Po firmě zůstaly stovky tun starých pneumatik. Staly se hrozbou

  • 2
Firma Hargo, která rozjela u Žatce ekologickou likvidaci gum, skončila v insolvenci. Ze špatně uskladněných stovek tun starých pneumatik je teď ekologická hrozba.

Společnost Hargo před časem v průmyslové zóně Triangle na Žatecku vyráběla ze starých gum granulát používaný například jako podklad při stavbě silnic. Projekt ale zkrachoval.

Soudem nařízený insolvenční správce usiluje o prodej závodu i s pneumatikami, kterých je na místě odhadem asi 1 500 tun (o jejich nelegálním skladování jsme psali zde).

„Jejich odvoz by byl logisticky a finančně náročný. Společnost sice za převzetí vybírala poplatky, peníze ale na účtech nejsou. Východiskem je nový investor, který by závod i s pneumatikami koupil,“ uvedl insolvenční správce Martin Šíl.

„Je tam drtící linka, a pokud by ji zprovoznil, pneumatiky by mohl postupně zpracovat,“ nastínit Šíl scénář v případě, že by se nenašel investor, který by o zkrachovalou firmu stál.

Firma dluží 130 milionů korun

Firma se dostala do potíží loni v listopadu, kdy na ni podala insolvenční návrh ERB banka, jíž společnost dluží 130 milionů. Následně soud vyhlásil na firmu konkurz.

„Nejsem již oprávněn poskytovat žádné informace, obraťte se na insolvenčního správce,“ uvedl předseda představenstva Jiří Klein na žádost MF DNES o komentář ohledně tehdejších událostí.

V odvolání proti vyhlášení úpadku firma za původce potíží označila to, že banka na firmu podala insolvenční návrh. Následně se od ní odklonili akcionáři, kteří nebyli ochotni investovat další prostředky, které by umožnily udržet provoz.

Firma Hargo

Firma Hargo slibovala zaměstnat 120 lidí. Nakonec jich u ní nejvíc pracovalo loni v létě, a to pouze 36.

Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že spoluvlastníky firmy jsou podnikatel František Janů, který byl v minulosti generálním ředitelem ústecké společnosti Setuza, dále Jan Harangozzo, který byl spojen s konkurzní mafií, a ruský podnikatel Roman Jakubovič Popov.

Technické problémy ale byly i se samotnou drticí linkou. Na jaře letošního roku pak kvůli nesplacenému dluhu závod odstřihla od elektrické energie společnost ČEZ.

Pneumatiky skončily i mimo kóje

Mezitím přitom firma v areálu nahromadila velké množství pneumatik i mimo určené betonové kóje, a proto si na ni došlápla i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Inspektoři ve správním řízení společnosti uložili půlmilionovou pokutu. Dosud ji firma neuhradila. Další pokuta jí přitom hrozí.

„Při poslední kontrole jsme zjistili, že pneumatiky se kromě kójí stále nacházejí i těsně za oplocením. S firmou jsme zahájili správní řízení,“ upozornil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Jaroslav Vacek.

Firma pak dluží i kraji, od kterého má pronajaté pozemky. „Dluh na nájemném činí za dobu od října 2015 do letošního května 343 tisíc korun. Průběžně své pohledávky přihlašujeme v rámci probíhajícího konkurzního řízení,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.