Na istanbulském letišti útočil Čečenec, Uzbek a Kyrgyz, tvrdí Turci

  • 215
Turecká policie se snaží objasnit pozadí úterního atentátu na istanbulském letišti, který si vyžádal 44 obětí a 239 zraněných. Podle tureckých úřadů byli všichni tři útočníci cizinci. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, Ankara podezírá Islámský stát. Policie zatkla při sérii razií v Istanbulu třináct lidí.

Podle tureckých úřadů měli sebevražední atentátníci uzbecké, ruské a kyrzgyzské občanství. Podle tureckého listu Hürriyet byl ruský útočník Čečenec Osman Vadimov, který přijel do Turecka loni ze syrského Rakká.

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí popřelo, že by jeden z pachatelů byl občanem země. ČTK informuje, že jedním z útočníků byl údajně Dagestánec, který do Turecka přijel zhruba před měsícem na turecký pas.

Turecké úřady tvrdí, že všichni tři útočníci prošli syrskou baštou teroristického hnutí Islámský stát (IS). Vedení IS se podle nich podílelo i na plánování útoků na letišti. Uvedl to web CNN.

Turecký deník Yeni Safak píše, že atentát zorganizoval Ahmad Čatajev z Čečenska. Podle agentury Reuters figuruje na sankčním seznamu OSN jako jeden z vůdců IS, který má na starost výcvik rusky hovořících bojovníků a po kterém pátrají i ruské úřady.

Turecká média zveřejnila v noci fotografie domnělých tří teroristů z istanbulského letiště tak, jak je zachytily letištní bezpečnostní kamery. Jeden z nich měl i přes letní teplé počasí teplou bundu, druhý měl na sobě sako.

Hürriyet také mluvil s taxikářem, který prý asi půl hodiny před útoky přivezl na letiště tři muže, kteří mezi sebou mluvili cizím jazykem. Prý jim nerozuměl ani slovo. U sebe měli mít tři batohy a kufr.

29.června 2016 v 21:55, příspěvek archivován: 30.června 2016 v 10:58

Chilling moment suicide bomber walks into #Istanbul Airport terminal next to a pilot https://t.co/OlCjgsv2zi pic.twitter.com/tywHUkpvKG

Agentura Anadolu informovala, že policie provedla sérii razií v Istanbulu. Policie zasahovala současně na šestnácti adresách. Při raziích zatkla třináct lidí a podle Anadolu jsou mezi nimi i tři cizinci. Dalších devět lidí skončilo v celách na západě země - v Izmiru, odkud na cestu do Evropy nejčastěji vyplouvají čluny s běženci.

Zadržení jsou podezřelí z kontaktů se členy IS v Sýrii. Právě této organizaci turecká vláda připisuje zodpovědnost za úterní atentát na letišti. Zadržené osoby budou obviněny z financování IS, rekrutování nových členů a logistické podpory této organizaci.

Útok obestírají nejasnosti

Ohledně úterního útoku panuje stále mnoho nejasností. Turecké úřady tvrdí, že bezpečnostní opatření na třetím nejrušnějším evropském letišti rozhodně neselhala. „Když se teroristům nepodařilo projít přes bezpečnostní skenery u vchodu, vrátili se pro zbraně a na kontrolní stanoviště pak začali střílet,“ prohlásil turecký premiér Binali Yildirim.

Podle oficiálních tureckých zdrojů se první atentátník odpálil u bezpečnostní kontroly při vchodu, aby způsobil chaos a aby druhý útočník mohl proniknout do budovy. Tam se pak v prvním patře odpálil. Třetí se podle oficiálních zdrojů odpálil také venku.

Podle dvou tureckých anonymních zdrojů, které citovala agentura AP, se však jeden z útočníků odpálil v příletové hale, jeden pronikl o patro výš a odpálil se v odletové hale, a třetí spustil detonaci před vchodem.

CIA viní z útoku Islámský stát

K zodpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda je ale připisuje IS. S tím souhlasí i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). „Ohavný atentát na mezinárodním letišti v Istanbulu nese bezpochyby známky zvrhlosti IS,“ uvedl šéf CIA John Brennan.

Podle něj se k útoku nemusí nutně nikdo přihlásit. „Ve většině případů, ne-li ve všech“ se IS k atentátům na tureckém území nepřihlásil, uvedl šéf CIA. Podle něj tím chtějí islamisté vyslat jasný signál směrem k Ankaře, zároveň ale nechtějí ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.

Masakr v Istanbulu

Podle Brennana je rovněž pravděpodobné, že IS v současnosti připravuje útok proti Spojeným státům nebo americkým cílům v zahraničí. Teroristické útoky v Turecku provádějí i kurdští separatisté. Ti ale podle BBC cílí primárně na tureckou policii a armádu.

Připravili si místo v pekle, rozčílil se Erdogan

Počet obětí úterních útoků vzrostl ve čtvrtek na 44. Mezi oběťmi je nejméně 19 cizinců. Oznámil to turecký ministr vnitra Efkan Ala. Dalších 239 lidí sebevražední atentátníci zranili. Téměř sto je jich stále ještě v nemocnici, přičemž čtyřicet osob na jednotkách intenzivní péče.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu večer o atentátnících prohlásil, že si „připravili místo v pekle“. Na útoku podle něj není nic, co by mělo souvislost s náboženstvím, konkrétně s islámem. „A to by měli být muslimové?,“ zeptal se podle agentury Anadolu Erdogan v Ankaře.

Provoz na Atatürkově letišti v Istanbulu byl částečně obnoven již ve středu ráno a zatímco ve středu zrušily Turkish Airlines na 340 letů, ve čtvrtek žádný zrušený let neohlásily. Přílety z Istanbulu i odlety do této destinace nejsou ve čtvrtek podle stránek pražského ruzyňského letiště omezeny ani z Prahy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue