Elektronika je levná, jen si to neuvědomujeme. Nedávné ceny překvapí

  • 386
Vypravili jsme se na pražskou náplavku se starým notebookem a nechali lidi tipovat, jak je starý a kolik tehdy stál. Správnému věku se přiblížil málokdo, ceně téměř nikdo. Dnes je totiž elektronika tak levná, že jsme již zapomněli, jak nedostupná kdysi byla.

Znáte ten pocit, kdy ze sklepě či půdy vytáhnete nějaký dávno odložený kus elektroniky a nechápete, že na TOHLE jste tehdy šetřili mnoho měsíců či spíše let a že vám TO někdy připadalo moderní?

S podobným pocitem jsme jeden historický exemplář, jehož většina sourozenců již dávno odešla skrze sběrné dvory do křemíkového nebe, na chvíli z klidu komory vytáhli.

Chicony MP-975A byl v roce 1997 výkonný a výborně vybavený notebook. Baterie je dnes po mnoha letech bez kapacity, bootování Windows 98 končí kvůli poškozenému disku chybou.

Je to notebook Chicony MP-975A z roku 1997. Má 200 MHz procesor Intel Pentium, 32 MB operační paměti, 2.1 GB pevný disk, 12" barevný TFT LCD displej a CD-ROM mechaniku. Váží 3,2 kg a je 4,9 cm tlustý. O přenos dat se staralo sériové a paralelní rozhraní, případně infračervený port. K počítačové síti (a tedy i internetu) jej bylo možné připojit pomocí externího modemu, nebo rozšiřující karty.

Před devatenácti lety se jednalo o velice dobrou konfiguraci, skoro by bylo možné říci „našlapaný stroj“. Také přišel na zhruba 95 000 Kč včetně DPH. (Poznámka: Jde o přepočet z dolarů podle tehdejšího kurzu, navýšený o DPH, inflací jsme přepočet nekomplikovali. Českou cenu jsme již nedopátrali.) Pokud byste bývali sáhli po notebooku věhlasnější značky, byla by cena ještě podstatně vyšší.

Dva tisíce? Osm let? Trefil se málokdo

S notebookem jsme vyrazili na pražskou náplavku, nechali jej lidem prohlédnout a položili jim několik otázek:

  • Jak je notebook starý?
  • Kolik si myslíte, že tehdy stál?
  • Jak velký je jeho pevný disk?
  • Jak se připojoval na wi-fi?

Na odpovědi oslovených mladých mužů a dívek se podívejte ve videu. Zatímco jeho stáří někteří respondenti a respondentky odhadli téměř správně, k původní ceně se svým odhadem nikdo ani nepřiblížil. Ve všech případech byly tipované částky podstatně nižší. Někdy i řádově.

Jak zlevnily počítače? Brutálně ...

Je potřeba si uvědomit, že 95 000 Kč v roce 1997 byly úplně jiné peníze, než v roce 2005.

V roce 1997 činila v České republice průměrná hrubá mzda 10 802 Kč. Pokud vezmeme v potaz výdaje za bydlení, stravu, oblečení ... bylo reálné si na notebook ušetřit zhruba za tři roky.

Zatímco v roce 1997 byla volba co nejvyšší konfigurace v podstatě určující pro to, co vše půjde na počítači dělat (jak dlouho budu čekat na otevření souboru, zda vůbec přehraje nějaké video ...) a jak dlouho jej bude možné používat, než svými vlastnostmi přestane dostačovat i pro základní práci, dnes nejvyšší konfigurace volíme jen při specifických nárocích na výkon (práce se 3D grafikou, hraní posledních herních titulů, virtuální realita ...). Pro většinu úloh dnes stačí notebook střední třídy, v ceně kolem 20 000 Kč. Běžnému domácímu provozu přitom často vyhoví i stroje levnější.

V roce 2015 byl průměrný plat 26 480 Kč. Pokud opět vezmeme v potaz ostatní náklady, lze si na notebook střední třídy ušetřit za zhruba tři měsíce.

Závěr

Nebudeme se zde rozplývat nad Moorovým zákonem a obrovským nárůstem výkonu počítačů, ani nad minituarizací všech jejich komponent, díky kterému se notebooky staly skutečně mobilními.

Spíše bychom chtěli, zejména autorům komentářů typu „velmi vysoká cena ...“ u povedeného konvertibilního notebooku za 18 000 Kč připomenout, kolik stály nesrovnatelně méně použitelné notebooky před několika málo lety.

Na druhou stranu, který z dnešních notebooků půjde za 19 let zapnout?

,