Německá kancléřka Angela Merkelová (27. června 2016)

Německá kancléřka Angela Merkelová (27. června 2016) | foto: AP

Musíme zajistit, aby Unii neopustily další země, prohlásila Merkelová

  • 682
Evropská unie podle Angely Merkelové musí zajistit, aby ji po Británii neopustily další země. Německá kancléřka se také postavila proti hlasům volajícím po rozšíření eurozóny. Průzkum ukázal, že více než čtvrtina Němců by si přála vlastní referendum o setrvání v unii.

EU by se podle kancléřky měla zaměřit na řešení problémů, které nejvíc zajímají evropské občany, prohlásila podle agentury Reuters německá kancléřka na schůzi vedení své Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Merkelová uvedla, že nyní není správný čas pro to, aby EU usilovala o rychlé prohloubení spolupráce mezi státy, které používají společnou měnu. O to podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung usiluje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který má zájem na rozšíření eurozóny na celou EU. K přijetí eura se zavázala i Česká republika, zatím ale i kvůli rozdílným názorům ve vládě nestanovila žádný konkrétní termín.

Podle Merkelové by se unie měla naopak zaměřit na problémy, na něž si nejčastěji stěžují evropští občané. Kancléřka zmínila zabezpečení vnějších hranic EU, vytváření pracovních míst a zlepšení vnitřní bezpečnosti.

Bavorský premiér Horst Seehofer míní, že Němci chtějí, aby Unie byla lepší než dosud, zabývala se zásadními otázkami a neřešila byrokratické drobnosti. „Obyvatelstvo je velkou většinou pro Evropu a v ní je také naše budoucnost. Potřebujeme však lepší Evropu,“ řekl Seehofer v rozhovoru pro deník Bild.

Britská volba

EU se podle něj nemůže chovat tak, jak to dělala v posledních letech. „Místo aby se Evropa zabývala mezinárodní kriminalitou, nezaměstnaností mladých nebo krizí zemědělství, se starala například o předpisy pro hnojení,“ řekl bavorský premiér.

Průzkum: Referendum o EU by chtěla čtvrtina Němců

Každý čtvrtý občan Německa očekává, že z Evropské unie vystoupí po Británii i další státy. Více než čtvrtina Němců by si pak přála vlastní referendum o setrvání v unii, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který publikoval německý deník Handelsblatt.

Zatímco 42 procent Němců očekává po brexitu dominový efekt, 51 procent obyvatel spolkové republiky je přesvědčeno o tom, že nenastane. Nejčastěji jsou to voliči Alternativy pro Německo (AfD), kdo si myslí, že unii opustí i další země. V jejich případě je to 61 procent voličů.

Pokud jde o možné referendum v Německu, bylo by pro něj 27 procent obyvatel, 71 procent Němců by ho nechtělo. V samotném hlasování by pak jasná většina Němců - 82 procent - hlasovala pro setrvání v EU. Pro odchod by se jich podle průzkumu společnosti Forsa vyslovilo jen 14 procent.

Většinově by pro vystoupení hlasovali pouze voliči AfD, která přitom ale nic takového v programu nemá. Zajímavý je také rozdíl mezi zeměmi bývalého západního a východního Německa. Zatímco na západě by pro odchod z unie hlasovalo jen 12 procent obyvatel, za východě je to 28 procent.

Podle prezidenta Zemana se Velká Británie po brexitu rozpadne:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video