V olomouckém Muzeu umění začala v poslední červnový den výstava snímků jednoho...

V olomouckém Muzeu umění začala v poslední červnový den výstava snímků jednoho z nejznámějších českých fotografů Jindřicha Štreita, která obsahuje i dosud neznámá díla. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Neznámé i nejvěhlasnější. Legenda české fotografie Štreit slaví výstavou

  • 0
Snímky jednoho z nejznámějších českých fotografů Jindřicha Štreita, a to včetně těch, které dosud nikdy nebyly vystaveny či publikovány, nabízí nová výstava nazvaná (Ne) známé fotografie 1978-1989, kterou otevřelo olomoucké Muzeum umění.

Výstava zahrnuje dokumentaristickou tvorbu, která vznikala v Sudetech a je barvitou ilustrací života v devastovaném pohraničí. A navzdory tomu, že Štreit své snímky představil na více než 1 200 výstavách a zúčastnil se řady skupinových projektů doma i v cizině, stále existují fotografie, které nebyly dosud publikovány.

Část expozice tvoří výběr z nejznámějších snímků fotografa, který v září oslaví své sedmdesátiny.

Výstava Štreitových snímků

„Bude to zhruba 70 fotografií, které Jindřich Štreit uchovával několik desetiletí ve svém archivu na Sovinci,“ řekla k neznámé tvorbě kurátorka Štěpánka Bieleszová.

Podle Štreita má výběr až intimní charakter. „Většina snímků je tematicky zaměřená na rodiny, domácnosti, děti, na obyčejné, každodenní situace. A důležitou roli v nich taky hraje Olomouc. Až mě překvapilo, kolik mám fotografií s olomouckými motivy,“ přiznal Štreit.

Výstava, která potrvá do 30. října, obsahuje přitom i fotografie, které Štreit náhodou objevil po více než dvaceti letech na roli térpapíru u sebe doma, a jež byly předtím vystaveny pouze jedinkrát, a to na konci 80. let v Bratislavě. V té době byl přitom fotograf na černé listině komunistického režimu (více o nálezu čtěte zde).

Podívejte se na odhalování fotografií ze zapomenuté role térpapíru

Letošní expozice vznikla při příležitosti sedmdesátých narozenin umělce, kterého proslavila dokumentace venkovského života v období skomírajícího socialismu a jehož tvorba je součástí sbírek prestižních institucí, jako je třeba Muzeum moderního umění v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo tokijské Metropolitní muzeum fotografie.

,