Tuny německého odpadu jsou pryč. Skládku v Bulovce vystřídají husy

  • 4
Z Bulovky-Arnoltic odjel poslední kontejner napěchovaný až po okraj nelegálním německým odpadem. Po dvou a půl letech tak skončila likvidace několikrát zapálené černé skládky, za kterou Česká inspekce životního prostředí uložila rekordní pokutu 28 milionů korun.

„Teď ještě musíme zjistit, jestli nejsou v Bulovce kontaminované spodní vody a zemina z doby, kdy tu hořelo. Voda se vsakovala se škodlivinami z hoření. Pokud sondy znečištění zjistí, na náklady kraje musíme vše dočistit. Předpokládám, že to bude v řádu desítek, maximálně stovek tisíc,“ předjímá náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Mamutí skládku někdo v roce 2012 opakovaně úmyslně zapálil. Jeden z požárů trápil obec dýmem dva měsíce, při dalším byly hasičské jednotky z celého okolí na místě pět dní.

Současný majitel koupil areál v roce 2010. V části provozuje uhelný sklad, ve vyklizených budovách chce od příštího roku začít s chovem hus a kachen. Nyní v areálu na své náklady dodělává povrchové úpravy. „Musím ještě opravit žlaby, protože jsou zničené,“ řekl majitel areálu Miroslav Pilz.

Ještě v březnu byly v Bulovce tuny odpadu.

Miliony korun na vyčištění by podle svých slov zaplatit nedokázal. „Věřil jsem, že to jednou dobře dopadne. Ten materiál někoho byl. Možná, že kdyby se na Němce zatlačilo, vyvezli by všechno,“ dodal Pilz.

Ve čtyřech objektech a na volném prostranství bývalého bulovského teletníku leželo na devět tisíc tun plastů, textilu, koberců nebo rozřezaných syntetických látek z autosedaček. Do areálu byl odpad navážen od roku 2004. Původně se měl zpracovat, recyklací ale prošlo jen asi 500 tun textilu a plastů.

Po dlouhém vyjednávání se o vyvezení zhruba poloviny odpadů, z nichž téměř tisíc tun tvořily textilie a 3,5 tisíce tuny plastů, postarala v roce 2014 německá agentura SAA. Vyvezení stálo téměř 8,7 milionu korun. Odvoz zbylých čtyř a půl tisíce tun vyšel na 7,7 milionu korun.

Vyklizení zaplatí kraj a Státní fond životního prostředí

Podle náměstka Jadrného zaplatí dva miliony kraj, zbytek Státní fond životního prostředí. Na likvidaci skládky neexistoval žádný dotační program, kraj ji nechtěl platit celou ze svého.

„Zklamaný jsem jen z toho, jak dlouho trvala administrativní mašinerie. S Němci jsme měli složitá jednání, abychom je přesvědčili, že by měli odpad odvézt. Ale v momentě, kdy jsme si s nimi podali ruku, byla to už z jejich strany rychlost,“ zmínil náměstek Jadrný.

Vyklizení areálu přesáhlo roční rozpočet Bulovky. „Uvidíme, co bude dál, areál je soukromý. Průmyslové odpady se sem ale určitě nevrátí. Jedná se o případném zřízení kompostárny. Domluvili jsme se, že v části bychom měli mít uskladněnou obecní techniku,“ zmínila starostka Bulovky Romana Šidlová.

Kvůli odpadu uložila oblastní pobočka České inspekce životního prostředí společnosti Nisa Recycling pokuty za celkem 28 milionů korun. Zatím jde o nejvyšší sankci v historii pobočky. Nikdo ji ale nezaplatil. Společnost dnes patří Moldavanovi, který není k nalezení.

„Je špatně vymahatelná, ve společnosti figuruje bílý kůň. Veškerá komunikace šla do datových schránek, byly doručeny fikcí. Občan Moldavské republiky, který v té společnosti figuruje, není podle našich informací na území České republiky vůbec evidován,“ řekla Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí.

Inspekce nyní řeší také obdobný případ v areálu ve Stráži pod Ralskem, kde leží asi tisícovka tun kompozitních tkanin a pogumovaných textilií původem z Německa. Také tam už inspektoři uložili pokutu a dokonce i sankci za nezaplacení. Výše pokuty je aktuálně 2,8 milionů korun. A také tam je jednatelem společnosti cizinec, zjevně bílý kůň.