Nové čínské letadlo poprvé svezlo cestující. Nabralo zpoždění osm let

  • 39
Čínské aerolinky Chengdu Airlines v úterý poprvé nasadily do linkového provozu nové dopravní letadlo ARJ21. Je to poprvé, kdy se cestující mohli svézt letounem vyrobeným převážně v Číně.

Pro moderní letadla zcela rutinní dvouhodinová trasa mezi Čcheng-tu (Chengdu) a Šanghají se 28. června stala dějištěm hodně zajímavého milníku v dějinách čínského letectví. Poprvé ji totiž překonal (z velké části) čínský proudový dopravní letoun tamní firmy Comac.

Nese typové označení ARJ21, a jde o proudové letadlo s kapacitou do 90 cestujících. Je vhodné pro krátké a střední tratě (výrobce uvádí dolet 2 200 km), a konkuruje tedy zejména letounům zámořských výrobců, např. kanadského Bombardieru a brazilského Embraeru. Pohání jej dvojice motorů GE CF34-10A, které jsou umístěny na zádi.

S výjimkou avioniky a motorů se vyrábí v Číně (i když přímo tam se často prezentuje jako ryze čínský letoun). Podle odborníků je alespoň částečně založený na stroji McDonnell Douglas MD-80, který se v Číně vyráběl v licenci. Významnou část vývojových prací také Čína zadala ukrajinské konstrukční kanceláři Antonov, která se významně podílela na návrhu použitého křídla.

Vývoj a výroba byly zahájeny v roce 2002, projekt však nabral oproti plánům výrazné zpoždění. První prototyp se proletěl v roce 2008, kdy už podle původních optimistických plánů měl letoun být v provozu u aerolinek. Výroba nadále nabírala zpoždění. Potřebné certifikáty od Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) získal až koncem loňského roku, kdy byl také první hotový kus předán aerolinkám Chengdu Airlines.

ARJ21 má zatím povolení k provozu na čínských vnitrostátních linkách. Čína by jej výhledově chtěla prodávat také do asijských zemí, do Ruska nebo do zemí Jižní Ameriky. Uplatnění v Evropě nebo severní Americe brání fakt, že letoun nemá certifikaci od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Podle agentury Reuters eviduje Comac přes 300 objednávek. Plánuje vyrábět také modifikace - prodloužený ARJ-900 s kapacitou až 105 cestujících, business a cargo verzi.

Comac také pracuje na vývoji většího letadla nesoucího označení C919. Ten by měl být přímým konkurentem světově nejrozšířenějších letounů pro střední tratě - Airbusu A320 a Boeingu B737. I tento projekt však nabírá zpoždění. Loni Čína oznámila, že do konce roku 2016 hodlá letadlo poslat na první let, ale v listopadu 2015 výrobce teprve veřejně představil první prototyp a zahájil pozemní zkoušky.

Oprava: Článek nepřesně uváděl, že společnost Comac chtěla svůj další letoun C919 poslat na první let do konce roku 2015, správně mělo být 2016. Za omyl se omlouváme.