpůsobený tomu, aby se do něj zapisovaly prodané druhy zboží.

2 Hrozí zákazníkům nějaká sankce za nepřevzetí účtenky?

Nehrozí, mohou ji klidně nechat ležet na pultu. Obchodník ji ale musí vytisknout i bez požádání.

3 Na co tedy bude účtenka zákazníkovi?

Je to forma kontroly obchodníka - když si budou účtenky zákazníci brát, je méně pravděpodobné, že tržby nepřizná. Zákazníci si to totiž mohou podle účtenky ověřit – stačí zadat kód FIK (fiskální identifikační kód) z účtenky do formuláře na webu finanční správy. Mohou pak hlásit nepoctivé obchodníky. V budoucnu by také mohly účtenky sloužit jako losy pro účtenkovou loterii.

4 Spustí se účtenková loterie a kdy? A jaká bude mít pravidla?

S účtenkovou loterií se v budoucnu počítá, její podoba ani start zatím nejsou dané. Měla by motivovat zákazníky vyžadovat účtenky a sbírat je.

5 Budou účtenky stejné jako dosud? Co vše na nich bude?

PŘEHLEDNĚ: Vše, co není jasné kolem EET a co Andrej Babiš neřekl

Bude na nich víc čísel. Jde celkem o deset povinných údajů:
1. daňové identifikační číslo poplatníka
2. označení prodejny
3. označení pokladny
4. pořadové číslo účtenky
5. datum a čas vystavení účtenky
6. celková částka tržby
7. bezpečnostní kód podnikatele
8. podpisový kód podnikatele
9. jedná se o běžný nebo zjednodušený režim evidence?
10. fiskální identifikační kód (FIK) - potvrzení, že účtenka byla evidována u finanční správy. Pokud se internetové spojení nezdaří, FIK na účtence může chybět.

6 Co když budou podnikatelé podvádět? Například si nainstalují software, co bude tisknout pro účtenky se smyšlenými potvrzovacími kódy. Ale ve skutečnosti je do systému EET posílat nebude. Co s tím bude daňová správa dělat?

Když na to při kontrole přijde inspektor nebo si toho všimne zákazník a nahlásí to, čeká obchodníka pokuta a v krajním případě zavření provozovny. Zákazník si podle kódu FIK účtenku může ověřit na webu EET, zda je nebo není evidovaná a evidovanou sumu za nákup.

7 Obchodník také může předstírat, že čeká na internetové spojení nebo že se mu porouchala tiskárna a účtenku zákazníkovi nedat. Co pak?

Povinností obchodníka je účtenku vydat i bez vyžádání. Případně musí zákazníkovi vypsat paragon se všemi náležitostmi, které má obsahovat účtenka. Tu lze zákazníkovi také poslat mailem. Na obchodníky, kteří nevydávají účtenky může zákazník upozornit finanční správu. Jiná věc je, když má skutečnou poruchu.

O tom, jaké nástrahy čekají podnikatele v EET se dočtete v 3. dílu seriálu již v pondělí.