Petici za změnu pravidel referenda o brexitu podepsaly více než tři miliony...

Petici za změnu pravidel referenda o brexitu podepsaly více než tři miliony Britů. | foto: Reuters, koláž iDNES.cz

Milionovou petici za nové hlasování stvořil zastánce brexitu. Čekal prohru

  • 895
Petici za změnu pravidel referenda o vystoupení z EU podepsaly už více než tři miliony Britů. Žádají, aby vláda volbu nechala zopakovat. Autor petice ale v neděli přišel s překvapivým přiznáním. Sám je tvrdým zastáncem brexitu a bál se, že setrvání v Unii těsně zvítězí. Stoupenci osmadvacítky teď prý jeho petici zneužili.

Petice za - v tuto chvíli už jedině zpětnou - změnu pravidel čtvrtečního hlasování nasbírala do nedělního odpoledne více než tři miliony podpisů. Bohatě tak překonala stotisícovou hranici, která zajišťuje, že se požadavkem občanů musí zabývat vláda i parlament.

Podvodné podpisy

Petice za změnu pravidel referenda se dostala do hledáčku parlamentních vyšetřovatelů. BBC informovala, že se internetová kampaň neobešla bez podvodů.

Westminsterský palác už ze seznamu signatářů odstranil 77 tisíc podpisů, které se při ověřování ukázaly jako zfalšované.

„Lidé, kteří přidávají falešné podpisy, by si měli uvědomit, že podkopávají snahy, které se snaží podpořit,“ uvedla na Twitteru Helen Jonesová, předsedkyně parlamentní petiční komise.

„My, níže podepsaní, vyzýváme vládu Jejího Veličenstva k zavedení pravidla: Pokud volby „setrvat“ i „opustit“ dosáhnu podpory nižší než 60 procent na základě voličské účasti menší než 75 procent, má se konat nové referendum,“ zní stručný požadavek Williama Olivera Healeyho (psali jsme zde).

Média včetně iDNES.cz dosud uváděla, že petice vznikla v reakci na těsné rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. Ve skutečnosti je však na vládním petičním portálu už o měsíc déle, jen si jí až do pátku téměř nikdo nevšiml.

Krátce po vyhlášení výsledků referenda začaly podpisy přibývat takovým tempem, že nápor zájemců dokonce celý server vyřadil načas z provozu.

Těsný výsledek chtěl rušit i Farage, předpověděl verdikt 52:48

Její autor, příležitostný politický bloger, ovšem sám přiznává, že mu to nedělá žádnou radost. „Petici jsem založil v době, kdy se zdálo nepravděpodobné, že by odchod mohl vyhrát. Chtěl jsem stoupencům setrvání zkomplikovat snahu ještě těsněji nás připoutat k EU. Kampaň pro setrvání teď vzhledem k výsledku mou petici zneužila,“ prohlásil v sobotu Healey na Facebooku.

Ke své původní myšlence se teď už nehlásí. „Jsem její autor, nic víc! Pravděpodobnost, že volební účast vyšplhá na 75 procent a z toho 60 procent hlasů podpoří jednu možnost, je podle mého názoru téměř nemožná, pokud neexistuje povinná volební účast,“ tvrdí. Celá petice podle něj vznikla jako protest proti byrokratickému a nedemokratickému charakteru osmadvacítky.

O tom, že případná těsná porážka by ještě rozhodně neznamenala konec boje, mluvili před referendem i hlavní tváře kampaně za brexit. Předseda euroskeptické strany UKIP Nigel Farage dokonce před hlasováním v této souvislosti předpověděl i jeho výsledek - ovšem s opačným poměrem hlasů.

„Pokud referendum dopadne 52 ku 48, bude to pro nás v dlouhodobém horizontu nedokončený byznys. Konec bude, pokud kampaň za setrvání získá dvě třetiny,“ řekl Farage 16. května bulvárnímu deníku Daily Mirror. Tehdy tvrdil, že v případě takto těsného výsledku by se mělo konat nové hlasování.

Páteční ráno však ukázalo, že 51,9 procent hlasů v referendu získali zastánci brexitu. Opakování si teď už nikdo z nich nepřeje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video