VIDEO: Razicí štít se stěhuje, na podzim nakousne druhý tubus tunelu

  • 0
Razicí štít, který nedávno na okraji Plzně dokončil jižní tubus nového železničního tunelu, začali stavbaři rozebírat a stěhovat zpět ke kyšickému portálu. Tam stroj na podzim začne razit druhý, severní tubus.

Přestěhování razicího štítu je poměrně složitá operace. Samotnou hlavu stroje dělníci rozdělí na dvě části a převezou ke kyšickému portálu na kamionu, tam vše zase sestaví a svaří. Rozebírat na kusy budou i jedenáct metrů dlouhý předek stroje.

Zadní část zařízení, která není tak rozměrná jako razicí hlava, pak technici protáhnou ke kyšickému portálu zpět tunelem. Po kompletní kontrole a opravě opotřebovaných dílů bude kolos na podzim připravený zahájit ražbu severní tunelové roury.

Na rozebírání stroje u plzeňského portálu se stavbaři chystali už od dokončení jižního tubusu a před několika dny začali s demontáží hlavy. Nejprve z ní odmontovali všech pětapadesát řezných nástrojů. Zatímco při zahájení ražby byla natřená na červeno, po více než čtyřech kilometrech práce v podzemí není po původní barvě ani památky.

Ve středu ráno technici mohli také odstranit už odříznutou část razicí hlavy, kterou do té chvíle ještě jistily na místě držáky a také jeřáb. Pak technici pomocí hydraulického zvedáku začali obě části hlavy od sebe oddalovat.

Rozebírání razicího štítu

„Nespěchej. Pomalu. Kontrolujte, jestli je pohyb na všech stranách stejný,“ neslo se lešením, když jeden z mužů začal pumpovat. Než odříznutou část zvedl jeřáb do vzduchu, technici museli ještě na dvou místech použít autogen.

Stejně jako při samotné ražbě i při rozebírání hlavy asistovali specialisté z německé firmy Herrenknecht, která štít vyrobila.

„Razicí hlava má průměr skoro deset metrů, tunelem bychom ji zpátky ke kyšickému portálu už nedostali. Proto ji dělíme na dvě části a postupně po cestách převezeme zpátky ke kyšickému portálu,“ vysvětlil stavbyvedoucí Petr Hybský.

Jižní tubus nejdelšího železničního tunelu v České republice prorazil štít pojmenovaný Viktorie po více než 500 dnech práce letos 11. června, tehdy se na staveništi také konal den otevřených dveří (psali jsme zde).

Stroj funguje tak, že po každých dvou metrech vyhloubeného tunelu zastaví a ze sedmi betonových segmentů vyskládá kruhový prstenec definitivních stěn.

V nitru už vyraženého jižního tubusu technici právě rozebírají pásy pro dopravu rubaniny z podzemí na povrch i všechna technologická vedení, jež v potřebovali při ražbě.

Na kyšickou stranu pak postupně protáhnou i všechny „vagonky“, které jsou součástí 110 metrů dlouhého stroje a byly připojené za razicí částí štítu.