VIDEO: Torzo nedostavěného obchodního domu ve Zlíně jde po letech k zemi

  • 5
Demoliční firma začala likvidovat ruinu nedostavěného obchodního centra, které téměř třicet let hyzdilo největší zlínské sídliště Jižní Svahy. Co místo torza vznikne, zatím radnice neví.

Velké hydraulické nůžky se zaboří do mohutné stěny a kus betonu posprejovaný graffiti se rozlomí jako oplatka. Větší bagr pak podá ulomený plát menšímu, který jej drtí na drobnější kousky. A tento postup se pořád opakuje.

Hlouček zvědavců tak může pozorovat, jak stavba, která skoro třicet let hyzdila sídliště Jižní Svahy, začíná pozvolna mizet před očima.

Demolice nedostavěného nákupního centra, kterému ve Zlíně nikdo neřekne jinak než torzo, začala v pondělí bez většího povyku. Bagry byly slyšet jen v blízkosti ruiny, prášilo se málo.

„Šel jsem jen náhodou kolem, o ničem jsem nevěděl,“ prohodil Jaromír Cvrček, který si první den demolice prohlížel se svým vnukem zpoza plotu.

Pro osmašedesátiletého muže byl pohled o to zajímavější, že si pamatuje dobu, kdy se obchodní centrum na konci 80. let stavělo.

„Tehdy byli lidé nadšení z toho, že tu budeme mít velký obchoďák. Bohužel se ale nikdy nedokončil. Je asi dobře, že se ten skelet nakonec zbourá, nevypadalo to hezky,“ řekl Cvrček.

Na práce mají 119 dnů

Demoliční firma DAV z Ostravy převzala staveniště předminulé pondělí. Během předchozího týdne dělala přípravné a úklidové práce. Torzo bylo plné odpadků, z areálu se na skládku odvezly celkem čtyři kontejnery.

Na samotné zbourání a zrecyklování stavby má stavební firma 119 dnů. Předpokládaný termín dokončení prací je 30. září.

„Pro nás jde víceméně o rutinní demolici, kterých máme za sebou řadu,“ zmínil stavbyvedoucí DAV Radek Hložánek.

Podle stavbařů je zbourání objektu jednodušší než následné zpracování materiálů, ze kterých je torzo postaveno. Část z nich se odveze do sběrných dvorů, betonová suť pak zůstane navrstvená v areálu.

„Recyklát bude certifikovaný a budeme ho využívat jako podkladovou vrstvu při rekonstrukcích silnic, chodníků a cyklostezek, což nám tyto práce výrazně zlevní,“ upozornil radní Josef Novák, který se na přípravě demolice torza podílel.

Mimo dvou hydraulických bagrů, které už v areálu torza pracují, přibude ještě jeden menší bagr a drticí linka, která pomůže materiály třídit.

Po shození stavby vznikne kráter o velikosti fotbalového hřiště, který se zaveze přichystanou zeminou.

Velký hluk a prach během prací nebudou, uklidňuje firma

Magistrát upozorňuje, že během prací může místní obtěžovat zvýšená prašnost a hluk.

Podle Hložánka však nepůjde o nadstandardní zátěž.

„Pracujeme v uzavřeném areálu, myslím, že řada lidí si ničeho nevšimne,“ sdělil.

Město odkoupilo torzo před dvěma lety od rakouského majitele po mnohaletém dohadování. Nedostavěnou budovu a přilehlé plochy získalo za 53 milionů korun. Tehdejší majitel původně požadoval 90 milionů (o prodeji čtěte zde).

„Za cenu, která je nižší než obvyklá v dané lokalitě, město získalo velice cenné pozemky. Jde o největší rozvojovou plochu, kterou má Zlín v současnosti k dispozici,“ upozornil primátor Miroslav Adámek.

Na demoliční práce si radnice musí připravit 4,7 milionu korun, původně přitom vyčlenila až 25 milionů.

Co místo torza? Radnice netuší

Po jejich skončení hodlá v lokalitě provést terénní úpravy a vysázet zeleň. Dočasně by tak mohla vzniknout odpočinková plocha, kterou by k procházkám využívali místní.

Co torzo v budoucnu nahradí, však zatím není jasné.

„Pro nás je zásadní, že městu po odstranění torza zůstanou velice důležité pozemky. O jejich dalším využití však zřejmě bude rozhodovat až další politická reprezentace města,“ naznačil primátor Adámek.

Město už dva roky plánuje spustit anketu, kde se bude ptát lidí, co by na pozemcích mělo v budoucnu vyrůst.

V torzu žili bezdomovci, vypadalo to tam jako po apokalypse (reportáž čtěte zde):

6. dubna 2016