Příznivci kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie oslavují výsledky sčítání hlasů v Sunderlandu (23. června 2016) | foto: Reuters

Nadávají nám do rasistů a šikanují nás, stěžují si voliči brexitu

  • 857
Zklamaní Britové, kteří chtějí zůstat v Evropské unii, si jen pár dní po své prohře začali vylévat vztek na příznivcích brexitu. Ti si stěžují, že je cizí lidé na sociálních sítích šikanují jen proto, že mají opačný názor. „Stali se z nás úzkoprsí, retardovaní gauneři,“ popsala vlnu nenávisti také manželka Michaela Govea, jednoho z lídrů kampaně Leave.

„Lidé byli vůči mně docela agresivní, když jsem napsal tweet o tom, jak jsem šťastný, že odchod z EU zvítězil. Osočovali mě, že jsem rasista. Na několik tweetů jsem odpověděl, ale pak jsem to vzdal. Vyvolalo to jen další hádky,“ říká devatenáctiletý Thomas Proudfoot.

K jeho volbě ho přiměl slib předsedy strany UKIP Nigela Farage, že do zdravotnictví napumpuje miliony liber. Farage však slib ihned po oznámení výsledků označil za chybu (více zde). Rozčarovaný Proudfoot to popsal jako „ostudu“.

Podle BBC je jedním z mnoha mladých Britů, kteří na rozdíl od svých vrstevníků ve čtvrtečním referendu volili brexit a teď za to nesou následky. Proevropští uživatelé sociálních sítí na ně totiž nasměrovali svou nenávist a frustraci z prohry. Vyčítají jim, že jsou rasisté, xenofobové a hlupáci.

Mnozí příznivci brexitu si proto svůj pocit vítězství užívají v soukromí a na Twitteru a Facebooku zůstávají zticha ze strachu, že se na ně snese nová sprška nadávek a kritiky.

23.června 2016 v 17:52, příspěvek archivován: 29.června 2016 v 16:45

People are so brainwashed by the media & propaganda!! Apparently if you #VoteLeave you're racist?! I'm sick of people on social media

Jednadvacetiletý Brandon Torrie to měl se svým nadšením pro odchod Spojeného království z EU ještě těžší než ostatní. Je totiž Skot. Většina jeho spoluobčanů si přeje pravý opak - chtějí v EU zůstat, a to tak, že po dvou letech znovu zvažují odtržení Skotska od Británie (více zde).

Mladík vypráví, že kritice a osočování z nenávisti čelil nejen na sociálních sítích, kde člověk nepotřebuje k urážkám takovou odvahu. „I osobně mě nazvali rasistou, xenofobem a tak podobně. Také mi řekli, že jsem hloupý Seveřan,“ líčí mladý Skot a říká, že už dávno před volbou se s jeho názory neuměli smířit přátelé ani rodina.

„Vůbec nedokážou pochopit, proč bych chtěl opustit Evropskou unii. Dokonale spolkli vládní propagandu, že kdo volí odchod, je obrovský rasista. Nazvou vás rasistickým xenofobem, ale tichá většina země očividně nechtěla zůstat. Stydliví voliči jsou rozhodně na naší straně,“ míní Torrie (o tom, jak referendum rozhádalo rodiny, se dočtete zde).

Dodává, že vztek na kolos Unie v něm vyklíčil mnohem dříve, než přišla současná uprchlická krize a s ní spojené problémy. „Lidé jsou v tom ignorováni už čtyřicet let. Chtěli prostor k obchodování, ne se vzdát suverenity.“

Další vítězové referenda se namísto mlčení s nenávistí rozhodli bojovat a začali vytvářet memy, ve kterých humornou formou naznačují, že se v hlasování jen projevila demokracie a že voliči možnosti Remain (zůstat) by měli respektovat cizí názor, jakkoliv s ním nesouhlasí.

Jedno z meme, která začali vytvářet příznivci brexitu.

Jsou z nás retardovaní gauneři, lamentuje žena Michaela Govea

Se svým dojmem, že příznivci kolonky Leave teď za své názory platí krutou daň, se svěřila i manželka současného ministra spravedlnosti Michaela Govea Sarah Vineová.

„Nejtěžší ze všeho - občas nemožné, pokud mám být upřímná - bylo vyrovnat se se změnou Projektu strachu na Projekt jak se opovažujete. Na rozdíl od běžného trola příznivci setrvání v Unii nespoléhají na hloupé urážky, když chtějí zranit svého oponenta. Jejich zlost nabývá formu přesně formulovaných, jako nůž ostrých útoků, které raní hluboko,“ napsala ve sloupku pro Daily Mail.

Gove byl před referendem jednou z hlavních tváří tábora Britů, kteří touží po „nezávislém“ království (více o ministrovi zde). Tábora, který svého rivala na druhé straně porazil jen těsně (vše o referendu najdete zde).

Britská volba

„Téměř přes noc jsme si my na straně vítězů uvědomili, že jsme se ocitli v nové pozici retardovaných gaunerů, úzkoprsých obyvatel Malé Británie, jejichž krátkozraká bigotnost srazila národ na kolena, rozplakala roztomilé italské servírky a zabránila malým polským dětem v chození do školy,“ popsala své pocity Vineová.

Stěžuje si, že kvůli ohromné moci internetu a sociálních sítí se letmý pocit stal „tak reálný jako bouřka nebo blesk“. „Zdá se, že se v řádu hodin vše slunečné na lidské povaze vysálo z atmosféry a my jsme promočeni kapkami hořkosti o 140 znacích,“ odkázala Vineová na maximální velikost příspěvků na Twitteru.

Přirovnala se také ke krásným novým šatům. „Představte si, že vejdete do místnosti, kde se vám všichni vysmějí s tím, že jsou ohavné. Nikdy byste si je na sebe už nevzali, že? Popravdě byste je spíše hned hodili do koše. V posledních dnech jsem se cítila jako ty šaty. Je to cena, kterou platím za to, že si můj manžel stojí za svými zásadami,“ míní Vineová.

Ve sloupku se však kromě příznivců odchodu z EU zastala také rodinného přítele, premiéra Davida Camerona, který po oznámení výsledků referenda oznámil svou rezignaci.

„Tohle se absolutně, kategoricky nemělo stát. Byla to debata o členství Británie v EU, nikoliv hlas proti premiérovi. Více než kdy dřív jsem cítila agónii z toho, co politický byznys udělal lidem v samém srdci dění - jak byli od sebe odtrženi staří přátelé tím nejbrutálnějším způsobem.“

Podívejte se na radost Nigela Farage po ohlášení výsledků referenda:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue