Zklamaná stoupenkyně setrvání Británie v EU v centru Londýna (24. června 2014)

Zklamaná stoupenkyně setrvání Británie v EU v centru Londýna (24. června 2014) | foto: Reuters

Stydím se za svoji matku. Referendum o EU rozdělilo britské rodiny

  • 1301
Výsledky referenda o odchodu z EU otrávily vztahy v mnoha britských rodinách. Zatímco většina mladých lidí hlasovala pro setrvání v Unii, jejich rodiče často volili opačně. Mladá generace Britů teď starším lidem vyčítá, že jí zničili budoucnost.

Referendum o odchodu Británie z EU ukázalo na obrovskou propast mezi mladší a starší generací voličů. Zatímco 73 procent lidí ve věku mezi 18 až 24 lety brexit odmítlo, v případě lidí mezi 55 až 64 lety pro setrvání v Unii hlasovalo jen 43 procent voličů. S rostoucím věkem se rozdíl ještě zvětšoval. List The Independent však v této souvislosti upozorňuje, že 64 procent voličů mezi 18 a 24 lety se k volbám neobtěžovalo dorazit.

Mladí lidé teď svým rodičům a prarodičům vyčítají, že je zradili a zničili jejich budoucnost. „Moje matka hlasovala pro odchod z EU, protože tady nechce žádné nebritské občany. Navzdory tomu, že jsme s bratrem důrazně vysvětlovali naše důvody pro setrvání v Unii, si vybrala odchod, protože nemá ráda místní asijskou populaci. Nedává mi to smysl,“ popsal osmadvacetiletý Jamie pro deník The Guardian.

Podobně se vyjadřuje i jednadvacetiletá Stephanie. Také její rodiče volili - na rozdíl od ní - brexit. „Moji rodiče zcela odmítli nahlížet na věci z jiného úhlu pohledu. Záměrně si špatně vykládali můj názor nebo ho úplně shodili. (...) Ačkoli své rodiče miluji, tohle referendum mi je ukázalo v jiném světle - jako lidi, kteří nejsou ochotni naslouchat názorům druhých,“ uvedla Stephanie.

Většina mladých lidí se shoduje, že je zklamalo zejména sobectví jejich rodičů a lehkost, s jakou hazardovali s jejich budoucností. „Dokonce jsem se v nich snažila vyvolat pocit viny: je to naše budoucnost, vy máte svou práci, život a hypotéku, ale oni žili už před EU. Vědí, jaké to je a tvrdí, že všechno bude v pořádku,“ popsala dvaadvacetiletá Becky pro BBC.

„Stydím se za svoji matku. Je to příšerný pocit. Neuvěřitelně mě rozčiluje, že nezvážila budoucnost svých mladých dětí, které ve světě teprve začínají,“ dodává Jamie.

V mnoha britských rodinách tak nyní vládnou napjaté vztahy. Někteří lidé se svými rodiči od pátku nepromluvili, jiní dokonce uvažují o tom, že své příbuzné - voliče brexitu - nepozvou na svatbu.

Britská volba

Samozřejmě existují i rodiny, ve kterých je situace opačná. Šestadvacetiletá Emily volila odchod z EU, zatímco její rodiče i dědeček brexit odmítli. „Matka mi zavěsila telefon, když se dozvěděla, že jsme s mladší sestrou hlasovaly pro odchod. Táta je z výsledku zničený. Dědeček, válečný veterán, mi řekl, že má obavy o budoucnost,“ popsala Emily.

Pro brexit prý hlasovala kvůli nepříznivé ekonomické situaci. „Téměř polovinu mého platu spolyká nájem. Moji rodiče vlastní dva domy, dědeček je v důchodu déle, než pracoval. Pro ně systém funguje,“ vysvětlila.

Pro odchod Británie z EU ve čtvrtek hlasovalo 51,9 procent voličů. Volili tak zejména Angličané a Velšané, Skotsko a Severní Irsko většinově podpořily setrvání v Unii (psali jsme zde). Těsný výsledek referenda vyvolal u řady lidí nevoli. Petici na jeho opakování už podepsaly více než tři miliony lidí (více čtěte zde).

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si utahoval ze stoupence brexitu Nigela Farage na úterní mimořádné schůzi Evropského parlamentu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video